Veriler bizi ürünümüzü ücretsiz olarak sunmaya nasıl yönlendirdi ve bu neden harika bir fikirdi?

Chris Bruzzo / Aralık 2018

Video oyun yayıncısı Electronic Arts Inc'in pazarlama müdürü Chris Bruzzo, bu interaktif eğlence yazılımları şirketinin rakiplerine karşı avantajlı konumunu koruması için verilerin akıllıca riskler almalarına nasıl yardımcı olduğunu paylaşıyor.

Electronic Arts Inc. (EA) olarak, veri ve analizleri pazarlama yaşam döngüsünün her aşamasına dahil ediyoruz. Bu, aldığımız kararları doğrulamamıza, bir sonraki harika işi belirlememize ve denemeler aracılığıyla bilinmeyenin peşinden gitmemize yardımcı oluyor.

Bize göre, bu yıl FIFA futbol oyunumuzun ürün ve pazarlama stratejileri kapsamında yaptığımız işler bu konuda verebileceğimiz en iyi örneği oluşturuyor. Dünyadaki herkes Dünya Kupası'nı izlerken bu etkinliğe özel bir şekilde damgamızı vurmamız gerektiğini biliyorduk.

How data led us to give away our product for free-TR

Her şeyin oyuncularımızı iyi tanımayla başladığını biliyoruz. Oyuncu motivasyonlarını ve davranışlarını anlamak için oyun içi uzaktan ölçüm teknolojisinden yararlanarak Sonralık Etkisi adını verdiğimiz bir olguyu açığa çıkarmayı başardık. EA oyuncularına ait analizler sayesinde, oyuncuların bir oyun döngüsünün son aşamalarıyla etkileşim kurduğunda bir sonraki oyuna geçme olasılıklarının arttığını fark ettik.

Bu bulgudan hareketle, bu yılki FIFA futbol oyunlarımızın pazarlama faaliyetlerini değiştirdik. Geleneksel olarak, Dünya Kupası'nın düzenlendiği yıllarda, normal FIFA oyunumuza ek olarak tamamen ayrı bir Dünya Kupası ürününü satışa sunardık. Ancak bu yıl, Sonralık Etkisiyle ilgili analizlerimizi göz önüne alarak farklı bir yaklaşım denedik. Piyasaya ücretli bir Dünya Kupası ürünü sunmak yerine, kapsamlı bir Dünya Kupası güncellemesini doğrudan FIFA 18 oyununda ücretsiz olarak kullanıma sunduk.

Veriye dayalı riskler almak

Bunun yeni ve ücretli bir üründen gelir elde etme fırsatını kaçırmamıza neden olduğunu söylemek kolay olurdu. Yaptığımız değişikliğin doğru bir karar olmasının nedeni şu: Oyunun tamamen yeni bir SKU'sunu satın alma ile oyun içinde kullanıma sunduğumuz içerikle etkileşim kurma seçeneklerinin potansiyel sonuçlarını oyuncu davranışlarıyla ilgili analizlerimize göre modellendirdiğimiz zaman, hayran etkileşimini ve FIFA 19 dönüşümünü artırmak için en doğru hareketin halihazırda piyasada olan üründen yararlanmak olduğunu belirledik.

FIFA 18 Dünya Kupası içeriği, şimdiye dek FIFA'da oyunculara sunduğumuz en büyük ücretsiz içerik güncellemesi oldu. Stratejimiz, oyuncularımıza katma değer sağlama hedefini gerçekleştirmenin yanı sıra, markayla ilgili duyarlılığı ve ilgiyi artıran güçlü bir marka taahhüdü oldu. Öyle ki, Dünya Kupası içeriğiyle etkileşim kuran oyuncuların yarısından fazlası, FIFA 18'i en az birkaç aydır oynamamış deneyimli oyunculardı. Ücretsiz güncellememiz bu oyuncuları başarılı bir şekilde geri kazanmamızı sağladı ve Sonralık Etkisi sayesinde FIFA 19'a geçme olasılıklarını artırdı.

Denemelerimizi veriye dayalı yaklaşımları temel alarak yapmak işimizi büyütürken daha yaratıcı olabileceğimiz anlamına geliyor.

Veri ve analizler, oyuncu etkileşimini artırmanın yanı sıra, denemeler yapmaya da olanak sağlıyor. İnsan etkileşimi ve kültür oluşturmayla ilgili olduğundan, verilerimiz sayesinde kültürel spotların içerikle etkileşimi yaklaşık %30 artırdığını öğrendik. Bu analizden yola çıkarak Cristiano Ronaldo'nun dünya çapında yarattığı heyecandan yararlanmak için "El Tornado" adında bir reklam spotu hazırladık. Bu reklam, YouTube'da 4,5 milyon kez görüntülenerek güçlü bir hayran etkileşimi elde etti. Oyuncular, oyunda Ronaldo'nun sahadaki popüler hareketi El Tornado'nun kilidini açabiliyorlardı. Bu başarı, denemelerimizi veriye dayalı yaklaşımları temel alarak yapmanın işimizi büyütürken daha yaratıcı olabileceğimiz anlamına geldiğini bir kez daha göstermiş oldu.

Bu örneklerin de gösterdiği gibi, video oyunu verileri yeni ve ispatlanmamış fikirlerle akıllıca riskler alabilmemizi ve sonuç olarak oyunculara erişmenin yeni yollarını keşfedebilmemizi sağlıyor. Veriler yaratıcı vizyonumuzu belirlemiyor. Ancak, ekiplerimize oyuncu etkileşimini artıracak ve markamızı büyütecek şeyler sunabilmek için gereken zamanı ve kaynakları mümkün kılan değerli bir hedef sağlıyor.

2021 ölçümleme stratejinizi belirlerken "artımlılık" kavramını her yönüyle anlamak