YouTube'un Yıldızları Başarı Sırlarını Paylaşıyor

Temmuz 2015

YouTube, insanların video izleme şeklini değiştirdi. İçeriğin pasif tüketiminden içerikle aktif etkileşime geçişin ve bu içeriğin içerik oluşturucular tarafından hazırlanmasının eğlence, marka bilinci oluşturma ve davranışlar üzerinde büyük etkileri var. YouTube'un tanınan isimleri, hem bireylere hem de markalara, YouTube'da başarıyı yakalamaları için yardım ve önerilerini sunuyor.

Kitlenizle etkileşime geçin

Thomas Ridgewell şöyle diyor: "Kişisel deneyimlerimi başkalarıyla paylaşırsam, bu onlara çok yardımcı olabilir. Yalnızca bir kişiyi etkiliyorsa bile buna değer. Ancak bir kişiyi etkilemiyor, yüzlerce belki binlerce kişiyi etkiliyor." YouTube'da TomSka olarak bilinen Ridgewell, 3,5 milyon abonesi olan bir kanala sahip ve herkes kadar o da orijinal olmanın büyük bir önem taşıdığını biliyor. Dürüstlük ve ilişkilendirebilirlik; YouTube'da güvenin, etkileşimin ve kitleyi elde tutmanın temelini oluşturuyor.

İzleyicilerin ilgisini çekecek diğer bir yol da alakalı içerik sunmaktır. Dünya Kupası veya yaz festivali sezonu gibi gündemdeki konular veya düzenli gerçekleşen etkinlikler, kitlelerin gerçekten ilgisini çekecek içerik için ilham kaynağı olabilir.

How to succeed on YouTube: Engage your Audience

Öncelik orijinallik ve alaka düzeyinde olsa da, YouTube içeriğinin ilgi çekmesi için gösterişli olması gerekmez. Yakınlık, hız ve kullanıcı tarafından oluşturulan stil, çekiciliğin bir parçasıdır. Tanınan markalar bile bu konuda rahat davranabilir. Unilever'in Global İletişim Planlama Direktörü Geoff Seeley şöyle diyor: "Hızlı hareket etmemiz ve o anla alakalı içerik oluşturmamız gerekiyorsa, bu içerik makyajlanmış olmayacaktır."


"Kitlemizin söyledikleri bizi doğrudan etkiler. Bir sonraki sezon için küçük değişiklikler yapan bir TV şovundan farklı olarak, her zaman kitlemizin istediklerine kulak verir ve içeriği buna göre uyarlarız.

-Sammy Albon, NikiNSammy


Kitlenizi genişletin

YouTube'un gerçekten esnek yanlarından biri, izleyicilerin ihtiyaçlarına, isteklerine ve fikirlerine göre hareket edebilme olanağıdır. YouTube'da izleyici kazanmanın ilk adımı kitleyi dinlemektir. İçerik oluşturucular, gelecekte daha başarılı içerikler üretebilmek için , içeriği kimlerin izlediğini ve izleyicilerin nerede ayrıldığını görmelerini sağlayan bir dizi veriye erişebilir. Bununla birlikte, bilgiler istatistiksel analizden ibaret değildir. YouTube izleyicileri, düşüncelerini platformdaki yorumlarda ve diğer medya kanallarında ifade edebilir. Abone sayısı şu anda 140.000 olan ve artmaya devam eden NikiNSammy ekibindeki Sammy Albon şöyle diyor: "Kitlemizin söyledikleri bizi doğrudan etkiler. Bir sonraki sezon için küçük değişiklikler yapan bir TV şovundan farklı olarak, her zaman kitlemizin istediklerine kulak verir ve içeriği buna göre uyarlarız."

Sammy ve ikizi Niki gibi başarılı YouTube kullanıcıları, etkileşim beklemekle kalmıyor, bunu talep ediyor. Aynı yaklaşım markalar için de son derece önemlidir. Hashtag'leri duyurmak, izleyicilerden video yanıtlar istemek ve sosyal medya etkileşimleri aracılığıyla geri bildirimi teşvik etmek gibi teknikler vardır. Harekete geçirici mesajlar; abone olmayı, paylaşımı ve diğer platformlarda etkileşimi teşvik eder. İçerik oluşturucular, daha derin bir etkileşim elde etmek için aktif şekilde kitleleri başka içeriğe yönlendirebilir. Örneğin videolarda, tıklandığı zaman kullanıcıları İnternet'te başka bir yere veya içerik oluşturucunun başka bir YouTube kanalına yönlendiren ek açıklamalara yer verilebilir.

How to succeed on YouTube: Grow your Audience

Son olarak, düzenli bir şekilde video yayınlamak, izleyicilerin yeni video açlığını gidererek kitlenin büyümesine yardımcı olur. Algoritmalar sık ve düzenli yüklemelere öncelik verdiğinden, bu yaklaşım sayesinde arama sıralamanızı da yükseltebilirsiniz. İçerik oluşturucuların birçoğu, yüklemelerini çok önceden planlar ve haftanın belirli gün veya günlerinde içerik yayınlar. Böylece hayranları, en sevdikleri kişilikleri izlemek için ekran başına tam olarak ne zaman geçeceklerini bilir.

Topluluğun bir parçası olun

Bir topluluk hissi oluşturmanın ilk adımı kitleyi tanımaktır. Bu, analizler aracılığıyla daha ayrıntılı bilgi edinerek sanal bir şekilde yapılabilir. Ancak, canlı etkinliklerin giderek artması, gerçek bir yüz yüze etkileşim olanağı da sunmaktadır.

How to succeed on YouTube: Be part of the Community

Başarı sağlayan yaklaşımlardan biri de diğer YouTube içerik oluşturucularını tanıtmaktır. 8 milyondan fazla abonesi olan YouTube fenomeni Zoella şunu diyor: "Bu büyük bir topluluk. Birlikte veya ayrı ayrı video yapıyoruz ancak hepimiz birbirimizi destekliyoruz." Thomas (YouTube'daki adıyla TomSka) Zoella'ya katılıyor: "Hepimizin ortak bir yönü olduğundan bu yardımlaşma çok güzel. İki YouTube kullanıcısı, rakip film stüdyolarından farklı olarak, yalnızca canları istediği için birlikte çalışabilir."

Başkalarıyla işbirliği yapmak, yalnızca bireysel içerik oluşturucularının işine yarayacak bir teknik değildir. Bu, markalar için de mükemmel bir yöntemdir. Unilever'de çalışan Geoff Seeley şunları söylüyor: "Birçok farklı YouTube yeteneğiyle çalışıyoruz. Hepsi filmlerini oluşturma ve sunma konusunda farklı yollar kullanıyor. Markamızın neyle ilgili olduğunu anladıkları sürece, onu istedikleri gibi tanıtabilirler." Unilever'in All Things Hair kanalının 15 milyonun üzerinde video görüntüleme elde ettiği düşünülürse, başka markaların da bu başarılı yöntemleri kullanmasının mantıklı olacağını söyleyebiliriz.

How to succeed on YouTube: Brand Stories

YouTube'da başarı elde etmeye yönelik diğer ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Başarılı İçerik Oluşturma: adidas'tan Dersler