Akıllı Alışveriş kampanyası yürüten Mavi, yalnızca bir ay içerisinde gelirini %175 artırdı

Aralık 2018

Jean sektörünün lider markalarından Mavi, gücünü denim köklerinden alan uluslararası bir hazır giyim ve aksesuar markası. “Perfect fit” felsefesini benimseyen ve müşteri odaklı bir stratejiye sahip olan Mavi, etkin iletişim stratejisi ve itibarlı marka konumuyla güçlü fiyatlandırma, segmentasyon ve ürün farklılaşması sağlıyor. Mavi, Google’ın sunduğu Akıllı Alışveriş ürününü kullanarak potansiyel müşterileriyle buluşmak ve elde ettiği geliri artırmak istedi.

Mavi hakkında

1991 yılında kuruldu

Merkez ofisi İstanbul’da

Jean ve hazır giyim markası

Hedef

Maliyeti düşürürken erişimi artırmak

Satışlardan elde edilen geliri artırmak

Yaklaşım

Akıllı Alışveriş kampanyası uygulandı

Dönüşüm sayısını maksimuma çıkarma hedeflemesi benimsendi

Sonuçlar

Tıklama başı maliyette %50 azalma

Kampanyadan elde edilen gelirde %175 artış

Küresel moda dünyasında söz sahibi bir yaşam tarzı markası olarak tanınan Mavi, dünyanın 35 ülkesinde beş binin üzerinde satış noktası ve 425 mağazasıyla tüketicilere ulaşıyor. Müşteri odaklı bir strateji benimseyen Mavi, modaya ve trendlere uygun geniş koleksiyonundaki ürünleri hem mevcut Mavi müşterileriyle hem de bu ürünlere ihtiyaç duyan yeni tüketicilerle buluşturmak istedi.

Akıllı Alışveriş kampanyasına geçmeden önceki dönemde Feed optimizasyonuna yoğunlaşan Mavi ve Kubix Digital ekibi Alışveriş kampanyalarının daha da iyi çalışması için çeşitli çalışmalar yürüttü. Feed tarafında ürün başlık ve açıklamalarını düzenledi, kampanyalar en alt ürün gruplarına bölündü. Bu şekilde Alışveriş kampanyalarının performansı daha iyi hale geldi. Ancak bu kampanyalardan maksimum satış ve geliri elde edebilmek için bir de Google’ın önerdiği “Akıllı Alışveriş” kampanyasını deneme kararı alındı.  

Ajansı Kubix Digital ile birlikte başlattığı kampanyada dönüşüm sayısını maksimuma çıkarma teklif stratejisini benimsedi. Akıllı Alışveriş kampanyasını başlatan Mavi, tüm mevcut ürün feed'ini ve öğelerini Google'ın makine öğrenimi ile birleştirdi. Optimize edilen ürün feed’i ile ürün araması yapan kullanıcılar, doğrudan Mavi ürünlerinin gösterilebileceği bir alana ulaştı.


“Her gün manuel olarak kontrolünü sağladığımız Google Alışveriş kampanyalarında akıllı teklif stratejilerine geçiş yaparak hem zaman kazandık hem daha iyi sonuçlar elde ettik. Bu şekilde diğer kampanyaların optimizasyon çalışmalarına yoğunlaşabildik.”

-Pınar Ünsal, Kurucu Ortak, Kubix Digital


Makine öğrenimi sayesinde tıklamalar ve dönüşümler üst düzeye çıktı. Tıklama başı maliyetlerinde azalma ve dönüşüm oranındaki yükselme verileri, makine öğreniminin kampanyayı doğru şekilde optimize ettiğini net bir şekilde gösterdi. Yalnızca bir ay içerisinde maliyet %44, tıklama başı maliyet %50 düşerken, satışlardan elde edilen gelir %175 artış gösterdi. Tıklamalar ise %200’ün üzerinde arttı.

Optimize edilmiş feed, daha geniş envanterde ürün yayımı ve dönüşüm sayısını en üst düzeye çıkarma hedefiyle çalışan makine öğrenimi, kampanyayı başarıya götüren kilit noktalar oldu. Ekip aynı zamanda Akıllı Alışveriş modeli sayesinde günlük manuel optimizasyona harcanan yoğun zamanı minimize ederek, strateji kısmına daha çok odaklanma vakti buldu.

"Teknolojik yenilikleri takip ederek test etmek ve yatırım getirisini ölçümlemek performans pazarlama stratejimizde önemli bir yere sahip. Akıllı Alışveriş kampanyasıyla, bütçemizi daha verimli kullanıp yatırım getirimizi net bir şekilde arttırdık."

-Önder Çakar, E-Ticaret Performans Pazarlama Müdürü, Mavi

Ticaretin geleceği artık bizimle. Hazır mısınız?