Sosyal mesafeyi korurken kullanıcıları YouTube'a yönelten 5 içerik türü

Gina Shalavi, Zeynep İyigün / Nisan 2020

Koronavirüs salgını döneminde, belirsizliklerle dolu ve alışılmadık bu küresel sürece uyum sağlamak, zorluklarla başa çıkmak ve kendileriyle alakalı topluluklar bulmak için kullanıcılar online videolara yöneliyor. Farklı alanlardan YouTube içerik üreticileri, izleyicileri #EvdeKal uyarısına uymaya teşvik ediyor, kitlelerinin günlük yaşamdaki değişikliklere uyum sağlamasına katkıda bulunacak faydalı öneriler sunuyor ve hep birlikte bu süreci atlatmamıza yardımcı olmak için insanlarla bağlantı kurmanın önemini vurguluyor.

Tüm dünyada kitlelerin koronavirüs sürecinde ilgi göstermeye başladığını gözlemlediğimiz beş video içeriği türünü aşağıda paylaşıyoruz.

Evden çalışmayla ilgili temel bilgiler

Evden çalışma sistemine geçen yetişkinlerin sayısındaki artışla birlikte içerik üreticileri, evden verimli şekilde çalışmayla ilgili ipuçları ve püf noktaları paylaşmaya başladı. İçerik üreticileri; yavaş internet bağlantısı sorunlarını giderme, donanımlar ve çalışma alanını düzenlemeyle ilgili ipuçları sağlamak için yaratıcı yöntemler gibi konularda paylaşım yapıyor. Yalnızca geçtiğimiz hafta, tüm dünyadaki "video konferans" aramaları Google ve YouTube'da bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştı.1 Bu aramalar azalacak gibi de durmuyor.

Birlikte ders çalışma

Okulların kapanması, evden eğitimi ve sanal sınıfların sayısındaki artışı zorunlu kıldığı için öğrenciler de yeni koşullara uyum sağlıyor. Arkadaşlık kurmak ve motivasyonlarını yüksek tutmak için öğrenciler, 2019'da ivme kazanmış bir trend olan "benimle ders çalış" videolarına yöneliyor. Ocak ayından bu yana, başlığında "benimle ders çalış" ifadesi bulunan videoların görüntülenme sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre %50'den daha fazla arttı.2 Geçen haftalarda ise sosyal mesafe ve devlet tarafından uygulanan sokağa çıkma yasakları sonucu, içerik üreticiler #EvdeKal kampanyasını oluşturdu. Kampanya, çeşitli ilgi alanlarına sahip kullanıcılara eğlenme ve arkadaşlık kurma imkanı sunuyor. Motivasyonunu yüksek tutmaya çalışan, çalışma arkadaşı arayan veya yalnızca diğer insanlarla vakit geçirmek isteyen her yaştan kullanıcı, bu videolar sayesinde saatlerce kesintisiz etkileşim sunuyor.

Yemek hazırlama

Her öğünü evde hazırlamak göz korkutucu olabilir. Ancak, uzun süre evde kalmaya hazırlananların bu yeni duruma alışması gerekiyor. Neyse ki YouTuber'lar, hazırlaması en kolay yiyeceklerin bile lezzetli ve eğlenceli olabileceğini kanıtlamak amacıyla basit tarifler ile kendiniz için yemek hazırlamaya yeni bir soluk getiriyor. Yeni fikirlerden ilham almak isteyen dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar bu yıl şimdiye kadar, geçen yılın aynı dönemine göre %45'ten daha yüksek oranda yemek tarifi ve yemek pişirme ile ilgili videolar izliyor.3 Bu videolar, uzun süre boyunca dışarı çıkamama ihtimaline karşı evde yemek yapma açısından kullanıcıların düzenli ve hazırlıklı olmasını sağlıyor.

Stres giderme önerileri

COVID-19 ile ilgili belirsizlik, virüsün dünya çapındaki etkisi ve günlük yaşamda oluşan ani değişiklikler sebebiyle son hafta ve aylar bizi oldukça endişelendirdi. Birçok kullanıcı, endişe ve stresle başa çıkma konusunda destek almak için online videolara yöneliyor. Kullanıcıların ilgi duyduğu türler arasında meditasyon ile yoga gibi alışılmış kategorilerin yanı sıra akvaryum videoları ve otonom duyusal meridyen tepki (ASMR) içerikleri gibi alışılmadık olanlar bulunuyor. Bu yıl şimdiye kadar, yalnızca meditasyonla ilgili videoların görüntülenme sayısı 2019'un aynı dönemine kıyasla %35'ten daha fazla arttı.4

Evde fitness

Stres atmak için düzenli olarak spor salonuna veya stüdyoya gidenler YouTube içerik üreticileri sayesinde artık evde egzersiz yapma yöntemleri keşfediyor. 8.000'den fazla aktif kanala sahip olan YouTube fitness topluluğu; yüksek tempolu kardiyo, dans, spor temalı fitness ve daha birçok alanı kapsıyor. Tüm dünyada, günlük olarak yüklenen ve başlığında "evde egzersiz" ifadesi bulunan videoların sayısı bu yıl 10 Mart'tan sonra, 10 Mart öncesi günlük ortalamaya göre %55'ten daha fazla arttı.5 Bu durum günümüzdeki zorlu zamanlarda bile, dünyanın dört bir yanındaki insanların egzersiz programlarına devam etmeye konsantre olduğunu gösteriyor.

Markalar 2020'de istedikleri video sonuçlarını nasıl elde etti?