DenizBank, Kredi X kampanyasının merkezine YouTube’u yerleştirdi ve başvurularının %61’ini Trueview for Action ile video reklamlarından elde etti

Mart 2018

11 milyonu aşkın müşteriye geniş bir finansal hizmet yelpazesi sunan DenizBank, Viyana ve Moskova’da bulunan uluslararası iştiraklerinin yanı sıra benimsediği bankacılık yaklaşımıyla eko sistemindeki tüm paydaşlarına çeşitlendirilmiş kanallardan yenilikçi ürün ve hizmetlerle dokunmayı önceliği olarak görüyor. Banka diğer yandan niş sektörlerde hayata geçirdiği projeleriyle marka algısını güçlendirerek, hedef kitleyle etkileşimini verimli ve sürdürülebilir şekilde devam ettiriyor.

DenizBank hakkında

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri

1997’de kuruldu

Merkezi İstanbul’da

Hedefler

YouTube üzerinden bankanın akıllı telefon kredisi ürünü olan Kredi X’in özel teklifini göstererek kullanıcıları bu teklif yoluyla akıllı telefon satın alımına yönlendirmek

Yaklaşım

YouTube üzerinde kutu açma videolarından faydalanıldı

Trueview for Action ve Arama Ağı reklamları kullanıldı

Sonuçlar

İki hafta süren kampanya boyunca başvuruların %61’i YouTube’dan

%39’u ise Arama Ağı’ndan elde edildi

DenizBank, performans pazarlama ajansı Clixous ile birlikte oluşturduğu strateji kapsamında kampanya için ana iletişim kanalı olarak video içeriğini kullandı. Hedef kitleye ulaşmada sağladığı kolaylık, maliyet uygunluğu ve etkileşim araçları sayesinde YouTube'a kampanyanın ana platformu olarak öncelik verdi. DenizBank, YouTube üzerinde kutu açma videolarını izleyen kullanıcılara ulaşmayı ve bu kişilere bankanın akıllı telefon kredisi ürünü olan Kredi X’in özel teklifini göstererek telefon satın almayı kolaylaştırıcı bir çözüm sunmak istedi. Bu çözüm için de, YouTube’da Truview for Action ve Arama Ağı reklamlarından yararlandı.

Reklamlar iki hafta boyunca YouTube’da en çok izlenen akıllı telefon kutu açma videolarının önünde gösterildi.

Kreatif ajans FCBRAM ile Kredi X ürünü için dijitale özel olarak farklı akıllı telefon modelleri için 18 ayrı video hazırlandı. Kullanıcılar, sahip oldukları telefonun işletim sistemine göre performans pazarlama ajansı Clixous tarafından segmente edildi. DenizBank Reklam ve Halkla İlişkiler Grup Müdürü Zeki Bilsel  kampanyayla ilgili şöyle diyor: “18 farklı modele özel film hazırlanması hem zorluydu hem de bir o kadar keyifli. Her bir telefon modeli için geliştirilen video içeriği için ayrı hedef kitle, bu kitlenin YouTube üzerindeki arama alışkanlıkları, izlediği videolar, takip ettikleri kanallar detaylı olarak ayrı ayrı analiz edildi.” YouTube’da kutu açma videoları izledikleri anda, Cihaza Göre Hedefleme özelliğiyle ellerindeki cihazın modeline göre ilgili Kredi X ürün videosu kullanıcıya gösterildi. Böylece izleyiciler kutu açıldığında hiç de beklemedikleri bir sonuçla karşılaştılar.

Örneğin; iPhone 6S modeline sahip bir kullanıcı iPhone X kutu açma videosunu izleyeceği anda videonun önünde hazırladığımız unboxing reklam filmi çıktı, reklam filminde ise açılışını izlemeye çalıştığı Kredi X kutusundan kendi telefon modeli çıktı ve “Başkasının kutu açmasını izleme, kredi X ile kendi kutunu kendin aç!” denildi ve krediye yönlendirme yapıldı. Böylece kişilerin kullandıkları telefon modeline göre söylem ve hedefleme özelleştirilmiş oldu. Videolarda iPhone X veya Galaxy S8 kutusundan izleyicinin kendi telefonu çıktı ve sunucu izleyiciyi telefonunu yenilemeye davet ederek Kredi X’in başvuru sayfasına yönlendirdi.

Kredi X iletişiminin yapıldığı iki haftalık periyotta DenizBank Bireysel Kredi başvurularının %13’ü Kredi X ürünü üzerinden gerçekleşti. Bu başvuruların ise %61’i YouTube kampanyasından, %39’u ise Arama Ağı kampanyasından elde edildi. Bir diğer önemli nokta da, YouTube reklam gösterimlerinin %99.8’inin ve raporlanan başvuruların tamamının mobil cihazlardan gerçekleşmesi. Eş zamanlı olarak yayında olan Arama Ağı kampanyası üzerinden gelen başvuruların %92.6’sının da yine mobil cihazlardan geldiği görüldü.

“Kullanıcı bazlı hedef kitle segmentasyonu ile video prodüksiyonu, sinerji yaratan iddialı bir media mix, akıllı kitle hedeflemesi ve performans odaklı reklam optimizasyonu kampanyayı başarıya götüren faktörlerdi.”

Mehmet Şahinoğlu - Clixous Ajans Başkanı

Daha az maliyetle daha çok erişim elde etmek için 3 ipucu