Seyahat sektörünün yükselen oyuncusu: Kullanıcı ilgisini aksiyona dönüştüren TrueView for Action

Eylül 2019

Etstur ve iki yıl önce İstanbul’da kurulan yeni girişimi Odamax, kullanıcı ilgisini aksiyona dönüştürerek satışlarını artırmalarına yardımcı olan TrueView for Action kampanyalarından faydalanıyor. Başarı hikayelerinin detayına birlikte bakalım.

Türkiye’de seyahat sektörünün en büyük ve köklü markalarından biri olan Etstur, 1991 yılından bu yana yurt içinde ve dışında paket tur ve otel konaklama hizmetleri veriyor. Türkiye'de 60, yurt dışında ise yaklaşık 40 destinasyonu kapsayan yüzlerce tur paketi üreten firma, çatısı altında birçok markaya da ev sahipliği yapıyor.

Çok kanallı bir iletişim stratejisi yürüten marka, kampanyalarında makine öğrenimi ve otomasyonun gücünden faydalanarak dijital dönüşümündeki yolculuğunda emin adımlarla ilerliyor.

Videoya özel hedefleme yapın ve otomasyondan faydalanın

Etstur, bu yolculuğunda özel olarak balayı otellerini ön plana çıkarabileceği bir sayfa oluşturdu. Yakında evlenecek olan ve hem masaüstü hem de mobilde balayı otellerini araştıran çiftler için 30 saniyelik bir video kreatif hazırladı. Kime ulaşmak istediğini bilen marka çok spesifik bir hedefleme stratejisi oluşturdu:

Balayı otellerinin satışını arttırmayı hedefleyen Etstur, bu hedeflemeler doğrultusunda TrueView for Action kampanyası oluşturdu ve maksimum dönüşüm ve Hedef EBM stratejilerini uyguladı. Kullanılan ilgi çekici video, videoya özel hedefleme, otomasyondan faydalanılması ve web site ziyaretinin dönüşüm olarak tanımlanması yürütülen iletişimi başarıya ulaştırdı.

Bu kampanya boyunca Etstur, balayı kategorisi online satışlarında geçen sene aynı döneme kıyasla %221 artış sağladı, dönüşüm oranı ise 2 katına çıktı. Bu kampanya ile kategori artışını desteklemek isteyen Etstur’un Dijital Pazarlama Direktörü Onur Ayhan; “Bu kampanya ve Google ile işbirliğimiz sayesinde Balayı Otelleri kampanyalarımızdan elde ettiğimiz yatırım getirisi önemli ölçüde arttı. Performans odaklı YouTube kampanyaları önümüzdeki dönemde de odağımızda olacak.”

Mesajınızı iletmek için ilgi çekici kısa videolardan faydalanın

Etstur’un yeni girişimi olarak 2017 yılında İstanbul’da kurulan Odamax, dünya çapında 200 binden fazla tesiste otel rezervasyon imkanı sunuyor. Sektörde %100 online olan, kullanıcılara kolay ve hızlı rezervasyon yapma fırsatı sağlayan Odamax, yaz sezonuna güçlü bir adım atmayı hedefliyordu.

Odamax, web sitesindeki yeni kullanıcı sayısını arttırmak istiyordu ve yaz sezonu açılmadan önce siteye yeni kullanıcılar çekmek, hem göz önünde bulundurulma oranını hem de otel rezervasyon satışlarını artırmak hedefleri arasındaydı.

Bu doğrultuda marka, biri genel kitleye ve bir diğeri de seyahat eden ailelere hitap edecek şekilde 20 saniyelik iki video kreatif hazırladı. Bu kreatiflerle TrueView for Action kampanyası düzenleyen Odamax, benzer kitleler, pazardaki kitleler, özel amaç kitleler hedeflemelerinden faydalandı. Ailelere özel olarak hazırlanan videoda, yakın ilgi alanı hedeflemesi üzerinden aile tatilleri odak noktası olarak ön plana çıkarıldı. Ayrıca ekip, Hedef EBM akıllı teklif stratejisini kullanarak en düşük maliyetli web sitesi ziyaretlerini edinmek için dönüşümleri takip etti.

“TrueView for Action formatı sayesinde performans odaklı video reklamları yapıyoruz. Hedef EBM teklif stratejisini kullanarak video kanallarından elde edebileceğimiz en düşük maliyetli trafiği sitemize çekiyoruz. Gelecekte de bu formatı kullanmaya devam etmek pazarlama planlarımız arasında,” diyor Onur Ayhan.

Siteye kaliteli kullanıcı çekme konusunda başarıya ulaşan Odamax, bu kampanyayla birlikte site trafiğini %16 artırdı. Siteden hemen çıkma oranı ise %75 azaldı. Buna ek olarak, Odamax kampanyanın yapıldığı dönemde, bir önceki döneme kıyasla gelir %37 satışlar ise %14 artış yakaladı.

Daha az maliyetle daha çok erişim elde etmek için 3 ipucu