Bir markanın kendini yenileme hikayesi: Little Caesars marka algısında %14’lük artışı nasıl sağladı?

Haziran 2019

Dünyanın lider pizza zincirlerinden biri olan Little Caesars Pizza, Türkiye’de 12 ilde 90’ı aşkın restoranıyla hizmet veriyor. Lezzetli günlük hamuru, özel reçeteli domates sosu ve taptaze malzemeleriyle 7’den 70’e her yaşa ve zevke yönelik pizzalarıyla Türkiye fast - food sektöründe pek çok ilke imza atan Little Caesars, “bir alana bir bedava” konsepti ile de sektörü ilk kez tanıştıran marka.

Little Caesars Pizza hakkında

1959’da ABD’de kuruldu

Dünyanın lider pizza zincirlerinden biri

Hedefler

Marka algısını pozitif şekilde yükseltmek

Maliyeti azaltmak

Farklı kitlelere ulaşmak

Yaklaşım

Brand Lift 2.0 ve Maximize Lift teklif stratejisi kullanıldı

YouTube ana mecra olarak seçildi

Arama ve Görüntülü Reklam Ağı’ndan faydalanıldı

Sonuçlar

Marka algısında %14’lük bir artış

Maliyette %60 oranında düşüş

Ürün aramalarında %188 oranında artış

Başta Nefis Kenar olmak üzere, Pide de Pizza, Sezar Et Döner, 4 Boyutlu Pizza gibi sektöründe pek çok yeniliğin mucidi olarak tanınan Little Caesars, hem dijital hem de fiziksel restoranlarında kullanıcı deneyimini maksimize etmeye çalışan bir stratejiyle ilerliyor; müşterilerine dokunduğu her alanda daha hızlı, daha akıllı ve basit çözümler sunarak, sorunsuz bir deneyim sağlamayı hedefliyor.

Little Caesars Pizza 2019 yılında markanın ünlü karakteri Sezar’ı sınırlarından kurtararak, “Sezar Kutudan Çıktı! Yetiş Sezar!” konseptiyle tüketicilerle buluşmaya başladı. Genci yaşlısı her yaş ve kesimden insanın acıktığı anda sağlıklı, lezzetli ve ev yapımı kadar doğal bir pizza ile buluşturmayı hedefleyen Little Caesars, 2019’da her evin kapısını çalmayı planladı. Böylelikle kreatif ajansı Karbonat ve performans pazarlama ajansı Hype ile birlikte kreatif yaklaşımın yoğunlukta olacağı bir kampanya sürecine de adım atmış oldu.

Ağırlıklı olarak YouTube olmak üzere, Arama ve Görüntülü Reklam Ağı’nda, “Yetiş Sezar” temasıyla farklı kampanyalar başlatıldı. Arama tarafında “Yetiş Sezar” temalı metinler ile markanın vermek istediği mesaj iletilirken, YouTube’da ise, Yetiş Sezar lansman videosu Brand Lift 2.0 çalışması ile birlikte izleyicilere sunuldu. Burada Google’ın Maximize Lift teklif stratejisinden faydalanıldı. Maximize Lift, makine öğrenimi sinyalleriyle kullanıcıların markanızı veya ürününüzü değerlendirme oranını artırmayı amaçlayan bir Brand Lift teklif optimizasyonu. Little Caesars’ın uyguladığı bu teklif stratejisiyle, markaya ilgi duyabilecek ve değerlendirme aşamasında olabilecek kitleye erişilmeye çalışıldı. Görüntülü Reklam tarafında ise hedef kitle bazlı farklı kreatifler ve akıllı teklif stratejileri kullanılarak Yetiş Sezar sloganı farklı temalarda işlendi.

Kampanyayla ilgili Little Caesars Pizza Türkiye, Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Yöneticisi Mehmet Günden şöyle diyor; “Ölçümlemenin öneminin giderek arttığı bu dönemde kullanıcılarımızın videomuzu ne kadar izlediğinin yanı sıra izledikten sonraki aksiyonlarıyla da ayrıca ilgileniyorduk. Bu noktada Brand Lift 2.0 ve Maximize Lift teklif stratejisi ürünlerini birlikte kullanmak bize bu çözümü sağladı ve buradan elde ettiğimiz sonuçlarla gelecek dönem kampanyalarımızı da şekillendirmeye başladık.”

Lansman niteliğindeki bu kampanyasıyla Little Caesars, Sezar’ın ihtiyaç duyulan her anda doymak isteyene yetişeceği mesajını iletmek istedi. Bundan sonra öğrencilerden annelere her kitlenin ihtiyacı olduğunda “Yetiş Sezar!” demesi yeterli olacaktı. Yürütülen kampanya sonucunda marka algısında %14’lük bir artış gerçekleşti ve maliyette %60 oranında iyileşme gerçekleşti.


"Pazarlama yatırımlarımızın %90’ını dijital kanallara ayırdığımız bu dönemde video tüketiminin de artış trendini baz alarak YouTube aracılığıyla yeni iletişim stratejimizi duyurmayı tercih ettik. Google’ın sunduğu yenilikçi yöntemleri de bu sürece dahil ederek oldukça tatmin edici sonuçlar elde ettik."

-Pelin Çiftçioğlu, Pazarlama Direktörü, Little Caesars Pizza Türkiye


Bunun yanı sıra kampanya dönemi boyunca kullanılan Maximize Lift akıllı teklif stratejisiyle videolarda etkileşime geçen kesim, videoları görmeyen kesime oranla %215 oranında daha fazla Little Caesars markasını arattı, ürün aramalarında %188 oranında artış sağlanırken kreatif sloganda ise %88’lik bir yükselme görüldü. Ayrıca, kampanyadan çıkarılan sonuçlar kitle analizine tabii tutularak markanın bir sonra yapacağı hedefleme ve iletişim stratejisi için de rehber niteliği taşıdı.

"Pizza satın alma potansiyeli daha yüksek kullanıcılara iletişim yapabilmek için Brand Lift 2.0 ve Maximize Lift akıllı teklif stratejisini kullandık. Standart Brand Lift çalışmalarına oranla %60 daha düşük birim maliyet ile marka algısını artırdık. Ayrıca marka algısının artış gösterdiği hedef kitlelere de diğer video kampanyalarımızda yoğun iletişim yaptık."

-Fikri Can Okkan, Performans Pazarlama Stratejisti, Hype

Teknosa’dan bu alışveriş sezonunda online video kreatifinizi öne çıkaracak 4 ipucu