Markalar içerik üreticisi olursa: Güzellik markaları YouTube'u nasıl kullanabilir?

Derek Blasberg / Nisan 2019

Markalar güzellik sektöründeki video içerik üretenlerden ne öğrenebilir? YouTube’un Moda ve Güzellik Bölümü Direktörü Derek Blasberg bu soruya; "Çok şey öğrenebilirler," şeklinde yanıt veriyor. CNN International'da CNN Style'ı sunduktan sonra Google'a gelen Blasberg; Vogue, Harper’s Bazaar ve Vanity Fair'de katkıda bulunan editör olarak da çalışıyor.

Stil dünyasında güzellik trendleri kadar hızlı hareket eden trend çok azdır. Her defile veya kırmızı halı etkinliğinde yeni bir ruj ya da saç stili hemen odak noktası haline gelir. Geçmişte güzellik sektöründe trendler geleneksel basılı yayınlar aracılığıyla ve kulaktan kulağa yayılırken bugün klavyede birkaç hareketle sunuluyor ve keşfediliyor. Kısa bir süre önce Kantar ile iş birliğiyle Google'da yaptığımız bir ankete göre, ABD'li tüketiciler güzellikle ilgili içeriklerde YouTube'un bir numaralı dijital kaynak olduğunu, hemen ikinci sırada ise Google Arama'nın yer aldığını söylüyor.1

YouTube gibi platformlar, hem sektördeki aktörlerin (tasarımcılar, makyaj sanatçıları, markalar ve yayıncılar) hem de güzellik alanında sosyal medyada etkisi yüksek yeni nesil kullanıcıların sunduğu ilham verici içeriklerle dolu. Pazarlamacılar için gerçekten ilginç olan anket sonuçlarından biri de şu: Güzellik ürünlerine ilgi duyan ABD'li tüketiciler, sadece markalar ve yayıncılar tarafından üretilen videoları izlemekle kalmıyor, diğer kullanıcıların ürün inceleme videolarını da neredeyse aynı ilgiyle takip ediyor.2 Bu, sizden haber almak isteyen ve etkileşim kurmaya hazır olan, önceden oluşturulmuş çok büyük bir topluluk bulunduğu anlamına geliyor.

Peki onlarla nasıl bağlantıya geçeceksiniz? Çok basit: İçerik üreticisi gibi düşünün.

İçerik üretenlerin yaptığını yapın

Güzellikle ilgili içerik üretenlerin yayınladığı içeriğin çeşitliliğinden ilham alın. Kısa bir süre önce ekibim, geçen yıl YouTube'da yayınlanan güzellikle ilgili içeriğin tamamını inceledi ve %95'inin üç gruba ayrıldığını gördü: ilham, eğitim ve erişim.3 Kanalınız için ne tür videolar oluşturmanız gerektiğini merak ediyorsanız, bu gruplar başlamak için iyi bir temel olabilir.

YouTube’da güzellikle ilgili geçen yıl yayınlanan içeriğin %95’i üç gruba ayrılıyor:

Markalar içerik üretici olursa: Güzellik markaları en iyi şekilde görünmek için YouTube'u nasıl kullanabilir?

1. İlham verici içerik

İlham verici içerik hikaye odaklı, istek uyandıran ve daha az ürün odaklı içeriktir. Makyaj videoları veya gezi günlüklerini düşünün. Bu tür içerik; başlangıcı, ortası ve sonu olan açık bir anlatıma sahiptir.

Güzellikle ilgili içerik üreticisi Jackie Aina ile Dior'un iş birliği, bu tür içeriğin nasıl oluşturulacağıyla ilgili iyi bir örnek. Bu ortak çalışmada Paris'teki Moda Haftası'nın perde arkasını gösteren Jackie Aina, izleyicileri Dior'un ilham verici dünyasına götüren yaşamdan bir kesit videosu hazırladı.

2. Eğitici içerik

Eğitici videolar izleyicilerin ipuçlarını öğrenmesi, yorumlar hakkında bilgi edinmesi ve tavsiye alması için fırsat sunuyor. Güzellik tutkunları bu videoları hiç kaçırmaz ve YouTube'da proaktif şekilde bu tür videoları arar. Bunu, videolarınıza başlık koyarken göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bu video türü için en sevdiğim örnek Jen Atkin’in Negin Mirsalehi ve Mary Phillips ile birlikte hazırladığı düğün saçı ve makyajı ile ilgili eğitici video. Konsept basit ama etkili: Jen ve Mary, hayranlarına moda alanında sosyal medyada etkisi yüksek olan Negin Mirsalehi'nin gelin saçının ve makyajının nasıl elde edilebileceğiyle ilgili adım adım açıklamalı bir kılavuz sunuyor. Hem basit ve faydalı hem de aracın mükemmel kullanımına iyi bir örnek.

3. İzleyiciye ulaşma olanağı sunan içerik

Bu tür içerik, izleyiciyi kendi başına gidemeyeceği bir yere götürüyor veya başka bir şekilde tanışamayacağı birisiyle tanıştırıyor.

Sahne arkası videoları, büyük etkinliklerin canlı yayınları, ünlülerin olduğu Soru-Cevap etkinlikleri ve video yapım süreçleri dahil olmak üzere birçok biçim kullanılabilir. Bu tür içeriklerde en önemli faktör samimiyet olduğu için videolarınız gösterişli veya mükemmel değilse ya da aydınlatma kusursuz olmazsa endişelenmeyin. Victoria Beckham’ın yeni programı On the Road erişim içeriğine verilebilecek güzel bir örnek. İlk bölümde Victoria, Reebok ile iş birliğinin lansmanı için yaptığı yolculukla izleyicisini New York'a götürüyor.

İçerik üretenler ne yapıyorsa onu yapın

En sevdiğiniz YouTube kanallarına ve içerik üreticilerine dikkat ederseniz hepsinde ortak olan birkaç nokta bulunduğunu görürsünüz.

Dijital dünyamızda gözden ırak olan gönülden de ırak olduğu için içerik üretenler her şeyden önce düzenli olarak içerik yayınlıyorlar. En iyi içerik üretenler düzenli olarak içerik yüklüyorlar. Örneğin bazıları bunu haftada birkaç kez yapıyor. Kanalınızı oluşturmak ve ilgili bir kitleye sahip olmak için tutarlı bir program geliştirmek çok önemli. Haftalık olarak içerik yükleyemeyebilirsiniz, ancak tutarlılığın anahtar olduğunu unutmayın.

Markalar içerik üretici olursa: Güzellik markaları en iyi şekilde görünmek için YouTube'u nasıl kullanabilir?

Daha sonra, kitlelerinin ilginç bulduğu şeyler konusunda uzmanlaşırlar ve bu arzulara hitap eden içerikler üretirler. Bunu markalar da yapabilir. Kanalınız için Google Trends ve/veya YouTube Analytics verilerinin yanı sıra sosyal medya işleme araçlarını da kullanarak kitlenizin nelere ilgi gösterdiğini ve hangi alanlarda yardıma ihtiyaç duyduğunu öğrenebilirsiniz. Aslında, YouTube'un etkileşimli yapısı sayesinde hangi içerik üreticilerinin işlerini çok iyi yaptığını doğrudan izleyicilerinize sorabilirsiniz. İzleyicileri kendi ipuçlarını ve fikirlerini göndermeye davet edin ve soru sorduklarında yanıtlayın.

Kitlenizin ne istediğine ve ne aradığına dair bulguları elde ettikten sonra bu anahtar kelimeleri ve ifadeleri video meta verilerinize ekleyin. Başlıklar, anahtar kelimeler, küçük resimler ve açıklamaların tümü önemli. İzleyicilerin aradıklarını kolayca bulmalarını sağlayın.

Son olarak, çoğu içerik üreticisi, izleyicilerinden abone olmalarını ve içeriklerini paylaşmalarını istemekte ısrarcıdır ve videolarında belirgin harekete geçirici mesajlara yer verir. Siz de aynısını yapmalısınız.

İçerik üreticileri olarak markalar

Güzellik ve moda markaları, kendiliğinden oluşmuş hayran topluluklarının dikkatini çekmek açısından avantajlı. Ancak, tüm marka ve sektörler, kendi alanlarındaki içerik üretenlerden bir şeyler öğrenebilir.

Sinyaller için hayranlara bakın. En ilgili toplulukların tümünün yakından takip ettiği içerik üretenler, markalar ve ünlüler vardır. Kitlelerin ilgi alanlarıyla uyumlu içerik üretmek istiyorsanız ipuçlarını takip edin.

Doğru bilinen yanlışları ortadan kaldırın: Kitle spesifik içgörülere göre kreatif oluşturun