Beko YouTube’un 6 saniyelik Bumper reklamlarıyla tüketicileri satışa yönlendiriyor

Nisan 2018

1955 yılından bu yana dayanıklı tüketim pazarında faaliyet gösteren Beko, sunduğu yeni ankastre ürünün farkındalığını artırmak ve satışa etkisini sağlamak için inovatif bir yaklaşımla YouTube’un Bumper reklamlarından faydalandı; basılı reklamlarını videolara dönüştürdü.

Beko hakkında

Dayanıklı tüketim pazarında faaliyet gösteriyor

Genel merkezi İstanbul’da

1955’te kuruldu

Hedefler

Pizzeria Ankastre Cam Set ürününün farkındalığını artırmak

Ürünü fiyat avantajıyla ön plana çıkarmak ve satışı artırmak

Yaklaşım

Zaman ve maliyet verimliliği yakalamak için basılı reklamlar YouTube Bumper videolarına dönüştürüldü

Sonuçlar

Bumper reklamlar ile 10 günde 2.7 milyon kişiye ulaşıldı

Bumper reklamların tüm hedef kitlede hatırlanma oranı %37, 18-24 yaş grubunda ise %42.5 olarak ölçümlendi

25-34 yaş arasında %32; 35-44 yaş arasında ise %47 oranında satın alma kararı oluşturuldu

Bumper reklamlar, "beko ankastre" aramalarında gören ve görmeyen arasında 455% yükseliş yaratarak kullanıcıyı aksiyona yönlendirdi.

Tüm çalışmalarının merkezine tüketicileri ve çevre için inovasyon kavramını koyan Beko, 130’dan fazla ülkede tüketicilerine beyaz eşya, ankastre, iklimlendirme ve küçük ev aletleri gibi kategorilerde ürünler sunuyor.

Beko, Pizzeria Ankastre Cam Set ürününün farkındalığını arttırmak, fiyat avantajıyla ön plana çıkarmak ve uzun vadede satışlarını artırmak istedi. YouTube’un Bumper reklamlarının etkisine inanan marka bu reklam modeli üzerine bir kampanya kurgulamaya karar verdi. Ancak bir sorunları vardı ki, ellerinde 6 saniyelik bir video reklam modeli olan Bumper için herhangi bir video içerik bulunmuyordu. Bunun üzerine marka, basılı reklamlarını videoya dönüştürmeye karar verdi. Böylece hem offline ve online çalışmalarını etkili bir şekilde entegre etmiş olacak, hem vakit kazanacak, hem de maliyet açısından avantaj sağlayacaktı. Basılı reklamlar 6 saniyelik iki videoya dönüştürüldü; 1.000 TL’lik indirim fırsatı ile ankastre ürünlerin 5 dakikada pizza ve pide yapma fonksiyonları vurgulandı.

beko
“Bumper video çalışmalarının üretim maliyetlerini düşürdüğümüzde medya yatırımlarımızı arttırdık ve başarılı sonuçlar elde ettik. Bu çalışma diğer çalışmalarımıza örnek olacaktır.”

-Selis Aykan, Senior Digital Strategy and Marketing Specialist, Arçelik Turkey

Bumper video çalışmalarıyla üretim maliyetini düşüren marka, medya yatırımlarını artırma fırsatı elde etmiş oldu. Kampanya aynı zamanda TrueView reklam modeliyle de desteklendi. 10 gün süren kampanya boyunca, 25-44 yaş arasını hedeflendi ve etkileyici sonuçlar elde edildi. 6 saniyelik Bumper reklamlar, 25-34 yaş arasında %32, 35-44 yaş arasında ise %47 oranında satın alma kararı yarattı. Bumper reklamları ile 10 günde 2.7 milyon kişiye ulaşıldı. TrueView reklamlarıyla da 1.7 milyon kişiye erişildi ve Bumper reklamlar desteklendi. Bumper reklamların tüm hedef kitlede hatırlanma oranı %37, 18-24 yaş grubunda ise %42.5 olarak ölçümlendi. Bu veriler, yeni reklam modelinin özellikle gençlerde hatırlanma oranının daha yüksek olduğunu da gösteriyor.

Beko, inovatif bir yaklaşım benimseyerek, sıfırdan bir prodüksiyona girişmek yerine halihazırda elinde olan basılı reklamlarını Bumper videolara dönüştürdü. Hem zaman kazandı, hem maliyeti düşürdü, hem de ürün farkındalığını ve satışlarını artırarak hedefine ulaştı.

“Beko’daki ana hedefimiz, reklamlarımıza gelen etkileşimi artırmak ve hem online hem de offline reklam kanallarında devamlılığı korumak. Google’ın sunduğu yeni Bumper reklam modeliyle yalnızca etkileşimi artırmakla kalmadık, aynı zamanda üretim maliyetlerimizi de düşürdük.”

-Metin Çerasi, Head of Digital Strategy and Marketing, Arçelik Turkey

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?