Etkileşimin kuralları: X kuşağının YouTube'da vakit geçirmeye devam etmesini sağlama

Aralık 2019

X kuşağı sandığınızdan daha aktif: Kuşağın %96'sı aktif internet kullanıcısı, %85'i ise akıllı telefon kullanıyor. Yaşları şu anda 30'ların sonu ile 50'lerin ortası arasında değişen X kuşağı üyelerinin %75'i, ayda en az bir kez YouTube'da içerik izliyor1. X kuşağı, reklamverenler açısından etkileşime hazır bir kitleyi teşkil ediyor. Bu kuşağın YouTube'da vakit geçirmeye devam etmesini sağlamak için kullanabileceğiniz başlıca yöntemleri burada bulabilirsiniz.

1. Kural: Yeniliklerden haberdar olmalarını sağlayın

Cep telefonlarının ve sosyal medyanın olmadığı bir dünyada büyüyüp her ikisinin de ilk kullanıcılarından olan X kuşağı, hızla değişen teknoloji ortamını tamamen benimsedi.

Gelişmelerden haberdar olmak, bu kuşağın ana özelliklerinden biri olmaya günümüzde de devam ediyor. Birleşik Krallık'taki 45-54 yaş arası katılımcıların %74'ü, YouTube'un herkese hitap eden içerikler sunduğunu onaylıyor2. Gelişmeleri takip etmelerinin amacı, hem yenilikleri keşfetmek hem de zamana ayak uydurmak.

Örnek olay: Delimobil'in daha fazla kişiyi paylaşmaya teşvik etmesi

Moskova'da bulunan araç paylaşım hizmeti Delimobil, filosunu genişletmesinin ardından marka bilinirliğini artırmak ve yeni kullanıcıların ilgisini çekmek için bir reklam kampanyası başlattı. Bir ay süren bu kampanyada, TrueView for Action da dahil olmak üzere atlanabilir reklam biçimleri kullanıldı ve hizmetin kullanım kolaylığı, dikkat çeken enerjik bir reklam ile vurgulandı. Delimobil'in kullanıcı sayısı bir ay içinde 2 milyona ulaştı. Reklamın yayınlanma süresi boyunca markadan söz edilmesi gibi YouTube en iyi uygulamaları sayesinde Delimobil'in reklam hatırlanabilirliği %73 oranında arttı.

2. Kural: Nostaljiden destek alın

Geçmişle bağlantı kurmak isteyen X kuşağı için YouTube, unutulmaz anlara anında erişim sunuyor. Nostaljik kampanyalar hem popülerlik hem de paylaşılabilirlik açısından başarılı olabilir. O anların ilk tanıklarından olan izleyicileri gerçek anlamda etkileşime geçirecek ayrıntılara dikkat ederek mümkünse bir ürün veya marka ile ilgili dönüm noktalarını anmayı düşünebilirsiniz.

Örnek olay: Google Asistan'ın bir yılbaşı klasiğini geri getirmesi

"Make Google Do It" (Bırak Google Yapsın) kampanyasına yılbaşı ruhu katmak amacıyla X kuşağı için ayrı bir yeri olan Evde Tek Başına 2 filminin bazı sahneleri, Macaulay Culkin'in yardımıyla yeniden yorumlandı: Ev, Google Asistan yardımıyla çok daha güvenli bir yer hâline geldi. Filmin unutulmaz anları, Google Asistan kullanımıyla kusursuzca bir araya geldi ve filme gönderme yapan akıllıca espriler, kampanyadan sık sık bahsedilmesini sağladı. Evde Tek Başına'dan tanıdığımız Joe Pesci'nin oynadığı ve Google'ın kendi YouTube kanalında yer alan devam filmi, 31 milyon kez görüntülendi.

3. Kural: Yeni beceriler öğretin

Nasıl yapılır içerikleri, YouTube'un önemli bir parçası. X kuşağının üyeleri, becerilerini genişletmek ve hayatlarını kolaylaştırmak için bu içerikleri benimsedi. Örneğin, Suudi Arabistan'da yaşayan 35-54 yaş arası kullanıcıların %82'si, YouTube'un faydalı ipuçları bulmalarına ve yeni bir şeyi nasıl yapacaklarını öğrenmelerine yardımcı olduğunu söylüyor3. Bunun için izledikleri içerik kategorilerinin en popülerlerinden bazıları ise ev tadilatı, yemek yapma, teknoloji, sanat ve güzellik.

Örnek olay: Ikea'nın, müşterilerin boş alanlarından en iyi şekilde faydalanmalarına yardımcı olması

Ikea Square Metre Challenge (Ikea Metrekare Görevi) sırasında çarpıcı bir soru soruldu: Boş alan bulmanın zorluğuna rağmen insana kendini evindeymiş gibi hissettiren yaşam alanlarını nasıl oluşturabilirsiniz? Bu soruyu yanıtlamak için Ikea, yenilikçi yer tasarrufu fikirleri sunan ve kolay anlaşılabilen bir dizi video oluşturdu. Videolarda ürün yerleştirmeleri zorlama değil, doğalmışçasına bir his uyandırıyordu. Tüm videolar, Ikea'nın şık ve etkili yaşam çözümleri sağlayan bir marka olduğu fikrini güçlendiriyordu. Dört bölümlük video serisi, 7,9 milyondan fazla kez görüntülendi. Ikea'nın markalaşmış düşünme şekli ve kanalın geri kalanı, birçok izleyici kazanmış oldu.

4. Kural: Hayata katılmalarına yardımcı olun

X kuşağı, haberlerin ve güncel olayların yanı sıra çocuklarının veya genç yaştaki akrabalarının nelerle ilgilendiğini ya da güncel konuların neler olduğunu öğrenmek istiyor. Baby Shark dansının hareketlerini öğreniyor veya Fortnite'ın cazibesini anlamaya çalışıyorlar.

Hatta Almanya'da yaşayan araştırma katılımcılarının %79'u, yeni yetenekleri ve sanatçıları keşfetmek için en uygun yerin YouTube olduğunu onaylıyor.4 Yani markaların bu kuşak ile bağ kurması için başlıca yöntemlerden biri, bu kuşağın üyelerine yenilikleri takip etmelerini kolaylaştıran içerikler sunması olabilir.

Örnek olay: Warner Bros'un sevimli yaratıkları ABD gündemine getirmesi

"Canlı aksiyon" niteliğindeki ilk Pokémon filminin vizyona girişiyle Warner Bros'un hedefi, genç kitlelerin yanı sıra Squirtle ile Sandshrew arasındaki farkı bile bilmeyen ebeveynlerin ilgisini çekerek kuşaklar arası sınırları aşmaktı.

"Casting Detective Pikachu" (Dedektif Pikaçu İçin Oyuncu Seçimi) gibi içerikler, filmin sıra dışı mizahını tanıtmak için sahte bir sahne arkası video kullanarak kültürler arasındaki farkı kapatmaya yardımcı oldu. Sonuç mu? Pikachu'yu seslendiren Ryan Reynolds'ın kanalı 21 milyon kez görüntülendi ve film, video oyunu uyarlamaları arasında gişe rekoru kırdı.

5. Kural: Özgün olun

Yapılan araştırma, X kuşağındaki kullanıcılar için dürüstlüğün ve özgünlüğün temel değerler olduğunu öne sürüyor. Yani kampanyalarınızın başarılı olması için bu kitlelere saygı göstermeniz son derece önemli.5 Küçümseyici bir dil kullanmayın ve gerçeklerden uzaklaşmayın.

Örnek olay: Škoda Auto'nun yeni kitlelere ulaşmak için kişisel içerikler kullanması

Kişiselleştirilmiş reklamlar, kullanıcıların kendilerine saygı duyulduğunu hissetmesini sağlasa da bu reklamları geniş ölçekte özelleştirmek zordur. Škoda Auto ise teknolojiyi, psikolojiyi ve yaratıcılığı bir araya getirerek zoru başardı. Škoda Auto, yeni Fabia modelinin lansmanı için YouTube odaklı bir kampanya başlatarak izleyicilerine "Drive of Choice" (Tercih Edilen Araç) sözü verdi. İzleyicilerin tercihlerini Google Kitle Sinyalleri ile birleştirerek açıkça tanımlanmış kitle havuzları oluşturdu.

Škoda Auto, daha sonra Director Mix'i (içeriği belirli kitlelere kişiselleştirmek amacıyla farklı unsurları değiştirerek geniş ölçekte özelleştirilmiş videolar yaratmaya yarayan bir araç) kullanarak her karakter için uyarlanabilir ve farklı dillere çevrilebilir nitelikte 20 saniyelik TrueView reklamları oluşturdu. Böylece kendisi için en önemli olan beş ülkede ortalama tamamlanma oranı karşılaştırmalarını %80 ile geçti.

Sonuç

Z ve Y kuşakları gibi X kuşağı da online bilgilere, eğlenceye ve bir beraberlik hissine ulaşmak istiyor. Bu kuşakların ihtiyaçlarının birbirinden farklı olduğu noktaları anlamak, onlara ulaşmak için en önemli adımlardan biri olabilir. X kuşağına yeni beceriler öğretmek veya X kuşağının günümüzün kültürüyle ilişki kurmasını sağlamak için yöntemler bulun. Bunları yaptığınızda, bu kitlenin sizinle etkileşime geçmeye hazır olduğunu göreceksiniz.

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?