Trendyol, veriye dayalı ilişkilendirmeyle reklam yatırımı analizlerini nasıl geliştirdi?

Ekim 2018

Türkiye'de 10 milyondan fazla üyesiyle moda sektöründe faaliyet gösteren e-ticaret sitesi Trendyol, iki zorlukla karşı karşıyaydı. İlk olarak, yatırımlarının etkisini anlamak için Google Ads'deki genel kampanyalarının performansını ölçebilmek istiyordu. İkinci olarak, mobil platformun satış rakamları üzerindeki etkisini öğrenmek için bir yönteme ihtiyaç duyuyordu. Bu analizleri elde etme becerilerini geliştirmek için Trendyol, Google Ads'de veriye dayalı ilişkilendirme yaklaşımını benimsedi.

Trendyol.com hakkında

Moda sektöründe Türkiye'nin en büyük e-ticaret web sitesi

2010'da kuruldu

Merkezi İstanbul'da

Hedefler

Genel kampanya performansını ölçme

Mobil platformun satış rakamları üzerindeki etkisini anlama

Yaklaşım

Veriye dayalı ilişkilendirme modeli uygulandı

Akıllı Teklif stratejisi olarak hedef ROAS'dan yararlanıldı

Sonuçlar

Hesabın edinme başına maliyet değerinde %15 azalma

Genel kampanyalardan elde edilen yatırım getirisinde %14 artış ve edinme başına maliyette %41 düşüş

Mobil kampanyalardan elde edilen yatırım getirisinde %5 artış ve edinme başına maliyette %38 düşüş

Trendyol, her temas noktasının gerçek etkisine göre kredi atayabilmek için veriye dayalı ilişkilendirme modelinden yararlanmayı tercih etti. Böylece ekip, cihazlar ve kampanyalar genelinde dönüşüm yollarını daha iyi anlayabilecekti. Aynı zamanda Akıllı Teklif stratejisi olarak reklam harcamalarından elde edilen gelir hedefini (Hedef ROAS) uygulayarak, makine öğrenimine göre otomatik kampanya optimizasyonundan yararlanmaya başladılar. Veriye dayalı ilişkilendirme sinyallerinden yararlanma becerisi elde eden ekip, test döneminde iyileştirmeleri hızlandırmak için bu kampanyalara daha fazla yatırım yaptı. Aynı zamanda veriye dayalı ilişkilendirme sayesinde daha doğru değerler atfedebildiklerinden, başka genel kampanyalar oluşturdular ve yeni anahtar kelimeler eklemek için hesabı genişlettiler.

Bu yeni yaklaşımların benimsenmesinin ardından, Trendyol ekibi başarılı sonuçlar elde etti. Genel kampanyalarındaki harcama değerinde yaptıkları %40 artış sayesinde dönüşüm sayısı %137 arttı ve edinme başına maliyet %40 azaldı. Mobil platform yatırımlarını %87 artıran Trendyol'un mobil dönüşüm hacmi %200 yükselirken edinme başına maliyeti %37 düştü.

Ekip, Akıllı Teklif stratejisi olarak Hedef ROAS'ın kullanıldığı kampanyalarda yatırımı %498 artırmaya karar verdi. Bunun sonucunda etkileyici sonuçlar elde edildi: Dönüşüm hacmi %1022 artarken edinme başına maliyet %47 azaldı. Aynı zamanda reklam harcamalarından elde edilen gelirde %28 artış görüldü.

Kampanyalar genelinde dönüşümlerin birleştirilmiş görünümünü elde eden Trendyol, gelecekteki yatırımlara karar vermek için artık performansı daha iyi analiz edebiliyor. Dijital Pazarlama Uzmanı Gizem Çelenk, "Google Ads sayesinde dönüşüm dağılımını daha doğru bir şekilde görebiliyoruz. Hedef ROAS stratejilerimiz de daha verimli ve doğru şekilde çalışıyor," diyor. "Veriye dayalı ilişkilendirme sayesinde kampanyalar genelinde daha doğru bir ilişkilendirme modelinden yararlanıyoruz. Aynı zamanda, dönüşüm yolunda mobil platformun önemini artık daha iyi anlıyoruz."

Birinci taraf verilerinden bütün potansiyeliyle faydalanmak için ne yapmak gerek?