Bir eBay şirketi olan GittiGidiyor, Akıllı Alışveriş kampanyalarıyla satışlarını artırarak %28 oranında daha fazla ROAS elde etti

Ekim 2018

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinden GittiGidiyor, dünyanın lider pazar yeri eBay’in Türkiye iştiraki. Daima yenilik peşinde olan GittiGidiyor, son olarak alışveriş kampanyalarıyla ilgili bir yeniliğe imza attı.

Hedefler

Mümkün olan en yüksek ROAS ile satışları maksimize etmek

Erişimi görüntülü reklam ağına genişletmek

Zaman alıcı, manuel günlük optimizasyonlara ayrılan kaynaklardan tasarruf etmek

Yaklaşım

Tüm ürünleri içeren Akıllı Alışveriş kampanyası etkinleştirildi

Sonuçlar

%28 daha yüksek ROAS

%18 daha az harcamayla %4 daha fazla satış

Masaüstü ve mobil cihazlarda %17 daha iyi dönüşüm oranı

Dönüşüm başına %17 daha fazla gelir

%11 daha yüksek ortalama sipariş değeriyle (AOV) mobil dönüşümlerde %4 artış

Pazarlama ekibi için zaman ve kaynak tasarrufu

GittiGidiyor ekibi, alışveriş ve dinamik yeniden pazarlama kampanyalarında zaman alıcı optimizasyonları azaltmak, satışları maksimize etmek ve reklam harcaması gelirini (ROAS) artırmak için tek ve tam otomatik bir kampanya ile makine öğreniminden yararlanmaya başladı. Bu yenilik her yönüyle şirket için oldukça heyecan verici bir gelişme oldu.

Daha iyi sonuç elde etmek için yeni teknolojilerden yararlanmak
Elektronikten giyime, dekorasyondan kozmetiğe kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip GittiGidiyor, 22 milyon kayıtlı kullanıcısı ve 83 milyona ulaşan aylık ortalama ziyaret sayısıyla her saniyede bir ürün satışının gerçekleştiği dev bir pazar yeri.

GittiGidiyor her alanda işlerini kolaylaştırmak, daha iyi sonuçlar elde etmek için süreçlere yenilikçi yaklaşan, sektördeki yeni teknolojileri çabuk benimseyen bir şirket. GittiGidiyor Dijital Pazarlama ve CRM Müdürü Mine Albayrak Avdan, “Başarımızın anahtarı verimlilik. Akıllı Alışveriş kampanyaları, kaynak ayırma ve getiri oranı açısından işletmemize büyük katkılar sağlıyor," diyerek verimliliğin başarı için en önemli unsurlardan biri olduğuna dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti: “Pazarlama ekibi eskiden alışveriş ve dinamik yeniden pazarlama kampanyalarını optimize etmek için çok fazla zaman harcıyordu. Bu da, diğer sorumluluklara ve önemli girişimlere ayrılan kaynakları kısıtlıyordu. Onları ROAS hedeflerine ulaştırırken, alışveriş ve dinamik yeniden pazarlamaya yönelik optimizasyon çabalarını tek bir kampanyada bir araya getirme fırsatını duyar duymaz, Akıllı Alışveriş kampanyalarını denemekte tereddüt etmediler.” dedi.

Daha az kaynakla daha yüksek ROAS
GittiGidiyor, Standart Alışveriş kampanyalarının yanı sıra 2017 Kasım ayında Akıllı Alışveriş kampanyasını başlattı. GittiGidiyor ekibi, performans sonuçlarını doğru bir şekilde test edip değerlendirmek amacıyla, trafiği yarısı Akıllı Alışveriş kampanyasına ve diğer yarısı Standart Alışveriş kampanyalarına gidecek şekilde ayırmayı başardı. Akıllı Alışveriş kampanyası, reklam harcamalarından elde edilen getiri hedefini korurken, online satışları maksimize etmek amacıyla veriye dayalı makine öğrenimi kullanarak tüm ürünler genelinde teklifleri otomatik olarak optimize etmeye başladı. Bu iş için yapmaları gereken tek şey yeterli bir bütçe belirlemekti. Kalan her şeyi Akıllı Alışveriş kampanyası hallediyordu. Projenin verimli olduğunu kaydeden GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Fedar proje ile ilgili olarak "Tüm kontrolü otomasyona bırakmak zordu. Fakat ilk sonuçlar bizi makine öğrenimi yatırımlarına devam etmeye teşvik etti. Bunun sonucunda da ciddi zaman ve para tasarrufu elde ettik," diye konuştu.

GittiGidiyor, daha ilk günden umut vaat eden sonuçlar almaya başladı. Şirket yeni yıla yaklaşırken %18 daha az harcamayla satışlarda %4, yükselme ve reklam harcaması getirisinde %28 oranında artış elde etti. Standart Alışveriş kampanyalarıyla karşılaştırıldığında masaüstü ve mobil cihazlarda dönüşüm oranları %17 artarken, dönüşüm başına gelirde de %17 artış elde ettiler. Daha da şaşırtıcı bir şekilde GittiGidiyor, ortalama sipariş değerinde (AOV) %11'lik bir yükselme ile mobil dönüşümlerinde %4 oranında bir artış da gözlemledi.

Alışveriş ve diğer pazarlama kanallarına daha fazla yatırım
GittiGidiyor Dijital Pazarlama Müdürü Burak Arslan, iş yüklerinin azalmasıyla birlikte diğer kanallara daha fazla vakit ayırdıklarının altını çizerek, "Günlük optimizasyonlarla ilgili yükü azalan ekibimiz, 4P'mizi genişletirken diğer önemli pazarlama kanallarını optimize etmeye daha fazla zaman ayırmaya başladı." Örneğin, metin reklam hesaplarını iyileştirmek ve yeniden yapılandırmak için daha fazla kaynak ayırabildiler ve sonucunda da tıklama oranlarında iyileştirme elde ettiler. Ayrıca, uygulama yükleme kampanyası gibi daha çok uygulamalara yönelik girişimler geliştirdiler.

Ekibin çalışmalarını değerlendiren GittiGidiyor Pazarlama Direktörü Feyza Fedar şunları ekledi: "Nihayetinde iş ortaklarımızın bizim hesabımızı kullanarak kendi ürünlerinin reklamını yapacağını umuyoruz. Bu nedenle, alışveriş reklamlarımızı etkili bir şekilde yönetmek ve optimize etmek amacıyla ekibimiz için otomasyon şarttı." Diğer yandan ekip, ürün verileri optimizasyonu ve ilişkilendirme modeli gibi alışveriş stratejilerinin diğer alanlarını iyileştirmeye daha fazla zaman ayırmaya başladı.

Dijital Pazarlama Yöneticisi Arda Ferizoğlu ise görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Gelecek, yeni alışveriş kampanyalarında. Olabilecek en iyi performans metriklerini elde etmek için işletme hedeflerini, pazarlama hedeflerini, reklam öğelerini ve kullanıcı verilerini birleştirmek... Bunu kim istemez ki?” GittiGidiyor, işletmeyi verimli bir şekilde ölçeklendirmek amacıyla veriye dayalı makine öğreniminin gücünden yararlanma konusunda öncülük ediyor.

Ticaretin geleceği artık bizimle. Hazır mısınız?