Pasiften harekete geçirici biçime: Video ile pazarlamada dönüşümü sağlama

Saina Shelton / Temmuz 2018

Bu eğiticinin bir sürümü ilk olarak ücretsiz Primer uygulamasında yer almıştır. 

Online video kampanyanızda görüntüleme sayısının çok fazla olması size çok iyi bir şey gibi gelebilir. Ancak en değerli videolar, görüntüleyenlerin sadece pasif şekilde izleyip hoş, sıcak duygular yaşamasını sağlamaktan daha fazlasını yapar. Bunlar kitlenizi harekete geçmeye ve uzun vadede sadık müşteriler olmaya teşvik eder. 

Video pazarlama çalışmanızı pasiften harekete geçirici bir biçime dönüştürmek için videolarınızı barındıran online kanalları, takipçi kazanmak, paylaşım sağlamak, beğeni ve yorum almak için çok çalışmanız gereken sosyal medya platformları gibi düşünün.

Harekete geçirici online videolarda 3 Anahtarı (görüşme, ilişki ve dönüşüm) kullanmaya ilişkin bazı ipuçlarına göz atalım.

Actionable-Online-Videos

1. İletişimi tetikleyin

Kitlenizle iletişimi başlatmak için videolarınızı etkileşimi teşvik edecek biçimde açıklayın ve sunun. Videonuzda ve açıklama metninizde soracağınız sorularla görüntüleyenleri yorumları kullanarak yanıt vermeye teşvik edin. Örneğin, çiçekçilikle uğraşan bir marka çok satılan bir buketi nasıl hazırladıklarını gösteren bir video yayınlayabilir ve "Bu, leylaklı bir bahar buketi. Bir sonraki videomuzda hangi çiçekleri görmek istersiniz?” veya “Size hangi çiçeklerin gönderilmesi hoşunuza gider, niçin?” şeklinde bir açıklama ekleyebilir. 

Açıklamanın önce sadece ilk birkaç satırının görüneceğini, kullanıcıların daha fazlasını okumak için tıklamaları gerektiğini unutmayın. Dolayısıyla sorularınızı hemen görünmesi için açıklamanın başlarında sorun. Neşeli tarzda, açık uçlu sorular sorun (yanıtı evet veya hayır olacak sorular sormayın).

Kullanıcılar sorularınızı yanıtladıktan sonra onlara da yanıt vermeyi unutmayın. Böylece hem yorum yazanlar hem de yorumları okuyanlar kitlenizin görüş ve düşüncelerine değer verdiğinizi görürler.

2. Uzun vadeli ilişkiler kurun 

Bir ilişki kurmanın ilk adımı, görüntüleyenlerin değerli ve eğlenceli bulacağı ilgi çekici video içerikler sunmaktan geçiyor. İkinci adım ise, kitlenizin yayınladığınız içeriklerle ilgili bildirim almaları için abone olmalarını sağlamak.

Abone olmayı özendirmek için deneyebileceğiniz çeşitli taktikler var. YouTube gibi bazı video platformları videolarınıza abonelik düğmesi görevi gören logo veya marka filigranı eklemenize izin veriyor. Video oynatılırken markanızın adı her zaman görünebilir ve videoyu görüntüleyenler bunu tıklayıp otomatik olarak kanalınıza abone olabilirler.

Videolarınıza harekete geçirici mesajlar eklemek de daha fazla abone edinmenize yardımcı olabilir. Seslendirme kullanarak görüntüleyenlerden videoya abone olmalarını, beğenmelerini, paylaşmalarını ve yorum yapmalarını isteyebilirsiniz. Resim veya metin kullanarak söz konusu harekete geçirici mesajı yineleyebilirsiniz.

3. Rastgele görüntüleyenleri müşteriye dönüştürün 

Yaygın fikrin aksine, video içerikler dönüşüm sağlamada çok yararlı olabilir. Pazarlamacılar büyük başarılara ulaşmak için ilk birkaç saniye içinde doğru hız ile doğru ritmi tutturmak ve yaratıcı unsurlar kullanmak gibi çeşitli taktikler kullanırlar. Ancak videonuza görüntüleyenlerin daha kolay harekete geçmelerini sağlayan özellikler de ekleyebilirsiniz.

Video açıklama metninizde kullanacağınız kısaltılmış URL'ler, kullanıcıları daha fazla bilgi almak veya bir satın alma işlemi yapmak üzere markanızın web sitesine yönlendirebilir. Veya uygulamanızı indirmeleri için onları uygulama mağazanızın açılış sayfasına götürebilir. Bu bağlantıları, kesme noktasından önce görünecekleri şekilde video açıklamasının başına koyun ve bağlantıların kullanıcıları harekete geçirici mesajların götürdüğü aynı konuma yönlendirdiğinden emin olun.

Bağlantılarınızın getirdiği tıklamaları izlemek için bir Urchin İzleme Modülü veya UTM bağlantısı oluşturabilirsiniz. Bu, performansı kolayca izlemek için Google Analytics'i kullanarak ayarlayabileceğiniz özel bir URL'dir.

Bazı video platformları, dönüşüm sağlamanıza yardımcı olan etkileşimli öğeler de eklemenize olanak veriyor. YouTube'daki bilgi kartları ve bitiş ekranları, görüntüleyenleri markanızın sitesini veya uygulama mağazanızın açılış sayfasını ziyaret etmeye teşvik eden resimler ve metinler kullanmanızı mümkün kılıyor.

Bu kartları videonuzda istediğiniz zaman gösterebilirsiniz, ancak en iyi uygulama görüntüleyenlerin daha fazla bilgi edinmek isteyebileceği anlarda görüntülemektir. Örneğin, bir makyaj öğretim videosunda yeni bir ürün kullanılan anlarda bilgi kartı gösterilebilir.

Videonuzun açıklamasında ve yorumlarında görüşmeyi başlatarak, abonelik yoluyla ilişkiler kurarak ve kısaltılmış URL'ler ile etkileşimli öğeler aracılığıyla dönüşüm sağlayarak, videolu pazarlama çalışmanızda görüntüleyenleri harekete geçirebilirsiniz. Bu sadece markaya olan bağlılığı güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda da satış hedeflerinize yaklaşmanıza yardımcı olur.

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?