8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü sahiplendiğini gösteren TEB, daha düşük maliyetle daha büyük bir kitleye erişti

Temmuz 2019

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Türkiye’de ilk kez banka bünyesinde ayrı bir departman kurarak oluşturduğu Kadın Bankacılığı ile kadın patronlara odaklanarak onların iş hayatındaki ihtiyaçlarını bütünlüklü bir hizmet anlayışıyla ele almayı amaçlıyor.

TEB hakkında

Bankacılık faaliyetlerine 1927 yılında başladı

2015 yılında Türkiye’de ilk kez banka bünyesinde ayrı bir departman kurarak Kadın Bankacılığı’nı hayata geçirdi

Hedefler

Kadın patronların markası olmak ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde maksimum erişim elde etmek

Yaklaşım

Instant Reserve satın alma metodunu kullanıldı

YouTube’da TrueView for Reach, Masthead, Bumper ve atlanamayan reklamlardan faydalandı

Sonuçlar

20 milyon tekil kullanıcı erişimi

Bumper maliyetlerinde %26, TrueView maliyetlerinde ise %56 düşüş

Reklam hatırlanırlığı da %10 artış

“Kadın patronların danışman bankası olma” ve “Kadın patronların en çok çalışmak istedikleri banka olma” vizyonuyla hareket eden TEB, kadın patronlara işletmelerini büyütebilmeleri için finansmanın yanı sıra bilgiye ulaşma, yeni pazarlara erişim gibi kilit konularda eğitim, danışmanlık ve mentorluk olanakları sunuyor. TEB, bu sayede kadın patronların iş hayatının çeşitli alanlarında karşılaştıkları engelleri aşmalarına da yardımcı oluyor.

Bu doğrultuda TEB, Kadınlar Günü’ne özel olarak hedeflediği kitleye ulaşmak ve onlara Kadınlar Günü ile TEB’i eşleştirmek istediği mesajını iletmek için bir kampanya kurgulamaya karar verdi. Maksimum hedef kitle erişimi isteğiyle, Instant Reserve satın alma metodunu kullanarak YouTube’da TrueView for Reach, Masthead, Bumper ve atlanamayan reklamlardan faydalandı.

Instant Reserve, Google Ads’de reklamverenler için en iyi TV satın alma özelliğini dijital özelliklerle birleştirerek daha iyi bir satın alma deneyimi sağlayan yeni bir rezervasyon özelliği. Instant Reserve ile reklamverenler, önceden belirlenmiş bir gösterim tutarı için sabit bir bütçe harcamasına yönelik kampanyalarını otomatik olarak yöneten ve BGBM belirleyen, basitleştirilmiş bir "ayarla ve unut" rezervasyon kampanya yönetimi çözümüne sahip.

YouTube dijital kampanyanın merkezinde yer alarak erişim hedeflerine ulaşmada ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özel gün döneminde marka ve kampanya bilinirliği yaratmada etkin bir rol oynadı. Dört günlük kampanya sonucunda 20 milyon tekil kullanıcıya erişildi. Doğru kreatif, doğru format seçimi ve doğru satın alma modeliyle yürütülen bu çalışma bir önceki senenin aynı dönem kampanyasıyla karşılaştırıldığında; erişim sonuçlarına ve bin gösterim başına maliyet analizine bakıldığında çok daha başarılı bir performans elde edildiği görüldü. Bumper maliyetlerinde %26, TrueView maliyetlerinde ise %56 düşüş gerçekleşti. Ayrıca reklam hatırlanırlığı da %10 artış gösterdi.

“Hedef kitle erişimini maksimum düzeyde ve bir önceki sene yapılan aynı kampanyaya göre çok daha uygun maliyetlerle aldık ve Brand Lift araştırması sonucunda reklam hatırlanma metriğinde %10 artış yakaladık. Erişim bazlı kampanyalarda Instant Reserve kullanımına ve erişim bazlı format seçimlerine devam edeceğiz.”

-Zeynep Demirkol, Marka ve İletişim İcra Direktörü, TEB

2020’nin en iyi 10 reklamını “en iyi” yapan neydi? 3 bağlamda açıklıyoruz