Ads Leaderboard'a Özel Röportaj: YouTube stratejinin merkezinde

Zeynep İyigün / Mart 2020

YouTube Ads Leaderboard Türkiye 2019 kazananlarına YouTube ile hem kişisel hem de iş hayatlarında kurdukları iletişimi sorduk, verdikleri yanıtları heyecanla paylaşıyoruz.

YouTube daima zamanın ruhuna uyum sağlıyor

Esra Ezibay, Kıdemli Medya Yöneticisi, RB Health

Hızla kolaylaşan erişilebilirlik ve zenginleşen içerik dünyasında, YouTube daima zamanın ruhuna uyum sağlıyor. Bu uyum YouTube’un, hem bireysel hayatımda hem de RB Health olarak değişen tüketici ihtiyaçlarını karşılama konusunda, birincil iş ortaklarımız arasında olmasının en önemli sebebi.

Faydalı ve çözüm odaklı bir asistan

Serdar Mersinlioğlu, Müşteri İlişkileri, Dijital & Teknoloji Direktörü, Wavemaker

YouTube, markalarımızın iletişim hedefleri doğrultusunda pazarlama tüneli içerisindeki tüm aşamalara göre çözüm önerileri sunuyor. YouTube’un sağladığı reklam formatları, reklam alanları, keskin hedefleme seçenekleri ve sağladığı platformları kullanarak en etkili kombinasyonları üretiyor ve bu aşamada kreatif süreci de entegre ediyoruz. Böylece markalarımızın mesajını en etkili şekilde iletebiliyoruz. Bu anlamda YouTube benim için oldukça faydalı ve çözüm odaklı bir sanal asistan diyebilirim.

Markanın mesajını doğru yer, zaman ve bağlamda tükeciye iletmek, vaat ve içeriklerin yoğun olduğu bu ekosistemde eskisi gibi yeterli olmuyor. Dolayısıyla reklam videosunun yaratılma süreci de önem arz ediyor. Videonun hikayesi, iletişim problemini tanımlamalı, ürünü/markayı çözüm olarak gösterip faydasını en anlaşılır şekilde belirtmeli ve sonunda marka vaadi ile pekiştirerek bitmeli. İlk 5 saniyede tüketicinin dikkati çekilmeli, video süreleri kısa, öz ve mobile uygun üretilmeli. Reklam süresi hedef kitlenin dikkat aralığı göz önünde bulundurularak belirlenmeli. Uzun bir formatta anlatılacak hikayede verilecek mesaj ile kısa bir formatta verilecek mesajlar farklılık gösterir. YouTube bize tüm bu aşamalarda çözüm önerileri sunarak hizmet kalitemizi artırıyor.

Stratejinin merkezinde

Aykut Sonat Yüce, Kıdemli Müşteri İlişkileri Yöneticisi, SEM

Özge Öztanrıseven, Satış ve Marka Pazarlaması Direktörü, SEM

Kullanıcı alışkanlıklarının, istenilen zamanda ve istenilen içeriği tüketmeye evrilmesi ve mobil devrim ile YouTube hayatımızdaki en büyük içerik ambarı halini aldı. Biz de marka stratejilerini dizayn ederken en çok zaman geçirilen video mecrası YouTube'u stratejinin çekirdeğinde tutmaya özen gösterdik. Markaların algı yaratma ve istenilen mesajı potansiyel müşterilerine ulaştırma yolculuklarında istenilen duyguyu ister YouTube'da en çok izleyiciye sahip eğlendirici videolarda isterlerse de öğretici “nasıl yapılır?” videolarında verebilme seçenekleri, içerik çeşitliliği yaratarak biz ajansların da elini güçlendiriyor.

YouTube'un ezber bozan içerik yapısı yüksek maliyetli prodüksiyonların değil, en doğal şekilde üretilen içeriklerin kullanıcıya rahatlıkla dokunabildiği bir yapıda olduğu için içerik üretilirken doğal şekilde gelişmiş YouTube kurallarını izlemek önemli. Dijital bir içeriğin geleneksel medyadan farklılaşan bir diğer yönü olan kullanıcının kolay etkileşime geçebilme imkânı yine YouTube'da sunulan kartlar, aksiyona yönlendirme belirteçleri ve anketler ile desteklenerek içeriği güçlendirici şekilde kullanılabilir.

Alışılmışın dışında bir heyecan

Metin Çerasi, Dijital Strateji ve Pazarlama Müdürü, Arçelik

Biz Arçelik’te “test and learn” mantığıyla çalışıyoruz. Sürekli yeni yaklaşımları test ediyor, başarılı performans gösteren ile çalışmaya devam ediyoruz. Yeni dijital dünyada işimiz tüketici alışkanlıklarını kavrayıp, buna hızla karşılık vermek olmalı. Hızlı olmanın yanında ise, YouTube’da izleyiciye sunduğunuz içeriğin normalin dışında bir heyecan uyandırması, kültüre uygun olması ve ürünün faydasını anlatması gerekiyor.

Videoda ana iş ortağı

Bora Denizci, Müşteri Grup Direktörü, Ingage

YouTube’un kişisel hayatımdaki yerini tanımlamak istersem, eğitsel, eğlence, iş, hobi gibi kişisel bilgi ve içerik ihtiyacımın ana merkezi olarak konumlandığını söylemek en doğru tanım olur. Ajans içerisinde ise YouTube’un yerini, son yıllarda tüketici nezdinde hızla büyüyen video içerik ihtiyacını, hem tüketici hem de reklamveren nezdinde, sahip olduğu kullanıcı deneyimi ve alternatif reklam çözümleri ile ortaya koyan ana iş ortağı olarak konumlayabilirim.

Bu röportaj MediaCat dergisi Mart 2020 sayısında yayınlanmıştır.

YouTube Ads Leaderboard - 2019'un En İyileri