Daha akıllıca işletme kararları vermek için anketlerden yararlanmanın 5 yolu

Michael Cumberbatch / Ağustos 2018

Tüm şirketler müşteri memnuniyetinin, başarının anahtarı olduğu konusunda muhtemelen hemfikir. Ancak insanların geri dönmesini sağlamak zorlu bir iş. İşletmelerse çoğu zaman şu hayati soruyu sormak durumunda kalıyor: İnsanların ne istediğini nasıl bilebiliriz? 

Tüketici davranışını tahmin etmek ve pazar eğilimlerini değerlendirmek için çok zaman harcanıyor. Peki, sizin en iyi kaynağınız müşterilerse bu soruyu neden onlara sormuyorsunuz?

5-ways-to-use-survery-insights-TR

Günümüzün lider pazarlamacıları veriye dayalı analizlerin pazarlama açısından çok değerli olduğunu biliyor. Yine de pazarlamacıların %40'tan daha azı, karar vermek için müşteri araştırması yapıyor.1

Geçmişte tüketici araştırması yapmak genellikle çok maliyetli ve zaman alan bir işti. Geleneksel araştırma yöntemleriyle birkaç basit yanıt bulma süreci, ekibin ilerlemesini aylarca geciktirebiliyordu.

Ancak durum artık böyle değil. Google Surveys gibi online anket araçlarıyla kaliteli pazar araştırmaları düşük maliyetle, kolayca yapılabiliyor ve ihtiyacınız olan yanıtları birkaç gün gibi kısa bir sürede sağlıyor. Hepsi bir yana, anketler tahminlerin daha bilinçli bir şekilde yürütülmesini sağlıyor. Bu makalede, bir sonraki işletme kararınızı bilgiye dayalı olarak vermek için anketlerden yararlanmanın beş yolunu açıklıyoruz.

1. Kampanyayı yayınlamadan önce reklam öğesini test edin 

Pazarlama kampanyası muazzam (ve pahalı) bir iş yükü olabilir. Önce reklam öğesinin farklı versiyonlarını denemek ve kitlenizin tepkisini ölçmek için bir anket oluşturarak reklam ekibinizin doğru yolda olduğunu hissetmesini ve hatta içerikle ilgili daha fazla risk alabilmesini sağlayın.

2. Trendleri önceden görün 

Dijital dünya hızlı hareket ediyor. Son dönemde yaşanan çılgınlık gelip geçici mi yoksa kalıcı mı olacak? Dijital platform ekibinizin son trendler hakkında büyük olasılıkla bazı fikirleri vardır. Ekibinizin önsezilerini test etmesine ve fikirlerini verilerle güçlendirmesine, aynı zamanda sektörünüzün gittiği yönle ilgili erken analizleri keşfetmesine olanak tanıyın. Örneğin turizm sektörü, trendleri sürekli olarak değerlendirir. Sektörünün gerektirdiği gibi, Orbitz tüketici analizi ekibi müşterilerinin neler düşündüğünü neredeyse gerçek zamanlı olarak anlamak için anketlerden yararlanıyor. Orbitz tüketici analizi yöneticisi Stacey Symonds "Aklımıza gelen bir sorunun yanıtını 24 saat içinde alabiliyoruz," diyor.

3. Farklı müşteri gruplarını anlayın 

Pazarlama büyüsünü gerçeğe dönüştürmenin anahtarı, kitlenizi tanımaktır. Müşterilerinize alakalı mesajlar sunmak için onların kim olduğunu ve nelerden hoşlandığını bilmeniz gerekir. Anket verileri belirli bir yaş grubuna ait kişiler veya belirli bir coğrafi alanda yaşayanlar gibi spesifik müşteri grupları hakkında bilgi edinme becerisi sunar. İdeal kitlenizin kim olduğunu henüz bilmiyorsanız anketler size bu konuda da yardımcı olabilir.

4. İnsanların rakipleriniz hakkındaki düşüncelerini öğrenin 

Tüketici araştırması sizin markanız veya ürününüzle ilgili sorular sormaktan daha fazlasını sunabilir. Alanınızdaki veya faaliyet gösterdiğiniz pazardaki diğer işletmeler hakkında daha detaylı bir anlayış kazanmanıza da yardımcı olabilir. Hatta genel olarak sektörünüzle ilgili daha fazla bilgi de edinebilirsiniz.

5. Yeni ürün fikirleriyle ilgili geri bildirim alın 

Yeni bir ürün serisi geliştirmek veya markanız için yeni bir konsept oluşturarak ürün yelpazenizi genişletmek mi istiyorsunuz? Büyük işletme hareketlerinin hiçbiri riskten bağımsız değildir. Müşterilerinize yönelik bir anketle önce bilinmezlikleri test ederek bu riskleri en düşük düzeye indirin. 

Amacınız ister yeni bir ürün serisi yaratmak için bir yön belirlemek ister sektörünüzdeki davranış trendlerini öğrenmek olsun anketler, tüketici analizlerine ulaşma becerisinin yanı sıra doğrudan sizin için önemli olan kişilerden, yani müşterilerinizden gelen bilgileri kullanarak veriye dayalı bilinçli işletme kararları verebilmenizi sağlar.

Birinci taraf verilerinden bütün potansiyeliyle faydalanmak için ne yapmak gerek?