Video radyonun yıldızını söndürdükten 40 yıl sonra YouTube, müzik dünyasını dönüştürüyor. Markaların bilmesi gerekenleri paylaşıyoruz

Matt Anderson / Ağustos 2018

Müzikseverler için çok güzel bir çağdayız. Canlı dinleme platformları sayesinde istediğiniz şarkıyı, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde, istediğiniz kadar dinleyebiliyorsunuz.

Ancak günümüz kullanıcıları için dinlemek yeterli değil. İnsanların müzik tutkusu videoyla hayat buluyor ve ummadığınız şekillerde YouTube'da kendini gösteriyor. Müzikseverler, müzik videolarının yanı sıra dans koreografilerinden grup röportajlarına kadar her şeyi izliyor.

Müzik tüketiminin nasıl dönüştüğüyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için hem müzikseverlerle1 hem de içerik üreticilerle konuştuk. Yenilikleri ve pazarlamacıların bilmesi gerekenleri sizinle paylaşıyoruz.

Müzikseverler sanatçılara ulaşmak istiyor 

MTV yayına başladığında müziğin görsel olarak desteklenmesinin ne kadar güçlü bir etki yaratabileceğini gösterdi. Bugün bu hâlâ değişmedi ve resmi müzik videoları YouTube'daki en popüler içerikler arasında. Ancak bu platformda müzik bundan çok daha fazlası.

Müzikseverlerin en sevdiği sanatçılarla daha derin bağlantılar kurmasına yardımcı olan konser kaydı ve sanatçı röportajları gibi içerikler de var. 

Ancak kamerası olan herkesin video oluşturup internette paylaşabildiği günümüzde cover şarkılardan ve mash-up'lardan meme'lere, parodilere, şarkı sözü ve tepki videolarına kadar yepyeni müzik içeriği türlerinin ortaya çıktığına şahit oluyoruz. Örneğin, geçtiğimiz 12 ayda 3.100 yıllık izlenme süresine eşdeğer şarkı sözü videosu2 gördük. Bu videolarda şarkı çalarken ekranda şarkı sözleri görüntüleniyor. 

“Önemli olan sadece resmi müzik videoları değil. YouTube'da doğrudan grubun tur otobüsünden röportajlar, canlı performanslar ve kayıtlar var. Bu, başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir içerik.” Amelia, 43Sadece gençler için değil. YouTube'da her nesilden müziksever var 

YouTube'da müzik içerikleri izlemeyi seven gençlerin yanı sıra hiç beklemeyeceğiniz kitleler de var: 35 - 54 yaş arasındaki Amerikalıların %60'ı, 55 yaş ve üzerindeki Amerikalıların %29'u haftada en az bir kez müzikle ilgili bir içerik için YouTube'u ziyaret ettiğini söylüyor.3

Human-Story-Music-TR

Neden? Öncelikle, müzik herkesin sevdiği mega kategorilerden biri. Ancak nostaljinin de bu durumda bir payı olduğunu keşfettik. YouTube'da müzik içeriği izleyen kullanıcıların %68'i nostaljik hissettiğinde bunu yapıyor.4 Tabii ki müzik içerikleri görsellerle birlikte tek başına müzikten daha çok duygulara dokunuyor. 

“Bir resim bin sözcüğe bedel diyorlar. Video sonsuz sözcüğe bedel.” Gage, 25

Dansçılardan cover sanatçılarına kadar müzik yaratıcıları tanıtım sürecinin bir parçası olması hit parçaların ortaya çıkma yolculuğunu yeniden şekillendiriyor

Geçmişte müzik şirketlerinin ürettikleri müzikleri tanıtmak için radyo istasyonları ve gazete gibi sınırlı sayıda aracı vardı. Günümüzde müzikseverlerin oluşturduğu cover şarkıların resmi müzik videosu kadar görüntülendiği dünyada, müzik şirketleri şarkıların lansmanını ve tanıtımını nasıl yapacağını yeniden düşünüyor. İçerik üreticilerin müzikseverler üzerindeki etkisini keşfeden sanatçılar ve müzik şirketleri, şarkılarının tanıtımına yardımcı olmaları için YouTube içerik üreticileriyle çalışmaya başlıyor.

Human-Story-Music-TR

Veriler bu stratejilerin karşılık verdiğini gösteriyor: Geçtiğimiz yıl müzik içeriği satın alan YouTube Music kullanıcılarının %91'i öncesinde ilgili bir YouTube videosu izledi.5

“Müzik şirketleri benim gibi kullanıcılara gelip geleneksel yöntemler artık işe yaramıyor, bizim şarkılarımızı sizin tanıtmanızı istiyoruz diyor.” Kyle Hanagami, YouTube İçerik Üreticisi

Tüm bunlar markalar için ne anlama geliyor? 

MTV artık o kadar çok müzik videosu oynatmasa da müziğin görsel tarafı hiç olmadığı kadar dikkat çekiyor. Bağlantı kurmak istediğiniz kullanıcıların hepsinin YouTube'da müzik içerikleriyle yoğun etkileşime girdiğine emin olabilirsiniz. Bu nedenle müzik geniş çapta, her yaştan, farklı geçmişlere sahip tüketicilere erişmek için bir fırsat.

Bu kadar tutku yaratan başka tür olmadığı için markaların sosyal medyada etkisi yüksek, müzik içeriği oluşturan farklı kullanıcılarla nasıl işbirliği yapabileceğini düşünmesi gerekiyor.

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?