Düşünme, bağ kurma, öğrenme: Videoların insan hayatındaki yeni rolleri

Kim Gardner, Gina Shalavi / Ağustos 2019

Eğlenmek, başka dünyaları keşfetmek, haberleri ve kültürel etkinlikleri takip etmek gibi belli başlı bazı ihtiyaçlarımıza yıllardır televizyon cevap veriyor. Ne var ki online videolar rağbet görmeye başladığından beri içerik yelpazemiz son derece genişledi. Her türlü içeriği dilediğimiz zaman, dilediğimiz yerde izleyebiliyoruz. Peki bu durumda, uzun zamandır televizyonla giderdiğimiz ihtiyaçlarımızda ne tür değişiklikler oldu?

Omnicom Media Group ile birlikte yürüttüğümüz yeni bir araştırmada bu soruya cevap aradık.1 Düşünme, bağ kurma ve öğrenme gibi daha önce videoyla ilişkilendirilmeyen bazı ihtiyaçların ve isteklerin, kullanıcılar tarafından üretilen kısa içeriklerle karşılandığını keşfettik.

Kullanıcıların ürettiği kısa içerik sayısı bakımından dünyanın en büyük kitaplığı olan YouTube’da bu ihtiyaçların nasıl karşılandığını inceleyelim.

Düşünme

Televizyon, insanların günlük hayattan uzaklaşmak için başvurduğu bir araçtır. İzleyiciler kısa bir süreliğine de olsa kendilerini başka bir dünyada, en sevdikleri kurgusal karakterlerin arasında bulur. Ancak özellikle kullanıcılar tarafından üretilen kısa içerikler söz konusu olduğunda, YouTube'da insanların kendi hayatları üzerine düşünebildikleri videoları tercih ettiğini görüyoruz.

Gerçekten de her iki kişiden biri, kendisine yeni bakış açıları kazandıran içerikler aradığını söylüyor.2 Diğer bir deyişle, insanlar video izlemeye ayırdıkları sürede eğlenmenin ötesine geçmek istiyor.

Düşünme, bağ kurma, öğrenme: Videoların insan hayatındaki yeni rolleri

Video ararken sergilenen bu gibi davranışların YouTube'daki yansımalarına örnek olarak My Quiet Time Routine (Kendime Dönme Rutinim) trendi verilebilir. Kullanıcıların ürettiği bu yeni format, şu anda Hristiyanlar arasında büyük rağbet görüyor. Bu videoları üretenler, İncil okurken nasıl bir yöntem uyguladıklarını anlatıyor. Böylece izleyiciler, ortak inançlara veya deneyimlere sahip başka insanlarla birlikte kendi hayatları üzerinde düşünebiliyor. Geçtiğimiz yıl, "quiet time" ile ilgili videoların izlenme süresi önceki yıla kıyasla %80 arttı.3

Bağ kurma

Ekran karşısında zaman geçirmek insanı yalnızlaştırıyor gibi görünse de aslında birçok kullanıcı online videolar aracılığıyla başkalarıyla bağ kurmak istiyor. Kullanıcıların %51'i, video içeriği izlerken diğer insanlarla bağ kurma ve onları daha iyi anlama ihtiyacı duyduğunu söylüyor. Şu durumda, dışarıdan gayet pasif gibi görünen bu etkinliğin aslında sosyal açıdan son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz.4

Düşünme, bağ kurma, öğrenme: Videoların insan hayatındaki yeni rolleri

İzleyicilerin kendileri gibi düşünen insanlarla bağ kurma isteğini, YouTube'a yüklenen "Day in the Life" (Hayatın Bir Günü) videoları örneğiyle daha kolay görebiliriz. Bu yıl içerik üreticiler, başlığında "Day in the Life" geçen 50.000'in üzerinde video yükledi.5 Bu videolarda, üniversite öğrencilerinden ünlülere dek birçok içerik üretici, hayatlarının sıradan bir gününün nasıl geçtiğini anlattı. İzleyiciler, kendileri için bir anlam taşıyan konuları derinlemesine inceliyor veya benzer ilgi alanlarına sahip başka insanları daha yakından tanımak istiyor olabilir. Her iki durumda da, videolar sayesinde başka dünyaları keşfedebilir ve başkalarıyla aralarında bağ olduğunu hissedebilirler.

Öğrenme

Online videolar, çok çeşitli ilgi alanları hakkında derinlemesine bilgi edinmek için başvurulan ilk kaynak haline geldi. Hatta her beş kişiden dördü, yeni bilgiler edinmek için dijital videolardan yararlandığını söylüyor.6

Bu öğrenme isteğinin ne kadar yoğun olduğunu PlantTube örneğinde görebiliriz. PlantTube, YouTube'daki içerik üreticilerin bitki bakımı hakkında ipuçları paylaştığı, yeni bitkiler tanıttığı ve bitki tutkunları için bilgilendirici turlar sunduğu bir topluluk.

Evinde bitki yetiştirmeyi seven bu topluluktaki Summer Rayne Oakes gibi öncü içerik üreticiler sayesinde, geçtiğimiz yıl YouTube'da ev bitkileriyle ilgili videoların günlük izlenme sayısında %60'ın üzerinde artış görüldü.7

Bu durumun pazarlamacılar açısından anlamı

Düşünmek, bağ kurmak veya öğrenmek gibi kişisel ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler, kullanıcılar tarafından üretilen kısa içerikler yardımıyla yeni yöntemlere ulaşıyor. Pazarlamacılar açısından, söz konusu ihtiyaçları ve istekleri karşılayan içerikler üretme olanağı son derece büyük bir fırsat.

Kullanıcıların farklı türlerde video izlerken nasıl bir ruh halinde olduğunu düşünmek de faydalı olabilir. Yeni şeyler öğrenmek veya çevresindeki dünyayla daha güçlü bir bağ kurmak isteyen izleyicileri ne etkileyebilir? Bu gibi sorular üzerinde düşünmeniz brief, strateji ve reklam öğesi oluşturma konusunda işinizi kolaylaştırabilir.

Markalar 2020'de istedikleri video sonuçlarını nasıl elde etti?