TrueView'la Beş Yıl: Reklamlar Nasıl İzlenir Oldu?

Haziran 2015

Beş yıl önce, YouTube "atlanabilir" reklamlarının lansmanını yaptı. Bu reklamlar markalar açısından, insanların hoşlanacağı ve seyretmeyi tercih edeceği videolar hazırlamaları yönünde bir mesaj niteliğindeydi.

YouTube'daki video reklamlar, markalara doğru kişilerle doğru zamanda yaratıcı ve etkili şekilde bağlantı kurabilecekleri araçlar sağlar. Atlanabilir TrueView reklamlarının beş yıl önceki lansmanından bu yana, reklamlar arka plan gürültüsü olmaktan çıkıp içerikli materyallere dönüştü. YouTube'da, Old Spice Adamındanbinlerce split videosu oluşturulmasına neden olan epik split reklamına kadar birçok simgeleşmiş kampanya yayınlandı.

Neden? Çünkü markalar, izleyicileri içerikleriyle etkileşimde bulunmaya teşvik etmek için yaklaşımlarını hızla değiştirdiler. Sonuç olarak, her yerde reklamdan çok eğlence tarafı ağır basan videolar görür olduk. İnsanların hoşuna giden, paylaştıkları ve aktif şekilde aradıkları şey içeriktir. Geçen yıl, trend videolarının en iyi ilk 10'undan dört tanesi markalar tarafından oluşturulmuştur.

Görüntülemelerin keyfini çıkarma

YouTube'daki markaların yaratıcılık konusundaki bu atağı, kullanıcıların önceki dönemlerde göre çok daha fazla reklam izlemesiyle karşılığını buldu. Geçen yıl, ilk 100 dünya markası YouTube'da aylık olarak %42 daha fazla görüntüleme elde etti1.

Bu 100 markanın tümü geçen yıl TrueView reklamları yayınladı2. Yeni reklamverenler de partiye katılmak için geliyorlar; TrueView kullanan reklamverenlerin sayısı 2014'te %45 arttı3.

Modelin herkesin işine yaradığı anlaşılıyor. İzleyiciler izlemek istedikleri videoları seçebiliyor, reklamverenler istedikleri kitleleri bulabiliyor ve içerik oluşturucular kullanıcı seçimine dayalı bir reklam deneyimiyle mükemmel içerik için finansman sağlayabiliyor.

Google’da Marka Teklifleri Bölüm Şefi olan Derek Scobie, “Bu düzeni genelde video reklamcılığında görebiliyoruz,” diyor. "Artık kullanıcıların görüntüledikleri üzerinde seçeneklere ve kontrole sahip olması, markalar için yeni fırsatların kapısını açtı. Eğlendirici ve paylaşılan yaratıcı reklamlar görmemizin nedeni bu. İzleyicilerin seçebileceği gerçeğini kabul ederek ve bu zorlayıcı durumun üstesinden ilgi çekici ve alakalı içerikle gelme yaklaşımını benimseyerek markalar, tüketiciler için önemli daha fazla anı kazanıyor."

Daha fazla ilgi çekmek

O halde bu reklamverenler için elle tutulur avantajları nelerdir? TrueView kullanıma sunulduğunda görüntülemeleri ölçebilmek farklılaştırma açısından çok özel bir olanaktı, ancak görüntüleme rakamları artık bu işin yalnızca bir parçası. Son beş yıl içinde, daha fazla güvenilirlik sağlayan ve böylece pazarlamacılara daha iyi bilgilere dayanan kararlar verme olanağı tanıyan yeni ölçüm araçları geliştirildi.

Aralık 2013'te, kullanıcıların ilk görüntülemeden sonra gerçekleştirdikleri işlemlerin (örneğin abone olma veya paylaşma gibi) izlenmesini sağlayan Kazanılan İşlemler kullanıma sunuldu. Ve Şubat 2014'te, reklam hatırlanabilirliği, marka bilinirliği ve "markaya ilgi" gibi marka metriklerini ölçen Marka Algısı Güçlendirme aracı geldi.

Bir markaya ilişkin Google aramalarının sayısını karşılaştırma değeri olarak kullanan Marka Algısı Güçlendirme aracı, TrueView’un markaya olan ilgi üzerindeki etkisini ölçebilir. 800 YouTube kampanyası üzerinde yapılan bir çalışma, bu kampanyaların %65'inin ilgide ortalama %13 oranında önemli bir artış sağladığını gösterdi.

Sky'da Dijital ve Sosyal Medya Bölüm Şefi olan Gareth Davies, “TrueView, kullanıcılara Youtube'daki görüntüleme deneyimlerinin kontrolünü vererek İngiltere'deki milyonlarca potansiyel izleyicinin en iyi içeriğimizle etkileşimde bulunmasını sağladı,” diyor. “Fortitude gibi programların genel başarısında temel bir rol oynadı.”

Mobilin yükselişi

TrueView kampanyaları tüm platformlarda çalışır ve TrueView reklamverenlerinin %95'i farklı cihazlara yönelik kampanyalar yayınlamıştır. Mobil cihazlar markaların daha fazla kişiye doğru yerde ve doğru zamanda ulaşmasına yardımcı oluyor ve artık YouTube'daki görüntülemelerin yarısı mobil cihazlarda gerçekleştiğine göre, bu cihazlar hemen her kampanyanın merkezi haline gelmiş durumda.

Dahası YouTube, mobil kampanyaların masaüstü kampanyaları kadar iyi performans gösterdiğini ve kullanıcıların içerikle yoğun şekilde etkileşimde bulunduğunu saptadı. Ayrıca, markaların mobile özgü niteliklerden yararlanabileceği yeni yollar sağlıyor. Markaların uygulamalarını doğrudan TrueView videolarından tanıtmalarına olanak tanıyan Uygulama tanıtımı özelliği buna örnek olarak gösterilebilir. Gittikçe daha çok işletme mobil cihazlara öncelik vererek kurulmakta olduğundan, video bu işletmelere öykülerini anlatmada mükemmel bir yol sağlıyor.

Geçtiğimiz 5 yıl içinde reklamlar, insanların hızlı ileri sardıkları bir materyalden, izlemeyi tercih ettikleri bir içeriğe dönüştü. Bunun ispatını görmek için Youtube Reklamları Liderlik Sıralaması'na gidin. Burası, İngiltere'deki en popüler YouTube reklamlarının her ay bir araya getirildiği yerdir ve eğlence, yaratıcı ilham ve markaların işine nelerin yaradığına ilişkin bilgiler açısından zengin bir kaynaktır.

Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz?