Google​ ​Optimize​ ​&​ ​Optimize​ ​360’ı​ ​Kullanmak için​ ​5​ ​Neden

Atakan Kars, Nermin Canik / Mart 2018

Geçtiğimiz yılın ortalarında hayatımıza giren Google’ın A/B testleri ve kişiselleştirme platformu Google Optimize 360, kısa zaman içerisinde yüzlerce ülke ve 200 binden fazla web sitesinde kullanılmaya başlandı.

SEM olarak, Google Optimize’ı beta sürecinden itibaren kullanma şansına erişmemiz ve Türkiye’deki Google Optimize 360 sertifikasına sahip ilk ajanslardan biri olmamız, platforma dair önemli bir tecrübe edinmemizi sağladı. Bu tecrübe ışığında, Google Marketing Platform’un1 gücünü de arkasına alan Google Optimize A/B testleri ve kişiselleştirme platformunun pazarlama dünyasındaki kullanım payının büyük bir ivmeyle artmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Peki, Google Optimize’ı neden kullanmalıyız?

1- Google​ ​Optimize​ ​ücretsiz bir platform
Google Optimize, tıpkı Google Analytics gibi ücretsiz bir platform. Küçük veya orta ölçekli işletmelerin optimizasyon kültürünü şirket içerisine yerleştirme aşamasında, Google Optimize’ın -herhangi bir zaman limiti bulunmayan- ücretsiz versiyonu bir kolaylaştırıcı olarak sürece yardımcı olacak özelliklere sahip.

Eğer daha büyük ölçekli bir işletmeyseniz veya hedef kitle analizi gibi özelliklerin kullanılmasıyla sitede aynı anda 10 testin birden aktif edilebileceği daha ileri seviye testler uygulamayı planlıyorsanız, ekstra seçenekler sunan ve ücretli bir versiyon olan Google Optimize 360’ı değerlendirebilirsiniz.

Yani Google Optimize ile ücretsiz bir şekilde A/B testi yapmak mümkün.

2- Google​ ​360​ ​Suite​ ​avantajları​ ​ile​ ​test​ maliyetleri azalıyor
Optimize’ın da bir Google Marketing Platform2 ürünü olması sayesinde, Google Analytics, Google Tag Manager, Google Data Studio gibi birçok ürün ile entegre bir şekilde kullanılabiliyor. Yani bu da demek oluyor ki, Google 360 Suite ürünleri kendi aralarında kusursuz bir şekilde konuşabiliyor!

Örneğin; Google Optimize’da oluşturduğunuz testler için ayrıca hedef tanımlamanız gerekmiyor. Analytics’te halihazırda var olan hedefleri kullanabilir ya da testler sırasında hedefleme yaparken entegrasyonunuzun içinde yer alan dataLayer değişkenlerinizden ilgili hedeflemeyi seçebilirsiniz. Test sonuçlarınızı, ayrı bir entegrasyona gerek kalmadan Google Analytics üzerinden inceleyebilir, test sonucunun farklı segmentlere göre nasıl değiştiğini kolayca ölçümleyebilirsiniz. Yine test sonuçlarınızı Google Data Studio üzerinde görselleştirerek, testlerinizin hem hazırlık hem de ölçümleme maliyetlerini azaltabilirsiniz.

3- ​Optimize​ ​360’ta​ ​Google​ ​Analytics​ ​kitleleri kullanılabiliyor
Google Optimize 360’ta yer alan hedef kitle belirleme özelliği ile Google Analytics üzerinde tanımlı listeleri ve segmentleri hedeflemek mümkün. Örneğin; satın alma/rezervasyon hunisinin son aşamasında platformu terk eden, sitede 500 TL üzeri alışveriş yapan veya bir ay içerisinde bebek bezi sipariş veren kullanıcılar gibi çeşitli segmentlere ve amaçlara göre sitenizde kişiselleştirilmiş testler hazırlayabilirsiniz.

4- ​Google Ads​ ​ile​ ​Optimize​ ​entegrasyonu daha fazla kişiselleştirme deneyimi sunuyor1 
Geçtiğimiz yıl Google Marketing Next 2017 etkinliğinde duyurulan Google Ads3 & Google Optimize entegrasyonu, reklam kampanyalarına, reklam gruplarına, kelimelere bağlı olarak farklı kitlelere uygun arama sonuç sayfalarını test edebilmenizi sağlıyor. Böylece ölçümlemeler sonucunda müşteri yolculuğu farklı olan kullanıcılara kişiselleştirilmiş deneyimler sunulabiliyor.

5- ​Optimize​ ​360​ ​ücretlendirme​ ​politikası sayesinde daha fazla test yapma imkanı
Google Optimize 360’ın ücretlendirme politikası diğer A/B test platformlarında olduğu gibi teste dahil olan tekil ziyaretçi sayısına göre değil, Optimize 360’ın bağlı olduğu Google Analytics property (mülk) hit (isabet) limitlerine göre değişkenlik gösteriyor.

Her bir sayfa görüntüleme, ekran görüntüleme, etkinlik ve e-ticaret işlemi Google Analytics'e ayrı bir isabet olarak gönderiliyor. Kullanıcıların gerçekleştirdiği bu isabetlerin toplamı ise Google Analytics hesabınızın hacmini belirliyor.

Optimize 360, işletmenizin Google Analytics isabet hacmine göre fiyatı değişen bir ücret politikası kullanıyor. Böylelikle, aynı maliyete sahip diğer popüler A/B test araçları paketlerine kıyasla, Optimize 360 ile çok daha fazla test gerçekleştirebilirsiniz.

Başarı öyküsü

Erkek giyim sektöründe hizmet veren e-ticaret markası Hemington, gerçekleştirdiği A/B testleri sonucunda, indirim kodu giriş alanının belirgin olduğu varyasyonda, sepet sayfası ziyaretçilerinin dış mecralarda indirim kodu arama niyetiyle siteyi terk ettiklerini gördü. Aynı ziyaretçilerin belirli durumlarda farklı sitelerdeki kampanyalardan haberdar olarak satın alma süreçlerini bu siteler üzerinden tamamladıklarını gözlemledi.

Marka, SEM ile birlikte yürüttüğü çalışmada Google Optimize kullanarak indirim kodu alanının daha az belirgin olduğu ve kapalı gösterildiği varyasyonu orijinal tasarım ile test etti ve e-ticaret dönüşüm oranında %35’lik bir artış sağladı.

1-2 Google Analytics 360 Suite ürünleri, Google Marketing Platform ailesine katıldı. Yenilenen markalarımız hakkında daha fazla bilgi edinin.
3 Google AdWords artık Google Ads oluyor. Yenilenen markalarımız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dijital bankacılığın bugünü ve yarınında makine öğreniminin etkisi