Seyahat sektöründe Dinamik Yeniden Pazarlama ile düşük maliyetle ekstra satış kanalı nasıl yaratılır?

Zeynep İyigün, Aycan Satır / Ekim 2018

Seyahat planlamak zahmetli bir iş olabilir. Ancak artık pazarlamacılar, bu deneyimi daha iyi hale getirebilecek yeni araç ve stratejilerden yararlanıyor, Dinamik Yeniden Pazarlama da bu araçlardan biri. Verilerle dijital kitle çözümlerini bir araya getiren deneyimli seyahat pazarlamacıları, gezginlerle daha iyi bağlantı kurabiliyor ve rezervasyonları artırabiliyor.

Seçenek bolluğu ve yüksek düzeyde bilgi erişiminden dolayı tüketici davranışı sürekli değişiyor. Sadık tüketiciler oluşturmak, markanızı bir kez tercih etmiş tüketicilere yeniden ulaşmak ya da sunduğunuz hizmeti deneyimlerken karşılaştığı bir adımda süreci tamamlamaktan vazgeçen kitlelere erişmek günümüzde sunulan çözümlerle artık daha kolay.

2017 yılında Etstur’un yeni bir girişimi olarak kurulan ve dünya çapında 200 binden fazla tesiste otel rezervasyon imkanı sunan Odamax, halihazırda Google Görüntülü Reklam Ağı’nı kullanarak görünürlük sağlıyordu ancak istediği satış oranlarını elde edemiyordu. Bunun için hem görünürlüğe hem de performansa fayda sağlayacak bir kampanya oluşturmak istedi.

Odamax, web sitesini ziyaret etmiş olan kişilere sitede görüntüledikleri ürünler veya hizmetlerle ilgili reklamları göstermek için kullanılan Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyasını uygulamaya karar verdi. Odamax’ın web sitesini daha önce ziyaret etmiş ancak otel rezervasyonu yapmamış, rezervasyonun farklı adımlarında vazgeçmiş ve bunun yanında daha önce rezervasyon yapmış ve tekrar yapma ihtimali olan kişiler spesifik olarak hedeflendi.

Dinamik Yeniden Pazarlama sayesinde reklamın gösterileceği hedef kitleler otomatik segmente edilerek oluşturuldu ve ayrı reklam gruplarında hedeflendi. Google Etiket Yöneticisi’ndeki etiketlerin doğru formatta olup olmadığı kontrol edildi. Hedef Edinme Başı Maliyet (Hedef EBM) teklif stratejisi kullanılarak kampanya teklif verme süreci otomatikleştirildi. Böylece performans yönetimi kolaylaştı ve hedeflenen maliyetler çerçevesinde teklifler oluşturuldu.

Tüm bunlara ek olarak da, reklam oluşturmak için gerekli olan resim, başlık, logo ve açıklamaların yüklenmesinden sonra Google Görüntülü Reklam Ağı’nda otomatik olarak oluşturulan Duyarlı Görüntülü Reklamlardan (Responsive Display Ads) faydalanıldı. Web sitesinin formatına uygun olarak yüklenen öğelerle, çeşitli görsel reklamlar otomatik olarak oluşturuldu ve ekibin zamandan tasarruf etmesi sağlandı. Duyarlı Görüntülü reklamların metin formatında reklamlar da oluşturması sayesinde, oldukça geniş bir web sitesi envanterine ulaşıldı.


“Google Görüntülü Reklam Ağı’nın sunduğu hizmetleri, oldukça efektif bir şekilde kullandık. Farklı davranışlara göre segmente ettiğimiz kitlemizi yeniden hedefledik ve mevcut yeniden pazarlama kampanyalarında ulaşamadığımız erişimlere ulaştık. Kolay kurulumu ve farklı teklif stratejileri sayesinde standart yeniden pazarlama kampanyalarına göre çok verimli sonuçlar elde ettik. Önümüzdeki dönemde de Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyasını kullanmaya devam edeceğiz.”

-Onur Ayhan, Dijital Pazarlama Direktörü, Odamax


Kampanyanın yürütüldüğü Mayıs ve Eylül ayları arasında Odamax, 20 milyondan fazla görünüm elde etti ve tıklama oranı %158 arttı. Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarından elde edilen satışlar 20 katına çıkarken, Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyası sayesinde edinme başı maliyet geçen sene aynı dönemle karşılaştırıldığında 10 kat azaldı. Arama kampanyalarıyla karşılaştırıldığında ise, Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyasının edinme başı maliyeti, Arama Ağı kampanyalarının maliyetinin üçte biri oranında gerçekleşti.


Peki, seyahat pazarlamacıları Dinamik Yeniden Pazarlama ile nasıl avantajlar elde ediyor?

  • Hedef kitlenize kişiselleştirilmiş mesajlarla ulaşın. Öğe türüne göre birden çok başlık, resim, logo yükleyebildiğiniz bu modelde, Odamax’in yaptığı gibi erişmek istediğiniz farklı kitlelere farklı mesaj ve görselleri içeren reklamlarla ulaşabilirsiniz.
  • Daha düşük maliyetle daha yüksek dönüşüm elde edin. Web sitenize daha önce gelmiş ziyaretçileri, satın alma sürecinin hangi aşamasında vazgeçtiklerine göre hedefleyebilir, hangi ürüne baktıklarına göre reklam gösterebilirsiniz. Bu sayede satın alma ihtimali yüksek olan müşterilere ulaşarak, düşük maliyetle yüksek dönüşüm elde edebilirsiniz.
  • Hedefinizdeki dönüşüm başı maliyete ulaşın. Hedef EBM otomatik teklif stratejisini kullanarak, satış başına ne kadar ödeyeceğinizi belirleyebilir, kampanya performansını EBM odaklı kontrol edebilirsiniz.
  • Zaman ve performans tasarrufu sağlayın. Duyarlı Görüntülü reklamlar, web sitesinin formatına uygun olarak yüklenen öğelerle, çeşitli görsel reklamları otomatik olarak oluşturuyor. Aynı zamanda fiyat bilgisi de aynı otomatik süreçle düzenli olarak güncelleniyor. Manuel bir işlemi gerektirmeyen bu süreç, hem zamandan hem de performansından tasarruf edilmesini sağlıyor.
  • Kullanıcıların ilgilenebileceği diğer ürünleri de geniş bir envanterde sergileyin. Kullanıcıların daha önce görüntülediği ürünlere benzer, ilgilerini çekebilecek ürünleri de karşılarına çıkarabilirsiniz. Böylece, karar süreçlerinde onlara yardımcı olabilirsiniz.
Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?