Lütfen Dikkat: Önemli verileri ölçebilmeleri için reklam sektörüne destek sunuyoruz

Debbie Weinstein / Mart 2017

Ormanda bir milyon ağaç devrilse ve kimse onları duymasa, ağaçların ses çıkardığı söylenebilir mi? Aynı durum, kullanıcılara sunulan ama göz ardı edilen bir milyon gösterim için de geçerli olabilir mi? Reklamverenler için, video reklamların kitleye ulaştırılmasının yanı sıra, kitlelerin dikkatini çekmek de önemlidir. Bugün reklamverenlerin bunu başarmasına yardımcı olacak yeni araştırma ve raporlama özelliklerinin kullanıma sunulduğunu duyurmak bana heyecan veriyor.

Erişim, reklamverenin geniş ölçekli iletişim kurabilmesi için çok önemlidir. Kaç kişiyle bağlantı kurduğunuzu öğrenmenize yardımcı olmak için AdWords'de Unique Reach özelliğini geliştirdik. Bu güncelleme farklı cihaz, ekran ve platformlardaki tekil kullanıcıların sayısı ile kullanıcı başına ortalama gösterim sayısını görmenize olanak tanıyor.

Ancak reklamları yalnızca görmek yetmez. Gerçek bir etki yaratmak için reklamlarınızın dikkat çekmesi gerekir. Dikkati en üst düzeye çıkarmak içinse, kitlenizin reklamınızı gördüğünü, duyduğunu ve reklamla zaman geçirdiğini bilmeniz gerekir. 

Global ölçekte YouTube, 2015 yılında %91 olan reklam görüntülenebilirliğini 2016 yılında %93'e yükselterek sektörde liderliği elde etti.1 Web ve uygulamalarda video görüntülenebilirliği 2015 yılındaki %54'ten 2016 yılında %66'ya yükseldi.2 Ayrıca YouTube reklamlarının %95'i duyulabilir reklamlardır.3 Görüntü ve ses ayrı ayrı önemli olsa da bir arada sunulduğunda çok daha güçlü bir etki yaratır: Binden fazla YouTube reklamından elde edilen verileri incelediğimizde, reklamları hem gören hem de duyan kullanıcılar arasında, onları yalnızca duyan veya yalnızca görenlere kıyasla marka bilinirliği, reklam hatırlanabilirliği ve üzerinde düşünme oranlarının daha yüksek olduğunu gördük.4

83e15_How-Viewability-and-Audibility-Affect-YouTube-Video-Ad-Effectiveness-TwG-TR-2 (1)

Ancak kitlenizin reklamınızı hem görmesini hem de duymasını sağlasanız bile, içeriğinizi izlerken gerçekte ne kadar zaman geçirdikleri sorusu hâlâ geçerlidir. Reklamverenlere bu önemli veriyi sağlamak amacıyla yayın içi ve bumper kampanyalarınız için izlenme süresini raporlamayabaşlıyoruz. Görüntülenebilirlik ve duyulabilirlik oranlarına ek olarak izlenme süresi, kullanıcıların reklamlarınızı nasıl görüntülediğini anlamanızı sağlayan bir diğer güçlü göstergedir.

Artık YouTube kampanyalarında izlenme süresine bakarak, hangi reklamların izleyicilerin dikkatini çektiğini ve daha yüksek etki potansiyeli gösterdiğini anlayabilirsiniz.

Günümüzün medya ortamında işletmeniz için sonuç elde etmek, dikkat çekmeye öncelik vermenizi gerektirir. YouTube'da reklamverenler görüntü ve sesin güçlü bileşiminden yararlanarak bir milyarın üzerinde kullanıcıya ulaşırken, farklı ekranlarda erişilen kullanıcı sayısına ve kullanıcıların reklamla ne kadar zaman geçirdiğine ilişkin daha iyi fikir edinebilir. AdWords'de kısa süre içinde kullanmaya başlayabileceğiniz bu metrikleri sunmak bize heyecan veriyor. Daha fazla bilgi için Unique Reach ve izlenme süresi raporlaması hakkındaki Yardım Merkezi makalelerimize göz atın.

Tüketici Elektroniği Alışverişinde Önemli Anları Kazanma