Öğrenim ve Gelişim: Bir değişim motoru olarak YouTube

Temmuz 2018

YouTube, öğrenim ve gelişim açısından güçlü bir platform. Google ve marka danışmanlığı şirketi Flamingo'nun kısa süre önce düzenlediği bir araştırmada, YouTube'un herkese öğrenim fırsatı sunulmasındaki rolü ve bunun markalar üzerindeki etkileri incelendi. Araştırma, 18 ülkedeki internet kullanıcıları arasında düzenlenen niceliksel bir anketin yanı sıra, dört ülkedeki YouTube kullanıcıları ve İçerik Üreticileriyle yapılan odak grupları ve online günlükleri içeriyordu. Araştırma ayrıca kültür, medya, marka ve teknoloji uzmanlarıyla yapılan ayrıntılı görüşmelerle desteklendi.

YouTube, bir eğlence kaynağı olmaktan çok daha fazlası. Aynı zamanda kişisel ve profesyonel gelişimi destekleyen yeni becerileri öğrenmeye yönelik güçlü bir platform. Benzersiz ölçeği ve global erişimi sayesinde, YouTube herkesin öğrenim ve gelişim için yararlanabileceği derin ve zengin bir kaynak. Öyle ki, platformda her gün öğrenimle ilgili 500 milyondan fazla video izleniyor. YouTube aracılığıyla, markalar önemli değişim ve ilerleme anlarında müşterilerle etkileşim kurabilecekleri benzersiz bir fırsata sahip.

Yeni beceriler öğrenmek ve yeni bilgiler keşfetmek

YouTube gerçekten de herkese öğrenim fırsatları sunarak insanların hayatlarında fark yaratabilir mi? YouTube hakkında düşündüklerini ve YouTube'un yeni beceriler öğrenmelerine nasıl yardımcı olduğunu bulmak için 18 ülkedeki internet kullanıcıları arasında bir anket düzenledik. Araştırma, akvaryumlardan astral seyahatlere, pratik ipuçlarından aşk şarkılarına ya da Zelda'dan zoolojiye kadar her konuda, yeni bir şeyler öğrenmek isteyenler için YouTube'un temel bir kaynak olduğunu gösterdi.

Türkiye'deki katılımcıların %73'ü "Bir konu hakkında bilgi edinmek istediğimde gittiğim yer YouTube oluyor," ifadesine katılarak YouTube'un ankete katılanlar arasında en yüksek puanlı kanal olmasını sağladı. %75'i ise "YouTube kullanışlı ipuçları bulmama ve bir şeyi nasıl yapacağımı öğrenmeme yardımcı oluyor," ifadesine katılarak YouTube'u yine anketteki en yüksek puanlı kanal yaptı.

Bir katılımcı araştırmacılara şöyle söyledi: "YouTube kendimi her an yararlanabileceğim bir öğretmene sahipmişim gibi hissettiriyor." Başka bir katılımcı ise "Moda sektöründe çalışmak istediğime karar verdim. Bunun YouTube ve burada video oluşturan vlogger'lar sayesinde olduğunu söyleyebilirim. Makyaj ve moda alanındaki tutkularını bana da aşıladılar," dedi.

Mesleki gelişim

YouTube, insanların kariyerlerini geliştirmelerine, yeni işlere hazırlanmalarına veya işletmelerini büyütmelerine yardımcı olacak zengin kaynaklara sahip. YouTube İçerik Üreticilerinin bir iş görüşmesinde başarılı olmanın yolları veya harika bir asansör konuşması yapma gibi çeşitli konuları içeren videoları, hayatlarını zenginleştirmek için mesleklerinde gelişmek isteyen kişilere becerilerini ilerletebilecekleri eğitsel deneyimleri ücretsiz olarak sunuyor.

Türkiye'deki katılımcıların %71'i "YouTube, kişisel veya profesyonel gelişim sağlayan yeni beceriler öğrenmeme yardımcı oluyor," ifadesine katılarak YouTube'u ankete katılanlar arasındaki en yüksek puanlı kanal yaptı. Hayatın ilerleyen aşamalarındaki kişiler dahil, her yaş kategorisindeki katılımcıların en az %60'ı bu ifadeye katıldığını belirtti. Dolayısıyla, bu ölçümde YouTube, hem erkek hem de kadınlar için her yaş kategorisinde iyi sonuçlara sahip oldu.

Özetle, araştırma YouTube'un öğrenim ve kişisel gelişim açısından kullanıcılar üzerinde önemli ve somut bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Bu kadar dinamik bir ortamda, öğrenim organik ve sürekli bir hal alıyor. Yeni ilgi alanları ve yakın ilgi alanları ortaya çıkarmaya yönelik süregiden bir sürece dönüşen öğrenim, bir yandan da kariyer gelişimi gibi yollarla insanların yaşamlarında kademe atlamalarına destek oluyor. Bu öğrenim ve gelişim yolculuğuna katkıda bulunabilen markalar, etkili ve kalıcı bağlantılar kurma fırsatına sahip oluyor.

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?