Bugünlerde YouTube'da trend videolar: Karavanda yaşam, makyaj eğitim videoları ve hızlı temizlik tüyoları

Earnest Pettie / Temmuz 2018

Güncel kalmak isteyen markaların yapması gereken şey, modern kültürle bağlantı kurmak. Modern kültür ise her gün kendisini YouTube'da gösteriyor. Bir YouTube trend analisti olan Earnest Pettie, bu makalesinde, trend niteliğindeki üç tür videoyu ve bunlardan çıkarılabilecek içgörüleri paylaşıyor. 

Bu makalenin bir versiyonu daha önce Adweek'te yayınlanmıştır.

1. “Karavanda Yaşam” videoları 

Bugüne kadar "Karavanda yaşam” ile ilgili YouTube'da pek çok kanal gördük, şimdiyse bu video trendinin altında yatan unsurları daha ayrıntılı biçimde ele alacağız. Karavan yaşamı için, minimalizm trendinin altında değerlendirebileceğimiz küçük evlerde yaşama trendinin bir yansıması diyebiliriz.

Karavanda yaşam videolarındaki artış

Açıklama bölümünde “karavan yaşamı,” “karavanda yaşam,” “karavanda yaşamak” veya “karavanda hayat” gibi ifadelerin bulunduğu 1.200 kadar YouTube kanalı var. Bu yıl karavan yaşamıyla ilgili abone ve görüntüleme sayısı tüm zamanların rekorunu kırdı.1

Kimi izlemeli? 

Abone sayısı en çok olan "karavan yaşamı” kanalı 448.000 aboneli Exploring Alternatives. Bu kanalın sahibi olan çift 2012'de basit yaşamayı kafalarına koyarak dört odalı evlerinden bir kamp karavanına taşındı. Başka insanların da alternatif, minimalist yaşam tarzlarıyla ilgili videolar yayınlıyorlar. 

Karavan yaşamıyla ilgili içgörüler

1980 kuşağının ekonomik daralma nedeniyle kazanma potansiyellerinden mahrum kaldığı, ev sahibi olmanın artık onların altından kalkamayacağı bir maliyet olduğu konusunda pek çok şey söylendi. Ayrıca 1980 kuşağının gerçek değeri mülkiyet edinmekte değil tecrübe etmekte bulduğu konusu geniş bir biçimde tartışıldı. Minimalist yaşam bu iki kavramın kesişme noktasını oluşturuyor ve karavan yaşamı videoları da insanların minimalist hayat tarzı rüyasını dolaylı olarak tecrübe etmelerine olanak sağlıyor. 

2. “Şunu denedim…” ile başlayan makyaj eğitim videoları 

Şüphesiz güzellikle ilgili videolar çoğunlukla bir görünümü mükemmelleştirmekle ilgili. Ama denemek ve yanılmak daha eğlenceli bir hal alırken mükemmellik kimin umurunda? Şimdiye kadar 67 milyondan fazla izlenme sayısına ulaşan “Şunu denedim...” video trendi, 2018'in ilk büyük viral güzellik trendiydi.2

“Şunu denedim...” eğitici videoları nasıl başladı

Ocak ayında güzellik gurusu Thomas Halbert “Şunu denedim: Jeffree Star makyaj videosu” adında bir video yükledi. Halbert bu videoda, duygularını katmadığı yorumlar da yaparak, Jeffree Star’ın “Eski eşimin cenazesi” adlı makyaj videosundaki karmaşık talimatları uygulamayı denedi. İki hafta sonra Gabbie Hanna, bu yeni meydan okuma biçimini icat eden Halbert'in ismini anarak “Şunu denedim: NikkieTutorials makyaj eğitim videosu” adıyla kendi videosunu yayınladı. 

O zamandan beri, "Şunu denedim…” ile başlayan makyaj eğitim videosu trendi, güzellik sektörü içindeki ve dışındaki içerik üreticilerinin yaptığı yaklaşık 2.100 yüklemeye ilham kaynağı oldu.3 

Bu videolar niçin rağbet görüyor?

Bu tür videoların giderek artan biçimde rağbet görmesinin nedeni kısmen, hem güzellik guruları hem de güzellik sektörü dışındaki içerik üreticileri tarafından kolayca taklit edilebilmeleri. Bu meydan okuma biçimi, YouTube'da sık sık trend olan, karmaşık görünen eğlenceli "günlük makyaj görüntüleri" ile alay eden komedyenler ve yaşam tarzı vlogger'ları tarafından taklit ediliyor.

Bence bu trende güç kazandıran şey sadece taklit kolaylığı değil. Burada çok daha derin, güzellik standartları üzerine daha anlamlı bir şekilde düşünmeye davet eden bir şeyler var. Kültür çoğu zaman güzelliği sonu gelmeyecek bir mükemmellik arayışı olarak tanımlasa da, bu içerik üreticilerinin "yeni bir görünüm denerken acınacak biçimde başarısız olup bu durumu gülüp geçiştirmeleri" ile ilgili söylenmesi gereken başka bir şey var. Söz konusu videolar bu anlamda YouTube güzellik eğitimi videolarında bir tür "Pinterest başarısızlıkları” gibi bir şey. 

3. “Hızlı temizlik” videoları 

Çoğu zaman bir işin en zor kısmı başlamaktır. Dolayısıyla temizlik konusunda ilham almak isteyenler ilgili videoları aradıkça hızlı temizlik videolarının da YouTube'da yükselişte olmasının pek şaşılacak bir yanı yok.

“Hızlı temizlik” videoları yükselişte

Bu hızlı temizlik videoları çok çeşitli adlarla yayınlanıyor; “Benimle Temizlik Yap,” “Bahar Temizliği,” “Hızlı Temizlik,” “Temizliğe Teşvik,” "Ortalık Toparlayıcı!” vb. Ancak hepsinin formatı aynı: Araba, ev, masa, dolap, güzellik eşyaları, hatta köpek kulübelerinde temizlik yaparken kendini videoya çeken içerik üreticileri.

Bu temizlik ve tertipli olma videolarının görüntülenme sayısı 212 milyonu aştı ve son birkaç ay içinde 5.600 yeni video yüklendi.4

Bu videoların ardında kimler var?

Bu trend videoları oluşturan kanallar sadece tertipli olmakla ilgili içeriklere ayrılmış kanallar değil. Aslında tam tersi. Pek çok hızlı temizlik videosu, tertipli olma ve temizlik dışındaki konuları ele alan kanallar tarafından oluşturuluyor. Bahar temizliği videolarında görüntüleme sayısı en çok olan kanallar, ürün tanıtma ve yorumlamaya yönelik içerik oluşturanlar: Yaşam tarzı ve güzellik kanalları.

"Hızlı temizlik” videolarının ardındaki içgörüler

Bu videolar, izleyenlerin kalkıp işe başlamalarına yardımcı oluyor. Araştırmaların gösterdiği gibi işe başlamak, üstesinden gelinmesi gereken en büyük zihinsel engel. Ekranda gördükleri sağlıklı, verimli alışkanlıklar, izleyenlere aynı şeyi yapma konusunda ilham verebilir.

Temizlik yalnız yapılan, zahmetli bir iş olabilir. “Hızlı temizlik” videoları da bu boşluğu dolduruyor ve temizlik yaparken bu yalnızlığın daha az hissedilmesini sağlıyor. Bu videolar aynı zamanda başınızda duran bir arkadaşınızın dikkatinizi dağıtma riskini de ortadan kaldırmanın bir yolu. Ayrıca görüntüleyenlere ne kadar zamandır temizlik yaptıklarını veya temizlik işini dikkati dağıtmadan ne kadar sürede bitirebileceklerini gösteren bir süreölçer görevi de görebiliyor.

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?