YouTube'da Değerli Bir Kitle Oluşturma

Jo Harland / Aralık 2015

Popüler medya markaları, içerik oluşturma ve dağıtma konusunda farklı bir yaklaşıma hazırlıklı olmaları halinde YouTube'un nasıl geniş ölçekte, yeni ve ulaşılması zor kitleler kazandırabileceğini fark etti.

Artık oturma odalarında bir devrim yaşanıyor. İnsanlar hâlâ eğlenmek veya dinlenmek amacıyla oturma odalarına gidiyor olsa da medya tüketimi alışkanlıkları çarpıcı bir şekilde değişiyor, özellikle de 16-34 yaş arası kullanıcılar için.

Değişiklik, birbirini tamamlayan iki trendden güç alıyor: İnternet'te içerik arayan kullanıcıların sayısının giderek artması ve bu içeriğe asıl olarak mobil cihazlardan erişilmesi. YouTube görüntülemelerinin yarısından fazlası artık akıllı telefonlardan yapılıyor.

İzleyiciler, belirli tutkularıyla etkileşime giren, insan sıcaklığı ve inanılırlık hissi veren içerik oluşturucuların sunduğu içerikleri görmek istiyor. Bu yenilikçi içerik oluşturucuların sayısı giderek artıyor ve müzikten mizaha, spordan aşçılığa kadar her tür ilgi alanına hitap eden konseptler sunuyorlar.

Medya kuruluşlarının ve onların reklam veren iş ortaklarının, erişimi artırmak ve hedeflenmesi zor genç demografiyle etkileşim kurmak amacıyla YouTube'dan yararlanması ve içerik sunan/oluşturan bu yeni nesille birlikte çalışması için giderek büyüyen bir fırsat söz konusu.

İlk olarak YouTube'da ortaya çıkan yetenekler, kendi hayran kitlelerini bu ana akıma getirebileceği gibi yepyeni bir kitleyi de buraya çekebilir. Örneğin, komedyen ve yazar Grace Helbig, My Damn Channel adlı web serisiyle başarıyı yakaladıktan sonra kendi YouTube kanalında yaklaşık 3 milyon aboneye ulaştı. Grace Helbig şu anda E! televizyon kanalında The Grace Helbig Show'un sunuculuğunu yapıyor ve sahip olduğu etkiyi, kitlesiyle arasındaki "inanılmaz derecede güçlü" bağa yoruyor.

Radio 1 ve Buzzfeed gibi daha stratejik düzeydeki medya markaları, YouTube'u operasyonlarının kalbine yerleştirmelerinin karşılığını görüyor. Sağlam kitleler oluşturmak amacıyla, yaratıcılık, dağıtım ve kitle analizi için platformun sunduğu fırsatlardan yararlanıyorlar.

Buzzfeed'in Pazarlama Müdürü ve Kreatif Direktörü Frank Cooper, izledikleri stratejiyi "oluşturma, dağıtma, öğrenme ve öğrendiklerini uygulama" olarak özetliyor. YouTube'un sunduğu temel avantajlardan biri, hedef kitlelerden hızlı geri bildirim alınabilmesi. Medya kuruluşlarının, edinilen bilgilerin yaratıcılık sürecine hızla dahil edildiği ve kitle beklentilerinin karşılandığı bir kültür geliştirmesi gerekiyor.

Radio 1, iki milyon aboneyle YouTube'daki en başarılı radyo istasyonu. Radyoyu bir video platformuna yerleştirmek tezat bir tutum gibi görünse de, Radio 1 hedef demografisinin zamanını artık nerede ve nasıl geçirmekte olduğunu değerlendirdi. Beklendiği gibi bu hedef demografi mobil cihazlarında video izliyor.

Bir YouTube stratejisi geliştirirken işletmelerin bütçe ve kaynaklarını israf etmelerini önlemeye yardımcı olacak önerilerim şu şekilde:

  • Kitlenizi dinleyin, geri bildirimleri mutlaka takip edin ve bu geri bildirimlere göre hareket edin.
  • Üretim değerlerinin kitlenin beklentilerine uygun olduğundan emin olun; kalite ne çok düşük ne de çok yüksek olmalıdır.
  • Dijital platformda düzensiz, rastgele eylemlere soyunmak yerine içerikten tutarlı bir sonuç elde etmeyi planlayın.
  • Kitle verilerini toplayıp kullanın. Kullanıcıların ne zaman, nasıl ve hangi cihazda içerik izlediği de dahil, erişilebilecek olağanüstü miktarda alakalı bilgi vardır.
  • Doğru içeriği, doğru yere, doğru zamanda yerleştirdiğinizden emin olun.

Buzzfeed'den Cooper'a göre "içerik oluşturmada artık sanat ve bilim eşit rol oynayabilir". Video oluşturma ve dağıtma aşamasında çalışmaları için yaratıcı yetenekleri, araştırmacıları, geliştiricileri, veri analizi uzmanlarını ve pazarlamacıları bir araya getirebilen işletmeler, alaka düzeyini koruma ve geliri artırma açısından avantajlı bir konumda olacak.

Bir YouTube İçerik Oluşturucusuyla Çalışmak, Homebase'in Marka Metriklerini ve Satışlarını Nasıl Artırdı?