Kendini ifade etme ve bağlantılar: YouTube nasıl yaratıcılık motoru haline geldi?

Temmuz 2018

Google ve marka danışmanlığı şirketi Flamingo'nun kısa süre önce düzenlediği bir araştırmada, YouTube'un bir platform olarak kendini ifade etme ve yaratıcılığı desteklemedeki rolü ve bunun markalar üzerindeki etkileri incelendi. Araştırma, 18 ülkedeki internet kullanıcıları arasında düzenlenen niceliksel bir anketin yanı sıra, dört ülkedeki YouTube kullanıcıları ve İçerik Üreticileriyle yapılan odak grupları ve online günlükleri içeriyordu. Araştırma ayrıca kültür, medya, marka ve teknoloji uzmanlarıyla yapılan ayrıntılı görüşmelerle desteklendi.

YouTube, 2005 yılından beri izleyicilerin video tabanlı medyalara erişme ve bunları tüketme biçimlerinde büyük bir değişime yol açtı. Bu tarihten önce, kitlelerin yaygın olarak erişebildiği video içerikleri, bu videoları üreten veya satın alan ana akım kanal temsilcileriyle (TV yetkilileri ve film stüdyoları gibi) sınırlıydı. Geniş kitlelere erişmek, çoğu kişinin gerçekleştiremeyeceği bir hedefti. YouTube, insanların kendilerini ifade edebilmeleri için gerçekten de herkese açık, sınırsız boyutlu devasa bir global platform oluşturarak video alanında çığır açtı. Bu süreçte, sayısız kişinin içeriklerini 1 milyardan fazla kullanıcının oluşturduğu global bir kitleye sunarak yaratıcılık gerektiren hayallerini gerçeğe dönüştürmesini sağladı.

Yetenek ve kendini ifade etme

YouTube yetenekleri ve yaratıcılığı nasıl destekliyor ve bu, markalar için ne anlama geliyor? YouTube'un insanların kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade edebilmelerini ve dünyanın dört bir yanındaki kitlelere ulaşabilmelerini nasıl sağladığını öğrenmek için 18 ülkedeki internet kullanıcıları arasında bir anket düzenledik. Araştırma, YouTube'un içerik üreticilerinin seslerini duyurabilecekleri ve yaratıcı fikirlerin paylaşılabileceği bir yer olduğunu gösterdi.

"YouTube'suz bir dünyada, içerik oluşturmak ve bir kitleye ulaşmak teknolojik açıdan çok daha zor olurdu. YouTube, içerik üreticileriyle potansiyel kitleler arasındaki mesafeyi kısalttı."

-Jonah Berger, Wharton School'da Pazarlama Profesörü ve çok satan Contagious: Why Things Catch On kitabının yazarı

YouTube, yeni yeteneklere tutkularını paylaşabilecekleri bir platform sunuyor. Türkiye'deki katılımcıların %77'si YouTube'un yeni yetenekler veya yeni düşüncelerin keşfedilebileceği bir yer olduğunu belirterek YouTube'un ölçüme katılanlar arasındaki en yüksek puanlı kanal olmasını sağladı. Ayrıca, Türkiye'deki katılımcıların %76'sı YouTube'un "insanların kendilerini ifade etmelerine ve yeteneklerini göstermelerine imkan sağladığı" ifadesine katılarak YouTube'u yine ankete katılanlar arasındaki en yüksek puanlı kanal yaptı.

YouTube'un Kültür ve Trendlerden Sorumlu Başkanı Kevin Allocca'nın da dediği gibi: "Platform, niş içeriklerin başka hiçbir yerde bulamayacakları bir eve sahip oldukları bir yaratıcılık merkezi." Bu erişilebilirlik, kişilerin kendilerini ifade edebilmeleri için uçsuz bucaksız bir aracı ortaya çıkardı ve yeni nesil, çağdaş içerik üreticilerinin yetenek patlaması yaratmasına yol açtı.

Bu durum, içerik üreticilerinin yaratıcılığına ve görüş çeşitliliğine değer veren YouTube kullanıcıları tarafından da onaylandı. Türkiye'deki katılımcıların %76'sı, YouTube'un yaratıcı içerikler için gittikleri yer olduğunu belirterek YouTube'un ölçüme katılanlar arasındaki en yüksek puanlı kanal olmasını sağladı. Katılımcıların %75'i ise YouTube'un yeni fikirlerin ve trendlerin gelişmesini ve daha fazla dikkat çekmesini sağladığını belirterek ankete katılanlar arasındaki en yüksek puanlı ikinci kanal olmasını sağladı.

İlişki ve bağlantı kurma

Platformun kalbini video izleyiciliği oluştursa da YouTube aynı zamanda kullanıcıların diğerleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olan ve etkin katılımı destekleyen kapsayıcı bir alan. İçerik üreticileri kendi kanallarını kurabiliyor, kendi videolarını yayınlayabiliyor ve aboneleriyle ilişki kurabiliyor. Bu sayede, YouTube İçerik Üreticileri kitleleriyle güçlü ilişkiler geliştirebiliyor. Türkiye'deki katılımcıların %71'i "YouTube benimle benzer ilgi alanlarına veya deneyimlere sahip kişilerle bağlantı kurmamı sağlıyor," ifadesine katılırken %73'ü ise YouTube'un örnek alabilecekleri şahsiyetler ve ünlüler bulmalarını sağladığını belirtiyor.

"Kullanıcılar sizinle iletişime geçerek sizden yanıt alabiliyor. Bu iki yönlü bir ilişki; birini sadece izlemekle yetinmiyorsunuz. Bu çok daha kişisel bir deneyim."

- Merve Özkaynak, YouTube İçerik Üreticisi ve Güzellik Blogger'ı

Bu bağlantılar aracılığıyla, YouTube kullanıcıları genellikle proaktif olmak için ilham alıyorlar; eylemleri yorum yapmak, içeriği paylaşmak veya içerikle ilgili konuşmak ya da alakalı içerikler aramaktan "gerçek dünyada" yeni veya farklı bir şey denemeye kadar değişebiliyor. Türkiye'deki katılımcıların %93'ü, YouTube'da bir şey seyrettikten sonra düzenli olarak bir veya daha fazla konuda harekete geçtiğini belirterek YouTube'un ankete katılanlar arasındaki en yüksek puanlı kanal olmasını sağladı. Katılımcılardan biri araştırmacılara şöyle söyledi: "YouTube'da ilgi alanlarıma yoğunlaşarak bu konularda kendimi geliştirebiliyorum. YouTube beni ben yapan noktaları anlamama yardımcı oldu. Özellikle de çevreyle ilgili konularda ve daha fazla bilgi edinmede… Neleri sevdiğini biliyorsan bu seni noksansız yapar."

Harekete geçilen konular arasında, videolarda yer alan ürün veya markalar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve videoda izlenen bir ürün veya markayı satın almak da yer alıyor. Bu durum, markaların YouTube'da kitlelerle etkileşime geçmelerinin sağlayacağı büyük potansiyeli ortaya koyuyor: Yaratıcı süreci demokratik hale getirmek, YouTube'un yeni yetenekler ve yeni trendlerin adresi olarak kabul edilmesini sağladı. YouTube, içeriklerle ve birbirleriyle etkin bir biçimde etkileşim kurmaya istekli, benzer düşünce yapısındaki tutkulu kişilerden oluşan toplulukları besliyor. Bu, markalar açısından benzer düzeyde ödüllendirici ilişkiler kurma fırsatları sunuyor.

 

YouTube’da ilgiyi aksiyona dönüştürün: Türkiye’de kimler online video izliyor?