İnternet'e Girin, Devreye Girin, Bağlantı Kurun: YouTube, Tüketicilerle Markaları Bir Araya Getiriyor

David Black / Aralık 2015

Hem akıllı telefonlar hem de 4G bağlantısı gittikçe yaygınlaşırken dijital video tüketiminin de artması şaşırtıcı değil. İlgi çekici, kısa sürede tüketilebilir video içeriğine olan güçlü talep sayesinde, gezegenin ikinci en büyük arama motoru olan YouTube'a her ay bir milyar izleyici geliyor. Google İngiltere'de Marka Çözümleri Genel Direktörü David Black'e göre bu, pazarlamacılar ve markalar için inanılmaz bir fırsat.

Dikkatler X Factor ve Strictly arasındaki izlenme oranı savaşına yönelmişken, medya dünyasında başka bir unsur hız kazanıyor. Kitlenin davranışı değişiyor. İnsanlar İnternet'e bağlanmakla kalmıyor, artık hayatlarını İnternet'te geçiriyorlar.

Akıllı telefonların yaygınlaşması ve görüntü akışındaki takılmaları uzak bir anı haline getirmeyi amaçlayan 4G bağlantısının giderek daha çok yerde kullanıma sunulması sayesinde dijital video tüketimi artıyor. YouTube'un gezegendeki ikinci en büyük arama motoru haline gelmesine şaşmamalı.

İnsanlar ilham almak veya bilgi edinmek, yeni şeyler keşfetmek veya karar vermek için her gün İnternet'teki videoları izliyor. Bunlar tüketicilerin yaşamlarında onlar için "önemli anlar". "İzlemek istiyorum", "yapmak istiyorum", "bulmam gerekiyor " ve "satın almak istiyorum" anları var. Bunlar markalar için de önemli anlar, çünkü bu anlarda kararlar alınıyor ve tercihler şekilleniyor. Diğer bir deyişle bunlar, ihtiyaçlarımızın ve isteklerimizin eksiksiz şekilde karşılanmasını beklerken devreye girebileceğiniz anlar.

YouTube'u her ay bir milyarı aşkın kişi ziyaret etmektedir. Yeni bir Ipsos araştırmasına göre, İngiltere'de İnternet kullanıcılarının yaklaşık %60'ı bir şeyin nasıl yapıldığını bulmaya çalışırken YouTube'u kullanıyor ve 35 yaşın altındakilerin %83'ü öğrenmeleri gereken herhangi bir şeyi YouTube kanalları yoluyla kesinlikle bulabileceklerine inanıyor.

"Nasıl yapılır?" trendi gittikçe yaygınlaşıyor. Lazanya pişirmeyi öğrenmek isteyenler Sorted Food'un sitesini ziyaret ediyor veya muhteşem bir Cadılar Bayramı makyajı için ipucu almak isteyenler Pixiwoo'ya gidiyor. Bunlar markaların tüketicilerle yüksek alaka düzeyinde iletişime geçebileceği ve doğru zamanda doğru mesajı vermek için amaç sinyallerini kullanabileceği anlardır.

Karmanıza eğlence ekleyin. Medya tüketimindeki büyük değişimi göreceksiniz. İnternet'teki videoların yalnızca sevimli kedilerin görüntülerini içerdiği algısı, telefon hattına bağlanan modemler kadar demode oldu.

İnsanlar sevdikleri içerik oluşturucuların hazırladıkları mükemmel videoları izlemek için İnternet'e giriyor ve sonuç olarak, kullanıcıların YouTube'da video izleme süresi yıldan yıla %60 artıyor. Milyonlarca sadık takipçisi olan Zoella ve PewDiePie gibi vlogger'ları henüz tanımıyorsanız büyük olasılıkla bir şeyleri atlamışsınız demektir.

Televizyondan tanınan Jamie Oliver gibi ünlü isimler de kitlelerine ulaşmak için kanallar oluşturmuş ve video kuşağı için orijinal, yenilikçi programcılık fikirleri üretmeyi başarmış durumda. Ve evet, YouTube'da bir sürü Strictly ve X Factor içeriği de var.

İlgi çekici, kısa sürede tüketilebilir video içeriğine duyulan bu açlık, pazarlamacılara inanılmaz bir fırsat sunuyor. Ipsos araştırması, telefonlarında bir ürünü araştıran İngiliz tüketicilerin %66'sının, normalde almayı düşünmeyecekleri bir markayı doğru zamanda alakalı bilgiler edindikleri için satın almayı düşündüklerini göstermiştir. %23'ü ise İnternet'te video izlerken yeni ürünler veya markalar keşfettiklerini belirtmiştir.

Pazarlama açısından videonun gücünün tam olarak açığa çıkarılması, markaların müşteri amacına dayalı verileri kullanmasıyla mümkün olmaktadır. Örneğin, turizm şirketleri, tatilde gidilebilecek adaları gösteren bir videoyu izleyen bir kullanıcıya "gidince yapılacaklar" veya "en güzel plajlar" listesi gibi alakalı içerikleri hemen o anda sunabilir. Markalar, kullanıcılar için önemli anlarda doğru mesajlar iletebilir.

Tüketiciler, eğlenceli, kullanışlı veya her iki özelliğe de sahip olması koşuluyla bir markanın hayatlarına girmesine evet demeye hazır. İnternet videolarının gücü de işte buradan, yani markalarla tüketiciler arasında yeni yollarla bağlantı kurabilmelerinden kaynaklanıyor.

YouTube'la Çok Aşamalı Hedefleme: Lancôme Grandiôse Maskara Kampanyası