İlk sırada yer almak önemli: Sayfaların en üst konumunda yer almak Hürriyet Emlak’ın dönüşümünü nasıl artırdı?

Ağustos 2019

Hürriyet Emlak, emlak arayan ve ilan verenleri tek bir çatı altında buluşturuyor. Hayatta verilen en önemli kararlardan biri olan emlak yatırımı sürecinde kullanıcılara destek oluyor. Goldman Sachs yatırımı ile pazardaki konumunu güçlendiren Hürriyet Emlak, veriye dayalı stratejisiyle oluşturduğu ekosistemi daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Hürriyet Emlak hakkında

2006 yılında kuruldu, merkez ofisi İstanbul’da

Gayrimenkul arayan, kiralayan ve satanları ortak bir platformda buluşturuyor

Hedefler

Arama sonuçlarında ilk sırada yer alarak dönüşümü artırmak

Yaklaşım

Hedef Gösterim Payı akıllı teklif stratejisi kullanıldı

Sonuçlar

Sayfasının en üst konumunda yer alma oranında %28 artış

Toplam reklam trafiğinde %35 artış

“Kullanıcılarımız, satılık veya kiralık gayrimenkul arayanlar, yatırım amaçlı araştırma yapanlar ve iş ortağı olduğumuz emlak ofislerimizden oluşuyor. Kullanıcılarımızı Hürriyet Emlak’a ilk defa mı yoksa birden fazla mı geldikleri, ilk ziyaretleri değilse öncesinde hangi aramaları yaptıkları, arama sürecinin neresinde olduklarına göre segmentleyip, ihtiyaçlarına uygun özel teklifler vererek dönüşüm elde etmeye çalışıyoruz,” sözleriyle yürüttükleri iletişim stratejisinde kullanıcı segmentasyonuna nasıl yaklaştıklarını açıklıyor Hürriyet Emlak Dijital Pazarlama Müdürü Melin Öztürk.

Bu segmentasyondan yola çıkan marka, daha fazla gösterim payı kazanarak, trafik ve dönüşüm sayısını artırmanın yanında, arama sonuçlarında rakiplerine göre avantajlı bir konum edinmek istiyordu. Çünkü, rakiplerin konumlarını iyileştirmeleri ve rekabette sürekli üst konumda bulunma istekleri, tıklama başı maliyet rakamlarındaki anlık değişimlerden dolayı markanın bulunduğu sırayı korumasını zorlaştırıyordu. Bunun için de Arama reklamlarında Hedef Gösterim Payı teklif stratejisinden faydalanmaya karar verdi. Bu akıllı teklif stratejisi, Hürriyet Emlak’ın reklamlarını sayfanın üst kısmında veya Google Arama sonuçlarının ilk sayfasındaki herhangi bir yerde göstermek amacıyla teklifleri otomatik olarak ayarlıyor.


“Kampanya süresince, ilk sırada yer alarak dönüşüm pastasının en büyük dilimini alma hedefimizi günlük ve saatlik kontrol ederek, trafik ve conversion takibimizin sonuçlarına göre aksiyonlar aldık ve verimliliğin daha da artmasını sağladık. Ulaştığımız sonuçlar neticesinde, bu kampanya kurgusunu devamlı kılma kararını aldık.”

-Merve Çaylı, Hesap Yöneticisi, ROIPUBLIC


Buradaki esas amaç, özellikle tüm gün yapılacak arama sonuçlarında ilk sırada yer alarak, kullanıcıların yapmış olduğu sorguya uygun olabilecek ilanların, Hürriyet Emlak’ta olduğunu ilk sıradan iletmekti.

Başta yapılan kullanıcı segmentasyonundan faydalanan Hürriyet Emlak, hem masaüstü hem de mobil üzerinden belirlenen il, ilçe ve mahallelerde kiralık ve satılık ilan arayan kullanıcıları hedef kitle olarak belirledi ve bu akıllı hedefleme ile sıralamalarda istediği konuma ulaşmayı başardı. Yapılan çalışmalar sonucunda, sonuçlar sayfasının en üst konumunda yer alma oranı %28, toplam reklam trafiği ise %35 arttı.

“2019 Hürriyet Emlak için dijital dönüşümün hız kazanacağı bir yıl olacak mottosuyla yola çıktık, yılın ilk yarısında bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalar yılın ikinci yarısında da hız kesmeden devam ediyor. İş ortaklarımızın Hürriyet Emlak aracılığıyla elde ettikleri geliri artıran ürünler geliştirmeye devam ederken, tüketicinin Hürriyet Emlak platformundaki gelişmiş kullanıcı deneyimi ile mükemmel evlerini çok daha hızlı bulmalarını sağlayacağız.”

- Melin Öztürk, Dijital Pazarlama Müdürü, Hürriyet Emlak

Veriden elde edilen içgörü bir bisküvi markasının önceki yıla göre daha güçlü bir video kampanya oluşturmasını nasıl sağladı?