AnadoluJet, %38 daha düşük bir edinme başına maliyetle bilet satışlarında %13 artış elde etti

Ekim 2015

AnadoluJet, 2008 yılında Türk Hava Yolları'nın ekonomik uçuş alternatifi sunan alt firması olarak kurulmuş bir Türk hava yolu şirketidir. Ankara ile Anadolu şehirleri arasında cazip bilet fiyatlarıyla ulaşım imkanı sağlayan ve uçak yolculuğunu herkes için erişilebilir hale getiren şirket, çoğunlukla iç hat uçuşları yapmaktadır. AnadoluJet faaliyetlerine beş uçakla başlamış, ardından 2010 yılının ilk yarısında bu sayı 16'ya ulaşmıştır. Günümüzde ise şirket, Ankara'dan yola çıkan yolcu sayısında %65'lik bir artış ve %85'e ulaşan doluluk oranıyla büyük başarı elde etmiştir. Şirket, verdiği hizmetleri aralıksız olarak iyileştirmenin ve yeni uçuş hatları açmanın yollarını aramaktadır.

HEDEFLER

Etkin bütçe tahsisi

Dönüşümleri artırma

Edinme başı maliyeti düşürme

Dönüşüm sağlama olasılığı yüksek kullanıcı trafiğini artırma

YAKLAŞIM

Dönüşüm sağlayan kitleler analiz edildi

Geri gelen kullanıcıların dönüşüm gerçekleştirme eğiliminin yeni ziyaretçilere kıyasla daha yüksek olduğu keşfedildi

Bu önemli kitleleri hedeflemek için Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listeleri (ARYPL) kullanıldı

Siteyi daha önce ziyaret etmiş tüketicilere yönelik teklifler yükseltildi

SONUÇLAR

Bilet satışlarında %13 artış

%38 daha düşük edinme başına maliyet

AnadoluJet'in hedefi, siteye verimli trafik çekmek ve maliyetleri düşürerek maksimum bilet satışına ulaşmak için tüm uçuş destinasyonlarına yönelik spesifik kampanyalar yürütmektir. VivaKi Türkiye'yle beraber AnadoluJet, geçmiş verilerine ve sitedeki kullanıcı davranışlarına dayanan, yeni, yeniden pazarlama segmentleri oluşturdu. Yeniden pazarlama listelerinde, web sitesini daha önce ziyaret etmiş ancak bunu yakın zamanda yapmamış kullanıcılara yer verildi. Asıl hedef bu gruplara markayı hatırlatmak ve site ziyaretlerini satışa dönüştürmekti. VivaKi ve AnadoluJet, bu yeniden pazarlama listelerine özel arama ağı kampanyaları hazırladı. Bu kampanyalarda farklı anahtar kelimeler ve teklif ayarlamaları kullandı.


"Hava yolu sektöründeki yoğun rekabet ışığında, AnadoluJet ve VivaKi Türkiye olarak web sitemizi yeniden ziyaret eden kullanıcılar için yeni bir yapı oluşturmamız gerektiğini saptadık. Arama Ağı kampanyalarımızda bu hedef gruplar için özel stratejiler oluşturduk. Bütçemizi verimli bir şekilde kullanarak ve daha düşük maliyete daha fazla bilet satarak hedefimize ulaştık."

- R. Gülşah CANVERDİ, e-Ticaret ve İletişim Yönetimi, AnadoluJet


VivaKi Türkiye'nin tecrübesi ve stratejik önerileri sayesinde, bu segmente özel stratejinin uygulanması hem geliri en üst düzeye çıkardı hem de AnadoluJet'in bütçesini daha verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı oldu. Satın alma dönüşüm hunisinde davranışa dayalı hedeflemeden yararlanan kampanya, hem satılan bilet sayısı hem de satılan biletlerin birim maliyeti bakımından son derece etkili oldu. Önceki site ziyaretçilerine yönelik teklif stratejilerinin sonucunda AnadoluJet, %18 daha düşük maliyet, %13 daha yüksek bilet satışı ve %38 daha düşük bilet birim maliyeti elde etti.

N11.com, Alışveriş kampanyalarını ve Arama Ağı Reklamlarına yönelik Yeniden Pazarlama Listeleri'ni kullanarak dönüşüm oranlarında %264 artış sağladı