YouTube'daki Performans Reklamları: NordVPN, videolardan yararlanarak Arama Kampanyalarından 5 kat ucuza 13.000'den fazla dönüşüm sağladı

Haziran 2018

NordVPN Hakkında

Sanal Özel Ağ ile online güvenliği koruyor

Dünya genelinde çeşitli cihazlara yönelik VPN hizmeti sunuyor

2012'de kuruldu

Hedefler

YouTube’un çeşitli pazarlarda ne kadar etkili olduğunu test etmek

Dönüşüm sağlamak, marka varlığını ve bilinirliğini artırmak

Yaklaşım

YouTube ile özelleştirilmiş video eğitimi

Belirli TPG'lere (Temel Performans Göstergeleri) ciddi ölçüde odaklanma

Kampanya harcamalarını iş hedefleri ile uyumlu hale getirme

Sonuçlar

30 gün içinde 13.000'den fazla dönüşüm

Ortalama 5-7 kat daha düşük Edinme Başına Maliyet

Reklam hatırlanabilirliği ve marka bilinirliğinde ciddi artış sayesinde daha yüksek markalı Arama trafiği

Bütün dünya video izlemek için YouTube'u tercih ediyor. Dünya çapında bir milyarı aşkın izleyicisiyle, YouTube en önemli anlarda daha fazla insana ulaşma şansınızı artırıyor.

NordVPN'in, online dönüşümlerde videonun ne kadar etkili olacağı ile ilgili endişeleri vardı. Ancak Google ile çalıştıktan sonra şirket, daha fazla dönüşüm sağlayan ve edinme başına maliyeti düşüren oldukça başarılı bir YouTube kampanyası yürüttü.

En güvenilir VPN servis sağlayıcılarından biri olan NordVPN, dünya çapında dört milyondan fazla insana güvenli internet bağlantısı sunuyor. Online güvenliğe olan ilgideki artış, şirketin ciddi pazar potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

Yeni kullanıcılara ulaşmayı amaçlayan şirket, büyük oranda Arama hizmetine bel bağlıyor, ABD, Avustralya, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Portekiz ve İskandinavya gibi yüksek değerli pazarlara odaklanıyordu.

Videonun artan popülerliğine rağmen NordVPN'in, reklam harcamalarının iş hedefleri ile uyumlu hale getirilmesi konusunda endişeleri vardı. Diğer pek çok marka gibi video kampanyaları ile ilgili kötü deneyimler yaşamış olan NordVPN, videonun yalnızca marka bilinirliğini artırmak ve erişimi ölçmek için kullanılabileceğini düşünüyordu. Bu da istedikleri ciddi dönüşüm oranları için yeterli değildi.

İzlenebilir dönüşümler, videoyu pazarlamacılar için daha etkili bir araca dönüştürdü. Bu kadar basit.

Bir dizi ürün hakkında görüşmek üzere Google ile yapılan ilk kısa toplantının ardından NordVPN'in Pazarlama Kurulu Başkanı Marty P. Kamden ve Ücretli Medya ekibi, özel bir YouTube eğitim oturumuna davet edildi.

Oturum esnasında ekip, performans video reklamlarından yararlanma, daha fazla kullanıcıya ulaşma ve daha fazla müşteri sağlama konularında YouTube'un kendilerine nasıl yardımcı olabileceğini keşfetti. Oturumun en zorlayıcı kısmı, NordVPN'e video reklamcılığının değiştiğini ve Yatırım Getirisini (YG) izlemenin artık mümkün olduğunu göstermek oldu.

YouTube videoları günümüzde kullanıcı etkileşimine daha önce hiç olmadığı kadar imkan tanıyor. TrueView for action gibi yeni video formatları, pazarlamacılara kayıt formları ve anketler gibi etkileşimli içeriklerle potansiyel müşterileri hedeflemenin yanı sıra, cihazlardaki performansı da ölçme olanağı tanıyor. İzlenebilir dönüşümler, videoyu pazarlamacılar için daha etkili bir araca dönüştürdü. Bu kadar basit.

TwG CEE -Nord VPN_1600x879_v2a.png
YouTube sadece eğlendirmez, eğitir de.

Bu yeni video formatları ve daha fazla insanın konu başlığı aramak için platformu kullanması sayesinde, geçtiğimiz 12 aylık dönemde YouTube'daki dönüşüm sayısının bir önceki 12 aya göre %100 artış kaydettiğini gözlemledik.

YouTube sadece eğlendirmez, eğitir de. İnsanlar, YouTube'a bir şeyler öğrenmek için giriyorlar. Kullanıcıların "VPN nedir?" gibi başlıkları aktif biçimde arayarak internet güvenliği gibi konuları araştırmaları sayesinde YouTube, NordVPN'in reklam yayınlaması için ideal bir platform oldu.

Google ekibi, NordVPN ile çalışarak performans reklamlarının faydalarını ve ekibin, mevcut TV reklamlarını YouTube üzerinde hızla etkili kampanyalar sunmak üzere kolayca nasıl uyarlayabileceğini göstermeyi başardı.

Özel eğitim oturumundan yalnızca iki hafta sonra NordVPN, İskandinav ülkeleri ve Kanada dahil olmak üzere beş pazarda YouTube üzerinde video reklamları yayınlamaya başladı.

30 gün içinde kampanyalar, ortalama 5-7 kat daha ucuz olan 13.000 dönüşüm sağladı.

Sonuçlar ortada: 30 gün içinde kampanyalar, Arama ve Görüntülü Reklamlarda hedeflenen edinme başına maliyetten ortalama 5-7 kat daha ucuza 13.000'i aşkın dönüşüm sağladı. Kampanyalar, izlenebilir dönüşümün yanı sıra, hedef pazarlarda reklam hatırlanabilirliğini ve marka bilinirliğini önemli ölçüde artırdı.

Kampanyaların başarısı NordVPN ekibini de dönüştürdü. Şirket, YouTube Kanallarındaki içerikten sorumlu tam zamanlı bir video müdürü işe aldı. TBÖ (tıklama başına ödeme) ekibinin bir üyesi de YouTube reklamlarına odaklanmakla görevlendirildi. Kamden şunları söylüyor: “İlk başta video hakkında şüphelerimiz vardı ama sonuçları ölçmenin yollarını bulmak her şeyi değiştirdi. Video artık dijital pazarlama portföyümüzün ayrılmaz bir parçası."

Video reklamcılığı değişti. Artık marka bilinirliğini ve erişimi artırmanın dışında da olanaklar sunuyor. Performans kampanyaları için etkili ve kullanımı kolay bir araç haline geldi.

Buradan çıkarılacak ders ise şu: Bazı performans pazarlamacıları müşteri dönüşümü için video kullanmaya başlangıçta şüpheyle yaklaşsalar da kalpler, zihinler ve bütçeler, video reklamcılığının nasıl bir evrim geçirdiğini onlara göstererek değiştirilebilir.

“İlk başta video hakkında şüphelerimiz vardı ama sonuçları ölçmenin yollarını bulmak her şeyi değiştirdi. Video artık dijital pazarlama portföyümüzün ayrılmaz bir parçası.”
Ölçüm planının 5 temel noktası nedir?