Fellow Finance, YouTube ve TV reklamlarını birlikte kullanarak marka bilinirliğinde %24 artış elde etti

Ağustos 2016

Fellow Finance, 2013'te kurulan yenilikçi bir kişiler arası borç alıp verme (per-to-peer lending) platformudur. Yeni gelişen bir alanda yepyeni bir marka olan şirket, bilinirliğini artırmak ve daha fazla bilgi edinmeleri için tüketicileri web sitesine çekmek amacıyla web sitesini ziyaret eden tüketicilerin sayısını artırmak istedi. Fellow Finance, lansman stratejisinin bir parçası olarak hem YouTube'u hem de TV'yi kapsayan bir kampanya oluşturdu.

TV ve YouTube etkinliğinin tek bir koordine tanıtımda birlikte kullanılmasına karar vermekteki amaç, her iki platformun gücünden de yararlanmak ve maksimum etki sağlamaktı. Fellow Finance CEO'su Jouni Hintikka, "YouTube'da 25-35 yaş aralığındaki demografiye, TV'ye göre daha etkili bir şekilde ulaşmayı umduk", diyor.

Fellow Finance, TV reklamlarının, süreleri 10 ile 50 saniye arasında değişen çeşitli dijital varyasyonlarını oluşturmak için TV reklamını kullandı. Bu reklamlar, hem atlanabilir TrueView reklamları hem de tampon reklamlar olarak yayınlandı. Video yeniden pazarlama, kampanyada önemli bir rol oynadı. Yayınlanma sıklığını artırmak ve tam uzunluklu videoları izleyenler için reklam hatırlanabilirliğini ve marka bilinirliğini en üst düzeye çıkarmak amacıyla daha kısa klipler kullanıldı.

Ekip, optimizasyon gerçekleştirmek için reklam öğelerinin performansını sürekli olarak test etti. Bu etkinlik, video içeriği boyunca marka unsurlarının açık ve tutarlı bir şekilde kullanılmasının önemini vurguladı. Fellow Finance, marka unsurları açıkça görünür durumda olan ve olmayan daha uzun videoları test etti. Brand Lift araştırmalarında, reklam hatırlanabilirliğindeki fark dikkat çekici düzeydeydi ve görüntüleme oranları veya görüntüleme başına maliyet üzerinde hiçbir negatif etki söz konusu değildi.

Reklamların hem dijital platformda hem de TV'de yayınlanması büyük yarar sağladı. Bir Brand Lift araştırmasında, reklam hatırlanabilirliğinde %33, marka bilinirliğinde ise %24 artış elde edildiği ortaya çıktı. Kampanya süresince web sitesi trafiği ve genel satışlar %50 artarken, marka aramaları %135 yükseldi. Jouni, "Bu olağanüstü sonuçlardan son derece memnunuz. Reklamcılık çalışmalarımızı YouTube ile senkronize etmeye kesinlikle devam edeceğiz", diyor.

Dijital Video Reklamlarla Yapılan Bir Yıllık Denemelerden Sonra Neler Öğrendik?