Travelodge, YouTube'da yeni kitlelerle buluşuyor

Mart 2018

Travelodge; İngiltere, İrlanda ve İspanya'da 500'den fazla otel ve 37.000'den fazla misafir odasını bünyesinde barındıran uygun fiyatlı, bağımsız bir otel markası. Markanın ücretli arama reklamları, Spark Foundry tarafından yayınlanıyor. Travelodge, SuperRoom ürününü piyasaya sunduğunda bu ajansı, oda özelliklerinin bilinirliğini artırmakla görevlendirdi. Bunun üzerine Spark Foundry, SuperRoom teklifinin önemli noktalarını öne çıkaran videonun temel alındığı bir YouTube kampanyası hazırladı.

Travelodge hakkında

Uygun fiyatlı, bağımsız otel markası

Genel merkezi Thame, Birleşik Krallık'ta

www.travelodge.co.uk

Spark Foundry hakkında

Medya ajansı

Publicis Media bünyesinde

www.sparkfoundryww.com

Hedef

SuperRoom özelliklerinin bilinirliğini artırmak

Yaklaşım

TrueView ve bumper reklamlar kullanılarak YouTube kampanyası başlatıldı

TrueView reklamlarını görüntüleyen kullanıcılara yeniden pazarlama yapıldı

Yeni hedefleme fikirleri için Google Analytics kitle listeleri incelendi

Kampanya sırasında hedefleme optimize edildi

Sonuçlar

%48 görüntüleme oranı

Görüntüleme başına 0,01 İngiliz sterlini maliyet

Reklam hatırlanabilirliğinde %8,4 artış

Üzerinde düşünme oranında %7,8 artış

Spark Foundry'de Performans Sorumlusu olan Oscar Romero, “Dijital strateji söz konusu olduğunda, Travelodge geçmişten günümüze genellikle otel rezervasyonu sayısını artırarak doğrudan pazarlama hedeflerine ulaşmaya odaklanmış bir marka," diyor. “Bilinirliği artırmak için geleneksel olarak sık sık TV reklamı yayınlayan işletme, dijital kanalları da marka bilinci oluşturma faaliyetleri kapsamında değerlendirmeye başladı. SuperRoom teklifiyle ilgili pazarlama planı özeti bize sunulduğunda, Travelodge'ın dijital kanallardan yararlanabileceğini kanıtlamak için bu kampanyanın eşsiz bir fırsat olduğunu fark ettik. Dijital kampanyalar sayesinde hem bilinirliği en üst düzeye çıkarabiliyor hem de reklam öğeleriyle etkileşimi artırmak için alakalı kitlelere ulaşabiliyoruz."

Spark Foundry, kampanyayı hazırlarken iki YouTube formatından yararlandı: 30 saniyelik atlanabilir TrueView reklamı ve bumper reklamlar. Hem ölçeklendirme hem verimliliğin hedeflendiği, bir ay süren bu faaliyette iki aşamalı bir yaklaşımdan yararlanıldı. Önce atlanabilir reklamlarla bilinirlik sağlandı. Ardından, bumper reklamlarla yeniden pazarlama yapılarak üzerinde düşünme oranı artırıldı.

Atlanabilir kampanyalarda hedefleme belirlenirken yakın ilgi alanı, pazardaki kitleler ve konuların birleşimi kullanıldı. Başlangıçta kampanyanın hedef kitlesi iş hayatından tüketicilerdi. Ancak ilk dönüşüm sonuçlarını değerlendiren ekip, eğlence amaçlı seyahat eden kullanıcıları da hedeflemeye karar verdi.

Ayrıca Spark Foundry, yeni hedefleme fikirleri için Google Analytics kitle listelerinin sağladığı analizlerden yararlandı. Örneğin, markanın işletme kitlesi listesinde, işletme ve üretkenlik yazılımı pazarındaki kullanıcılar gösterildi. Bu kitle ilk bakışta öne çıkmasa da zamanla verimli etkileşim sonuçları elde edildi. 

Kampanya süresince Spark Foundry, reklam öğeleriyle etkileşimi en üst düzeye çıkarmak için performansı optimize etti. Daha eğlence odaklı bir kitleye geçiş yapmanın yanı sıra yaş, cinsiyet ve ebeveynlik durumuna bağlı olarak daha az etkileşim gösteren demografik grupları da hariç tuttular. Bu sayede zaman içinde performans arttı.

"YouTube, Travelodge için önemli bir platform. YouTube sayesinde farklı kriterlere göre alakalı kitlelere ulaşabiliyoruz. Aynı zamanda, verimli harcamalar yaparak etkileşimi en üst düzeye çıkarabiliyoruz.”

– Ondrej Miklas, Üst Düzey Dijital Edinme Müdürü, Travelodge

Kampanyanın başarısı, video reklam öğeleriyle etkileşim ve Travelodge'ın SuperRoom teklifi üzerinde düşünme oranıyla ölçüldü. %48'lik görüntüleme oranı ve görüntüleme başına 0,01 İngiliz sterlini maliyet, etkileşim ve verimlilik seviyesinin son derece yüksek olduğunu gösterdi. Reklam hatırlanabilirliğinde %8,4, üzerinde düşünme oranında ise %7,8 artış görülmesi de kampanyanın, müşteri davranışını olumlu etkilediğini kanıtladı. Üstelik temel amacı bilinirliği artırmak olan bu kampanya kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler, standart arama etkinliğine kıyasla düşük bir satış maliyetiyle iyi düzeyde kâr elde edilmesini sağladı.

Oscar, "İlgi çekici reklam öğeleri hazırlandığı ve alakalı kitleler hedeflendiği takdirde YouTube, markaların dönüşüm sayısını artırmasını sağlayan etkili bir medya kanalı olabilir," diyor. "Travelodge'ın geleceğe dönük çeşitli işletme hedeflerine ulaşmak için, etkili bir platform olan TrueView'dan yararlanmaya devam etmeyi düşünüyoruz."

 

Video kreatif yaratım sürecini hızlandırmak size ne kazandırır?