Işıklar, Kamera, Yükle: Yeni Kısa Biçimli Video Dünyası

Ağustos 2015

YouTube'daki içerik oluşturucuların kazandığı alakasız ve hızlı popülerliğin, yenilikçiliğin parıltısından ve yeni kitlelere denenmemiş, orijinal bir yöntemle açılma fırsatından faydalanmak isteyen marka pazarlamacılarının ilgisini çektiği bir gerçek. Ancak, tüketicilere erişmek için niş bir kanal sayılamayacak olan YouTube nesli, yeni tarzlar, içerikler ve yeşermekte olan yeni yeteneklerle geleneksel reklamcılıkta bir kırılma yaratmaya başladı.

YouTube'da yayınladığı skeçleriyle tanınan TomSka hata yapmayı seviyor. Hem de milyonlarca hata. Hatta, kendi ifadesine göre, zamanının büyük kısmını bu işe ayırıyor. Bunun, çevrim içi alanda çalışmanın kendisine sağladığı pek çok avantajdan biri olduğunu düşünüyor. Tabii, ilerleyebilmesi için YouTube'un ona sağladığı özgürlüğün de öyle. Düşüncelerini, "Geleneksel filmcilik dünyasında çuvallarsanız işiniz biter," şeklinde ifade ediyor.

TomSka, Adweek Europe 2015'te, videonun sunduğu yaratıcılık ortamı ve yeni fırsatlar hakkında konuştu.

Gözlerini kapatıp bir hata denizine atlamadığını belirten TomSka, bir film yapımcısı olarak gelişiminde en hayati noktanın, sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen eleştiri yazılarının yanında on binlerce yorumu da görebilmesini sağlayan benzersiz bir yetenek olduğunu vurguluyor.

"Yaptığım işte giderek daha iyi oluyorum. 10.000 yorumu parçalara ayırıp çözümleyerek onların aslında ne anlama geldiğini bulmak son derece ilginç bir deneyim, " diyen TomSka, yine de toplulukların aklına uymak konusunda ihtiyatlı olduğunu söylüyor. "Yorum yazanlar yalnızca bir şeyi farklı buldular diye akıllarına geleni mi yazmışlar? Genel olarak topluluğun ne fikirde olduğunu anlamalısınız; kafası bozulmuş çoluk çocuğa takılmamalısınız."

Bu ortam, kitlenin hayal gücüne hitap ederken müthiş bir destek de alabilen, kıvrak zekalı, etkileşime açık bir film yapımcıları topluluğu oluşturdu. TomSka'nın kendi kanalının 3,5 milyonun üzerinde abonesi var ve beş gün içinde bir fikirden video yükleme aşamasına ilerleyebiliyor. Marka pazarlamacılarının bu "yeni reklamcıları" cazip görmesi boşuna değil.

YouTube'da, içerik oluşturucuların keşfettiği özgürlük ve yenilikçilik, geleneksel reklamcılık kreatiflerinde ise hayal kırıklıklarına neden oluyor. Yeni bir kitleye yeni bir biçimde yayın yapma fırsatını görüyorlar ve kendi geleneksel medya operasyonlarında liderliği YouTube yayıncılarının elinden almak istiyorlar. M&C Saatchi'nin Kreatif Direktörü, Dave Bedwood şöyle açıklıyor: "Bu, müşterinin risk alma konusunda isteksiz olmasının bir sonucu. TV'ye çok para gidiyor, bu yüzden risk almak istemiyorlar. Onları bundan uzak tutmak çok zor. TV sakin bir his veriyor. Çevrimiçi ortamdan çıkan şeylerse gümbür gümbür geliyor."

YouTube ortamında denemeler yapmaya gönüllü markalar için, ki bu markaların sayısı gün geçtikçe artıyor, hâlâ aşılması gereken engeller var; özellikle de kanalın form ve işlevini anlama konusunda. "Kullanılan medya, mesajı her zaman etkiler." Çoğunlukla dizüstü bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda izlenen kısa videolara yönelik gözle görülür bir yönelim yaşanırken, en başarılı içerik türü çok spesifik bir tarza ait ve markaların da bu tarza karşı değil, onunla birlikte çalışabiliyor olmaları gerekiyor.

TomSka şu öneride bulunuyor: "YouTube içerik oluşturucularının markalarla çalışması için en iyi yol, içeriğin keyif verebilmesi için ya çok açık olmak ya da konuyu üstü kapalı şekilde ele almak. Tüketiciler internet reklamcılığı konusunda o kadar bilgili ki, en iyisi alaycı, iğneleyici ve gülünç bir tarz benimsemek."

Bu yeni söylemin en sonunda daha ana akım bir yola girmesi bekleniyor; özellikle de YouTube'un film yapımcısı yeni yetenekler için gün geçtikçe daha fazla bir okula dönüştüğü düşünülürse.

Ridley Scott gibi zamanının ünlü film yapımcıları reklamcılık dünyasına adım attıklarında zorlu yollardan geçmek durumundaydı; günümüzde ise, YouTube'da kendi yollarını bulmaya çalışan yeni yetme kapalı gişe film yapımcıları, abone sayıları 5000'i biraz aştığında ekipman, kurgu ve daha pek çok konuda yardım talep edebiliyor.

Bunun, gelecekteki yetenekler için zengin bir damar olacağı yönünde somut kanıtlar da var: YouTube, kendi "akademi" pozisyonuna D&AD Next Director ödülleriyle yaptığı ortaklık neticesinde resmiyet kazandırdı. Bu program kapsamında, adaylardan Kyra Buschor gibi, adı yeni duyulmaya başlayan kreatiflere reklamcılık, eğlence veya diğer alanlarda akıl hocalığı ve doğru kişilerle irtibat olanağı sağlanıyor.

Markalı YouTube İçeriği Oluşturmak Stratejik Bir Tercihtir