Cannes Lions 2016: Deneyimli işletmelerden yeni işletmelere - markaların dijital ekonomide büyümelerine yardımcı olma

Nigel Morris, Megan Stooke / Temmuz 2016

Perşembe günü öğleden sonra, Dentsu Aegis Amerika ve EMEA CEO'su Nigel Morris ve General Motors Maven CMO'su Megan Stooke büyük markalara, yeni kurulmuş şirket ruhu aşılamak için ne yapılması gerektiğini tartışmak üzere Cannes'daki YouTube Sahili'ndeydi.

Köklü markalara, yeni kurulan şirket kültürünü getirmeyi konu alan Perşembe gününün tartışma oturumu başlarken, Dentsu Aegis Amerika ve, EMEA CEO'su Nigel Morris yalnızca bir yıl içinde "yedi dakikalık ekonomiden beş dakikalık ekonomiye geçildiğini" ifade etti. Nigel'a göre, dijital dünyayı talepler yönetiyor ve tüketiciler markalardan her zamankinden daha fazla hız ve çeviklik bekliyor. Uber gibi işletmelerin başarılı olmalarının nedenini ise tüketici ihtiyaçlarını mümkün olduğunca kesintisiz bir şekilde karşılamaya odaklanmalarına bağlıyor. Cannes 2016, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi heyecan verici yeni teknolojilerle dolu olsa da Dentsu Aegis ekibini en çok heyecanlandıran şey, markaların talep odaklı bir dünyada kazanmak için hazırlanmalarına yardım etmek.


"Eğer bir girişimci değilseniz, zamanla dönüşeceksiniz."

- Nigel Morris, CEO, Dentsu Aegis Americas & EMEA


Yenilik, operasyon ve hatta yön değiştirme alanında gösterdikleri çeviklik söz konusu olduğunda yeni şirketler, genellikle büyük altyapılar, uzun süreli en iyi uygulamalar ve riskten kaçınan bir kültürün yerleşik olduğu büyük işletmelere kıyasla çeşitli avantajlara sahip. Ancak Nigel'a göre "işe yeni başlamıyorsanız değişim sürecindesinizdir". Bu akıllara şu soruyu getiriyor: Yeni olmayan bir şirkete yeni şirket kültürünü nasıl getirebiliriz?

Nigel, bu dönüşüme gerçek hayattan bir örnek vermek için General Motors Maven CMO'su Megan Stooke'u sahneye çağırdı. 2009'da iflastan dönen General Motors, yeniden büyüyen bir şirkete dönüştü. Gelecek için hazırlanma planlarının bir parçası olarak marka, geleneksel araç satışlarının ötesinde düşünmeye başlayıp kişiselleştirilmiş bir kentsel mobilite hizmeti olan Maven gibi yeni iş birimleri oluşturdu. Megan bu gelişmeyi "önümüzdeki beş yıl içinde son elli yıldan daha fazla değişiklik göreceğiz" sözleriyle yorumluyor. Maven gibi daha küçük ve yenilikçi iş birimleri, General Motors'un bu değişikliğe ayak uydurma planlamasının bir yolu.

cannes lions body

Kullanıcı tabanında sorunları azaltmayı hedefleyen "akıllı, kolay ve kesintisiz" bir iş modeline (bu bir model sayesinde Maven müşterileri araç anahtarları, yakıt masrafları, sigorta veya üyelik ücretleri konusunda artık endişelenmiyor) sahip olan markanın pazarlama stratejisinin de aynı değerlere uygun olarak geliştirilmiş olması doğaldı. Megan, Dentsu Aegis ile birlikte çalışarak Maven'ın müşteri ihtiyaçlarına yönelik derin bir anlayışa sahip olmasını ve markanın bu ihtiyaçları yanıtlamak için şekillendirilmesini hedefliyor. Marka geliştikçe ve uluslararası büyüme için planlar gerçekleştirildikçe, büyük şirketin erişiminin yerel müşterileri hedeflediği hem küresel hem de yerel bir modelle Maven, General Motors’un küresel durumunun avantajlarından yararlanabilecek.

Yeni başlayanlar ile sektörde uzun süredir var olan işletmeler arasındaki belki de en büyük fark, şirketlerin risk ve başarısızlığa yönelik tutumlarıdır. Yüksek düzey liderlik desteği olmadan, bu tür kültür değişiklikleri zor olabilir. Dolayısıyla Megan oturumu sonlandırırken bazı taktiksel önerilerde bulunarak doğru raporlama, analiz ve şirket içi şeffaflığın gerginlikleri ortadan kaldırmada büyük rol oynayabileceğini belirtti.

Cannes Lions 2016: Online videonun yatırım getirisini ölçme