İlgi gösteren izleyiciler dönüşüm gerçekleştirmeye hazır

Haziran 2018

Bir radyatörün nasıl tamir edildiğini, yatak odanızın duvarlarını nasıl boyayacağınızı veya satın almadan önce bir ürünün gerçekten çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edeceğinizi merak ettiğiniz oldu mu hiç? Merakınızı gidermek için büyük olasılıkla YouTube'a girmişsinizdir. Pek çok kullanıcı aynen sizin gibi yapıyor. Birleşik Krallık'ta yapılan bir araştırmaya göre, YouTube videolarının büyük bir bölümü, yeni bir şey öğrenme ihtiyacını TV veya VoD'ye kıyasla çok daha etkili bir şekilde karşılıyor. Elbette belirli bir amaçla hareket edildiğinde ilgi de artıyor: Kullanıcıların %83'ü YouTube'daki videolara dikkatlerini tam anlamıyla/büyük ölçüde verdiklerini ifade ediyor.1

Geçmişte, yalnızca video izlemeye olanak tanıyan video reklamcılığı kullanıcıların harekete geçmesini kolaylaştırmıyordu. Bu nedenle, çoğu marka müşterilerin yeniden etkileşime geçmesini sağlamak için Arama Ağı'na başvurmayı tercih ediyordu. Ancak günümüzde, global markalar kullanıcıları harekete geçirmenin ve video üzerinden gerçek, ölçülebilir işlemler yapmalarını sağlamanın yeni yollarını buluyor.

Doğrudan pazarlama reklamverenlerinin video kullanım oranı artıyor. Yalnızca YouTube'da dönüşümlerin %100 arttığını görüyoruz.2 Kullanıcıların doğrudan videodan işlem yapmalarına olanak tanıyan TrueView for Action gibi modellerin geliştirilmesinin yanı sıra en alakalı kitleleri bulmak için Google araçlarından ve verilerinden yararlanma becerisindeki ilerlemeler de bu artışa katkıda bulunuyor.

Peki, bu markalar ilgiyi işleme nasıl dönüştürüyor?

Amacı olan bir kitlenin etkileşime geçmesini sağlamak için demografinin ötesine geçin

İstedikleri kitleye ulaşmak için demografik hedeflemenin ötesine bakan reklamveren sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz. Artık, markalar daha önce Google'da kendileri için arama yapmış olan kullanıcılara YouTube'da ulaşmak için Google verilerini ve araçlarını kullanıyor. Videoların %95'inin görüntülenebilir olduğu (%66 düzeyindeki sektör ortalamasına kıyasla) ve bu videoların %95'inin sesli izlendiği bir ortamda3, en değerli müşteri grubunuzda işlem yapılmasını teşvik etmek için çok çeşitli fırsatlar sunuluyor. 

Örneğin, yeni Yaris Hybrid'in lansmanında, İtalya'daki Toyota ekibi Google özel amaç kitlesi özelliğini kullanarak son yedi günde Yaris için Google'da arama yapan kullanıcılarla yeniden etkileşim kurmayı başardı. Bu sayede otomobil markası, yalnızca bir ayda neredeyse 6.000 mağaza ziyareti elde etti. Bu sayı, otomobil devinin geleneksel demografik hedefleme kullanarak yayınladığı tüm diğer Yayın İçi (In-Stream) TrueView kampanyalarıyla elde edilen mağaza ziyaretlerinin iki katından daha fazladır.


"Google Arama ile YouTube arasındaki sinerji, beklentileri giderek artan bir kitleye tam da Toyota marka araba satın almayı düşündükleri bir anda ulaşabilmemiz açısından çok önemli bir rol oynuyor. Bunu ölçebiliyor olmamız, işi doğru yaptığımızı gösteriyor."

- Paolo Dolcini, Toyota Pazarlama İletişimi Müdürü


YouTube platformundan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak reklamlar oluşturun 

Günümüzde markalar, YouTube platformuna özel bir yöntemle değer elde etmek için reklamlarını uyarlayarak reklamcılıkla eğlence arasındaki keskin ayrımları yumuşatan videolar oluşturuyor.

Dünyanın en büyük lüks moda markalarından biri olan Yoox Net-A-Porter, müşterilerinin seçkinliğe değer verdiğini ve satın almaya bir anda karar verdiklerini biliyordu. Yoox, YouTube platformuna özel reklamlar oluşturdu ve bu reklamların her birinde, bir eşi daha bulunmayan bir ürünün tanıtımını yaptı. Reklama eklenen animasyonlu geri sayımla, kullanıcıda sabırsızlık hissi uyandırılması amaçlandı. Kullanıcıların ürünü satın almak için 25 saniyesi vardı ve süre dolduğunda ürünü bir daha göremeyeceklerdi. Reklamlar kitlenin ilgisini hemen çekti ve kullanıcılarda bir an önce harekete geçme isteği uyandırdı. Kampanyada %37 görüntüleme oranı elde edildi. Bu oran, e-ticaret sektörü ortalamasından %23 daha yüksek.

Kullanıcıların harekete geçmesini kolaylaştırın 

Lider doğrudan pazarlama reklamverenleriyle birlikte çalışarak, kullanıcıların doğrudan videodan işlem yapmalarını kolaylaştırmak için yeni biçimler oluşturduk; satın alma işlemlerini artırmak amacıyla Alışveriş için TrueView, diğer dönüşümleri (olası satış yaratma, kaydolma veya daha fazla bilgi edinme) artırmak için de TrueView for Action. Örneğin, online eğitim platformu MasterClass videonun hemen alt kısmına bir harekete geçirici mesaj düğmesi ekleyerek kayıt işlemlerinde %143 artış elde ederken edinme başı maliyeti %24 düşürdü.


"TrueView for Action doğru yönde atılan çok önemli bir adım. Tıklama oranında elde edilen 2 kat iyileşme, YouTube'da performansa dayalı pazarlama için daha çok fırsat yaratıyor."

-Reid Benson, MasterClass Pazarlama Müdürü


web-actions-masterclass

Genel online deneyimde videodan daha etkili bir şekilde yararlanıldıkça video reklamlarda işlem yapmanın önündeki engeller yok oluyor ve yerlerini kolay dönüşüm yollarına bırakıyor. YouTube'da kitlenin ilgisini çekme düzeyinin her zamankinden daha yüksek olduğu günümüzde pazarlamacılar, performans videolarının kitlenin gösterdiği ilgiyi markaları için işleme dönüştürmede çok önemli bir rol oynadığını fark ediyor.

Markalar 2020'de istedikleri video sonuçlarını nasıl elde etti?