SORTEDfood, Yemek Tutkusu Etrafında Birleşen Dünya Çapında Bir Yemek Pişirme Topluluğunu Nasıl Oluşturdu?

İndir
Mart 2016

Başlangıcını bir pub masasındaki toplantıyla yapan SORTEDfood, yemek tutkusunun bir araya getirdiği dünya çapında bir yemek pişirme topluluğu oluşturdu ve günden güne büyümeye devam ediyor.

HEDEFLER

İnsanları birlikte yemek pişirmeye ve yemeye teşvik etmek

Dünyanın en iyi yemek meraklıları topluluğunu yaratmak

Görüntüleme sayısını, abone sayısını ve izlenme süresini artırmak

YAKLAŞIM

Yemek trendlerinin gücünü kullanmak

İyi ve geniş çaplı işbirliğinde bulunmak

Takipçilerle iletişime öncelik vermek

SONUÇLAR

1,29 milyon abone

Aylık 21,0 milyon dakikalık izlenme süresi (6 ayın ortalaması)

Aylık 5,5 milyon görüntüleme (6 ayın ortalaması)

SORTEDfood'un kurucuları İngiltere'de yaşayan dört okul arkadaşı. 2010'dan beri YouTube'da yemek tarifleri ve yemek sohbetleri yayınlıyorlar. Beşinci yılını sürdüren kanal büyüyerek dünyadaki en büyük yemek topluluklarından biri oldu. YouTube'da 1000'in üzerinde yemek tarifi yayınladılar ve iki kitap çıkardılar, web'de ve mobilde yemekle ilgili kendi sosyal platformları var, yemek pişirme gereçleri satıyorlar ve Brezilya'da bir uydu kanalında yayın yapıyorlar. Burada, kanalın başarılı olmasını sağlayan dört stratejiyi ele alacağız.

1: Önce topluluk

SORTEDfood öncelikle ve özellikle bir yemek topluluğudur ve başlangıcından bu yana kanalı yönlendiren bu topluluk olmuştur. Uzun süredir, haftalık bir format olan Fridge Cam'i kullanıyorlar. Bu formatta, ekip izleyicilerle doğrudan bir buzdolabının dışından konuşuyor, onlara sorular soruyor, önerilerini alıyor ve kendi ifadeleriyle "yemeği mümkün olan en komik bakış açısından keşfediyor".

SORTEDfood-1

Ekip, takipçileriyle YouTube'da ve YouTube dışında sürekli diyalog halinde ve günlük tariflerinden uluslararası yemek gezilerine kadar, her şeyi onlardan duyduklarına göre oluşturuyor.

Ortalama bir Sorted takipçisi yalnızca video izlemiyor, video izleyip araştırma yapıyor ve tarifi pişiriyor, fotoğraflarını çekiyor ve sonra tarifle ilgili bilgiler ve ince dokunuş önerileriyle birlikte Sorted topluluklarından birine gönderiyor.


"Tek bir şefimiz (ben) olduğu için tariflerin bitmesinden korkuyordum. Sonra, her şeyi, yani tarifleri, ipuçlarını, püf noktalarını aslında topluluğun şekillendirdiğini fark ettik. Tariflerimizin biteceğini hiç sanmıyorum, çünkü bir sonraki tarif için katkıda bulunacak bir milyondan fazla insan var."

- Ben Ebbrell - Sorted şefi


Yeni izleyicilerin bizi izlemeye devam etmesini sağlayan topluluktaki bu duygu. İzleyiciler kanalımızı keşfettikten sonra genellikle müdavim olma eğilimi gösteriyor. Geri gelen izleyici sayısı inanılmaz yüksek, abone tabanları ise izleyicilerinin ⅔'lük kısmını oluşturuyor.

2: Hangi içeriğin hangi izleyicilerin ilgisini çektiğini saptayın

Yemek trendleri İnternet'teki kitlelerin ilgisini uzun süredir çekiyor ve ekip, kanallarının büyümesini sağlamak için bu trendlerden en iyi şekilde nasıl yararlanacağını öğrenmiş durumda. YouTube'da tatlı çeşitlerine özellikle büyük ilgi var ve bu da ekibin en çok görüntülenen içeriklerinde kendini gösteriyor. En çok görüntülenen 20 Sorted yemek tarifi videosundan 15'i pastalar ve tatlılar hakkında.

SORTEDfood

Arada bir tatlı videoları yayınlamak, Sorted'a yeni kitlelerden aboneler ve izleyiciler kazandırdı. Bu kitleler YouTube'da küçük resimleri ve başlıkları gördüklerinde adeta kendilerini izlemeye mecbur hissediyor (bu videoların aldığı trafiğin büyük bölümü YouTube'un önerdiği video yerleşimlerinden gelmektedir). YouTube'da bunu yapmak, bir fırının vitrinine iştah açıcı tatlılar koymakla aynı şey.

Bunun tersine, Sorted'a sürekli gelen topluluk, çok daha geniş bir grubu içeren yemek videolarına geliyor. Onlar tatlıların yanı sıra günlük yemekler, sağlıklı öğünler ve hafta içi kısa sürede hazırlayabilecekleri akşam yemekleri videolarını da izliyor. "Normal yemek tarifi videosu" trafik kaynaklarında bu zaten görülüyor. Görüntülemelerin büyük kısmı abonelerden ve tekrar gelen izleyicilerden elde ediliyor. Yani tatlılar kendi kitlelerini getirirken, izleyicilerin kalmasını içeriğin geniş kapsamlı olması sağlıyor.


"Denge önemli. İlgi çeken şeyin genellikle tatlılar olacağını hiç unutmuyoruz. İşin asıl temelini her zaman tamamlayıcı tarifler oluşturuyor."

- Ben Ebbrell


3: İyi ve geniş çaplı işbirliğinde bulunun

İşbirliği en başından beri SORTEDfood öyküsünün en önemli bölümlerinden biri olmuştur. Bu, doğru uygulandığında, bir kanalı kendini kabul ettirmiş diğer ağlara ve YouTube'daki topluluklara tanıtarak kitlenizi büyütebilecek, görüntülemeleri artırabilecek ve izlenme süresini uzatabilecek bir stratejidir.

Sorted ilk işbirliğini, henüz altıncı ayındayken İngiliz video blogu charlieissocoollike ile yaptı ve kitlesi bir gecede dört kat büyüdü. Şimdilerde izleyici sayısı çok daha fazla olsa da düzenli olarak işbirliği yapmaya devam ettiler.

Özellikle Grace Helbig ve Rhett & Link on Good Mythical Morning olmak üzere en başarılı işbirliklerinden bazıları İngiltere dışında ve yemek konusunun dışında gerçekleşti.Kendilerini bunun gibi geniş potansiyelli yeni kitlelere tanıtmak mükemmel sonuçlar verdi ve abone sayısı büyük sıçramalar yaptı.

Sorted -3

4: Ölçeklenebilen güçlü bir marka oluşturun

SORTEDfood birçok farklı platformda yer alıyor ve başlangıcını bugün dönüşmüş olduğu YouTube merkezli bir topluluk olarak yapmadı. Birçok farklı platformda bulunmak (çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere videolar ve fotoğraflardan kitaplara, yemek pişirme gereçlerine ve uygulamalara kadar her şey), ekibin kendi kişiliklerinden uzak bir marka karakteri geliştirmek için uzun zaman harcadığı anlamına geliyor.

Diğer bir deyişle, artık markayı YouTube'da geliştirebilir ve kişisel olarak müdahale etmeden yeni pazarlara uyarlayabilirler. Bu konudaki ilk girişimleri olan SORTEDfood Brasil, bir Brezilya kanalı olan Cozinha para 2'de Nisan 2015'te yayına başladı.

Cozinha - 1

Ekibin ilk olarak Brezilya'yı seçmesinin nedeni, daha önce yaptıkları işbirlikleri sırasında Brezilya'da güçlü bir kitleye sahip olduklarını görmeleriydi. Özellikle SORTED eats Brazildizisi büyük ilgi çekiyordu. Bu durum Brezilya'daki güçlü yemek kültürüyle bir araya gelince, diğer yandan Dünya Kupası ve Olimpiyatlar nedeniyle ülkeye olan ilgi de artınca burası markayı genişletmek için mükemmel bir yer haline geldi.

Yeni bir bölgede yerel bir kanalla çalışmak, ekibin aynı marka tutarlılığını korurken, SORTEDfood topluluğuna farklı bir dile, kültüre ve en önemlisi farklı yemeklere sahip bir kitleyi tanıtabilmesi anlamına geliyordu. Tüm videolar Portekizceden İngilizceye çevrildiği için bunları Sorted’ın mevcut takipçi tabanı da izleyebilirdi. Ve tabi Sorted topluluğunun anahtarı olan FridgeCam formatı SORTEDfood Brezilya kanalında da devam ediyor.

Sonuç

SORTEDfood dünyanın dört bir yanındaki yemek meraklılarının gücüne odaklanarak, yemek tarifi fikirlerini paylaşmak ve yemek pişirme hakkında konuşmak için bir araya gelebilecekleri bir ortam sağlayarak YouTube'da çok sağlam bir yer edindi. Dünyadaki yemek trendlerinin nabzını tutarak ve YouTube topluluğunda mükemmel ilişkiler kurarak, her hafta ve her ay kanallarını tekrar ziyaret eden yemek meraklılarından oluşan milyonluk bir ordu oluşturdular.

 

Kit Kat Marka Bilinirliği YouTube'la 5 Yılın En Yükseğine Ulaştı