İnsanları YouTube izlemeye teşvik eden şey ne?

Aly Gibson / Mart 2018

YouTube izlemeye epey zaman ayırıyorum. Aslında bunu işim hâline getirdim. Her hafta en son video trendlerini öne çıkardığım "YouTube Re:View" adlı bir bülten yayınlıyorum. YouTube'a her saniye yüklenen video sayısı düşünüldüğünde, son yüklenen videoları takip etmeye çalışıp tüm zamanınızı buna verseniz bile geride kalmak kaçınılmaz. Bu nedenle YouTube Re:View, hızlıca yükselen en popüler videoları bir arada sunarak, pazarlamacıları herkesin neler izlediğinden haberdar etmeyi amaçlıyor.

Bu makalenin benzer bir versiyonu daha önce MediaVillage'da yayımlandı.

YouTube izlemeye epey zaman ayırıyorum. Aslında bunu işim hâline getirdim. Her hafta en son video trendlerini öne çıkardığım YouTube Re:View adlı bir bülten yayınlıyorum. YouTube'a her saniye yüklenen video sayısı düşünüldüğünde, son yüklenen videoları takip etmeye çalışıp tüm zamanınızı buna verseniz bile geride kalmak kaçınılmaz. Bu nedenle YouTube Re:View, hızlıca yükselen en popüler videoları bir arada sunarak, pazarlamacıları herkesin neler izlediğinden haberdar etmeyi amaçlıyor.

Milyonlarca kez görüntülenen bu popüler videolar, tüm dünyanın neler izlemeyi tercih ettiğinin bir göstergesi. Ancak insanların izleme tercihlerini şekillendiren unsurları daha derinlemesine araştırmak istedik. Bu nedenle yakın zaman önce, YouTube'da izledikleri videoları neye göre tercih ettiklerini daha iyi anlamak için reklamcılık sektöründen birkaç lider isme ulaştık. Öğrendiklerimizi burada sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bazen geçmişi yeniden yaşamak eğlencelidir

YouTube'u, insanlık tarihinin görsel arşivi olarak görüyorum. Buna GroupM'in Dijital Yatırım Yöneticisi Susan Schiekofer da katılıyor. X kuşağı üyelerinin %75'i geçmişteki olaylar veya insanlarla ilgili YouTube videolarını izlemeyi tercih ediyor. Schiekofer da aynı şekilde YouTube'da geçmişi yeniden yaşamasını sağlayan videoları izliyor. "Steven Tyler'ın Paul McCartney'e saygı duruşu niteliğindeki videosu beni büyülüyor. Kennedy Center Honors arşivinden en çok bu videoyu seviyorum."

What you Watch on YouTube

Nasıl yapılır videoları bazen kullanım kılavuzlarından daha faydalı

Horizon Media'nın Dijital Yatırım Başkan Yardımcısı Alex Stone, ilk evini yakın zamanda satın aldı. Şimdilerde, ev tadilatı için gittikçe kabaran görev listesiyle ilgilenme fırsatının keyfini çıkarıyor. Stone, Y kuşağı üyeleri arasında yeni şeyler yapmayı öğrenmek için YouTube izleyen %70'lik kesimde yer alıyor.

What you Watch on YouTube

Stone, posta kutusu montajı veya ağaç budama gibi küçük ancak önemli projelerde YouTube'dan yardım alıyor. Genellikle benzer durumlarla düzenli olarak karşılaşan kişiler tarafından kaydedilen bu videoların eğlenceli olmaktan ziyade, eğitici ve faydalı olması gerekiyor.

Spor tutkunları, maçtan çok daha fazlasını izliyor 

Spor videolarını düşündüğümde aklıma maçın önemli anları geliyor. Ancak Droga5'in İletişim Stratejisi Başkanı ve bir spor tutkunu olan Colleen Leedy, beni çok daha fazla spor içeriği türüyle tanıştırdı. Leddy, UConn basketbol takımını destekleyerek büyümüş. Hatta düğününde, NCAA basketbol marşı olan "One Shining Moment" çalarken babasıyla dans etmiş.

What you Watch on YouTube

Leedy, ona ilham veren spor videolarına yöneliyor: zorlukların üstesinden gelen bir basketbol oyuncusu, Hall of Fame üyesinden, akıl hocalarına dair klasikler arasına giren bir konuşma veya yine klasikler arasından, sporun çok ötesine geçerek değerli hayat dersleri veren bir konuşma. Bu hikayelerde sporcular, insani yönlerini öne çıkarıyor. Bu sayede spor, alışıldık olanın ötesinde bir anlam kazanıyor. YouTube'da spor içeriği izleyenlerin %79'unun, başka yerde bulamadıkları spor ve egzersiz videolarını YouTube'da bulabildiğini belirtmesi şaşırtıcı değil.

Reklamcılık sektöründen bu liderlerle konuşarak, onların YouTube'u yalnızca en son popüler videoları izlemek için ziyaret etmediğini anladım. Bu isimler, kendileri açısından daha fazla önem taşıyan ve hayatlarını zenginleştiren videolar arıyor. 

Etkili pazarlamacıların YouTube'da hangi videoları izlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek ve en popüler videolar ile trendleri takip etmek için YouTube Re:View'a abone olun.

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?