Pazarlama alanından 4 lider, 6 saniyelik reklamlarla nasıl öne çıkabileceğinizi açıklıyor

Domenic Boni / Ekim 2018

Birkaç saniye içinde birinin ilgisini nasıl çekersiniz? Bunu kreatif süreçte karşılaşılan zorlayıcı bir sorun gibi görebilirsiniz. Ancak geçtiğimiz yıl içinde Türkiye’de ve dünyada en çok izlenen altı saniyelik reklamların yer aldığı, son yayınlanan YouTube Bumpers Leaderboard listelerindeki markalar bu sorunu çözmüş gibi duruyor.

Öyleyse başarılarının sırrı ne ve diğer pazarlamacılar onlardan neler öğrenebilir? Bu konuda bilgi edinmek için, Leaderboard'da yer alan bazı altı saniyelik bumper reklamların oluşturulma sürecinde yer almış dört sektör lideriyle konuştuk.

1370 Inline 01

Bumper reklamları kampanyanızdan ayrı tutmayın

"Çok katmanlı hikayeler anlatmak için eskiden 90 saniyemiz vardı. Şimdi bunu altı saniyede başarmanın zorluğu, ilk başta sektörü bir hayli korkuttu. Etkili bumper reklamlar oluşturmak için, bunları normal reklamların kısaltılmış halinden ziyade daha büyük bir kampanyanın parçasıymış gibi görmemiz gerektiğini anlamamız, bizim açımızdan esas dönüm noktasıydı.

Bu yaklaşımı başarılı dört bumper reklamımızın kreatif sürecine nasıl uyguladık? Altı saniyelik reklamlarımız için, bu reklamların kampanya hikayelerimize nasıl başka bir boyut kattığını özetleyen ancak reklamın genel bağlamının da göz önünde tutulduğu, anlaşılır brief'ler hazırladık. Sonuç olarak, hem kampanyanın tüm öğelerini hem yalnızca altı saniyelik reklamı gören izleyicilere eğlenceli ve anlamlı bir deneyim sunmayı başardık."

AMV BBDO'nun başarıya ulaşan altı saniyelik reklamını izleyin.

1370 Inline 02

Hikayenizi basit tutun

"Gorilla Glue'nun basit bir hikayesi var. Bir şeyler kırılıyor ve onarılması gerekiyor. Goril de o an ortaya çıkıp çözüm sunuyor. Müşteri ihtiyacının öne çıktığı ve izleyicilerin kendileriyle ilişkilendirebileceği bu sık karşılaşılan an, görsel olarak ifade edilebiliyor. Bu nedenle reklamı kurgulamak için uzun bir reklam biçimi gerekmiyordu. Daha uzun reklamlarımız kadar Brand Lift sağlayan bumper'lardan böylesine büyük başarı elde etmemizin nedeninin bu olduğunu düşünüyorum.

Müşterilerin karşılaştığı sorunu ve bu sorunun üstesinden gelmelerine nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün. Sonra hikayeyi olabildiğince basit bir şekilde anlatın.

Altı saniyelik reklamlarla başarıya ulaşmak isteyen diğer pazarlamacılara önerim şu: Müşterilerin karşılaştığı sorunu ve bu sorunun üstesinden gelmelerine nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün. Sonra hikayeyi olabildiğince basit bir şekilde anlatın."

Gorilla Glue'nun başarıya ulaşan altı saniyelik reklamını izleyin.

ceyda yazıcı

Kitlenin beklentisine göre iletişiminizi şekillendirin

“Nutella&GO!, Delice ve Kinder Surprise'ın farklı amaçları olsa da ortak bir temaları bulunuyordu: kitlenin ilgisini elde tutmak. Altı saniyelik bumper reklamlar, bu kampanyalar sırasında erişimi ve sıklığı artırmamıza çok yardımcı oldu.

Hareket halindeyken yenecek Nutella&GO! adlı ürünümüz için hareket halindeyken izlenecek bir reklam biçimini tercih ettik. Böylece etkileşim sıklığını artırıp kitlemizin ürünü daha iyi tanımasını sağladık. Delice'in gençlerden oluşan kitlesi, yoğun bir şekilde video izliyor ancak dikkatleri kolayca dağılıyordu. Bu nedenle, süresi kısa etkisi uzun olan bumper reklamlara yatırım yaparak reklam hatırlanabilirliği konusunda önemli başarılar elde ettik.”

Ferrero'nun başarıya ulaşan üç altı saniyelik reklamını izleyin.

1370 Inline 03

Bağlam açısından alakalı reklamlar sunun

"Altı saniyede birinin dikkatini çekmenin zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bumper reklamlarımız bağlam açısından alakalı olduğunda öne çıkabildiğimizi gördük.

Örneğin, geçen sene yılbaşı sezonuna hazırlanırken Noel'e özel mini Rice Krispies Treats'i piyasaya sunduk. Hedefimiz, bu yeni ürünün bilinirliğini artırmak ve hediye çoraplarına konmaya ne kadar uygun olduğunu göstermekti. Bumper reklamlarla daha önce başarıya ulaştığımızdan, online video harcamalarımızın %90'ını altı saniyelik reklamlar hazırlayıp bunları Noel alışverişi, yemek, oyuncak ve seyahat gibi konulara ilgi duyan kullanıcılara göstermeye ayırdık. Bu reklam biçimi, şu anda tüketicilere doğru mesajla, doğru zamanda ulaşma planımızın önemli bir parçası."

Rice Krispies Treats'in başarıya ulaşan altı saniyelik reklamını izleyin.

6 saniyelik reklamlarla yaratıcılığınızı konuşturun: Kısaltmayı unutun, sıralamayı düşünün