Desa, kapsamlı medya planlamasının merkezine YouTube’u alarak online mağaza cirosunu 3 kat artırdı

Ağustos 2019

Kendi tasarım ekibiyle her sezon modern ve yenilikçi koleksiyonlar yaratan, yüksek kaliteli deri ceket, çanta ve aksesuarları ile Türk pazarının lider markalarından biri olan Desa’nın ana stratejisi, marka bilinirliğini arttırarak daha geniş kitlelere ulaşmak.

Desa hakkında

1972 yılında kuruldu

Merkez ofisi İstanbul’da

Deri mont, ceket, çanta ve ayakkabı modelleri üretiyor

Hedefler

Yeni kitlelere ulaşarak marka bilinirliğinin arttırılması

Mevcut müşteriler ile iletişimin güçlendirilmesi

Web sitesi ve mağaza ziyaretlerini arttırarak satışı artırmak

Yaklaşım

TrueView in Stream reklam modeli uygulandı

Bumper ve atlanamayan reklam modelleri yayınlandı

Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı ile kampanya desteklendi

Brand Lift araştırması yapıldı

Sonuçlar

Marka bilinirliğinde %24 artış

Online mağaza satışlarında kampanya süresince bir önceki döneme göre ciroda %209, dönüşüm oranlarında %58 artış

Yeni kullanıcılardan elde edilen gelirde 4 kat artış

Bu doğrultuda lüks segmetin ağırlıklı müşteri kitlesi olan orta ve üstü yaş grubunun dışına çıkarak modern çizgiler taşıyan koleksiyonlarıyla 25-35 yaş arasına ulaşmayı ve müşteri kitlesini gençleştirerek genişletmeyi hedefledi.

Hem daha önce erişemediğimiz potansiyel kitleye erişmek hem de mevcut müşterilerimizin gözünde marka imajını gençleştirmek için 2018 sonbahar - kış koleksiyonunun tanıtımında dönemin en popüler TV ve sinema aktörlerinden Can Yaman ile marka işbirliği çalışması yapıldı. Bu işbirliğini duyurmak için de Desa, dijital medya ajansı INBOUND ve kreatif ajansı Republica ile online ve offline mecralarda yüksek erişimin hedeflendiği kapsamlı bir medya planı hazırladı.

“Desa Candır” sloganıyla video kreatifler hazırlandı ve öncelikle YouTube’da Bumper reklam yayını yapıldı. Kapsamlı medya planı dahilinde, outdoor ve TV yayınları başladı ve akabinde YouTube’da TrueView in Stream reklam formatı ile yeniden yayına girildi. Site ziyaretçi verilerinden yola çıkılarak kampanya amacına uygun hedeflemeler hazırlandı. Kreatif olarak, reklam filmi YouTube’da kullanılmak üzere mecranın gereksinimlerine göre 33 saniyelik 3 kopya olarak hazırlandı. Reklamın atlanamadığı ilk 5 saniyede TrueView reklam formatının bu özelliği kampanya süresince marka bilinirliğine katkı sağlayacak şekilde uyarlandı.

Ana mecra YouTube’a ek olarak maksimum erişim ve görünürlüğü artırmak için Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı da kullanıldı. Brand Lift Survey sonuçlarına bakıldığında reklam hatırlama oranı ortalamanın üzerinde %63 olarak gerçekleşti ve marka bilinirliği %24 artış gösterdi.

Online mağaza satışlarında kampanya süresince bir önceki döneme göre ciroda %209, dönüşüm oranlarında %58, işlem sayısında ise %256’lık bir artış elde edildi. Kampanya döneminde yeni kullanıcılardan elde edilen gelir 4 kat artış gösterdi.

"Marka bilinirliğini artırma ve güçlendirme ana hedefimiz doğrultusunda maksimum erişime ulaşmak önemliydi. Erişmek istediğimiz kitlenin doğru belirlenmesi, kitleye uygun içerik ve videonun mecra özelliklerine göre uyarlanmasının başarıyı getirdiğine inanıyoruz."

- Burçak Çelet, Desa Deri Yönetim Kurulu Üyesi

Markalar 2020'de istedikleri video sonuçlarını nasıl elde etti?