Çıkarılan dersler: 11 marka, dijital pazarlama ile işletmelerinde nasıl bir dönüşüm gerçekleştirdi?

Janusz Moneta / Ağustos 2019

Dünyanın hızla değişmesiyle birçok reklamveren, işletme hedeflerine ulaşma yöntemi olarak dijital pazarlama becerilerini önceliklendiriyor. Avrupa, Orta Doğu ve Asya'dan 11 şirketle görüşerek dijital pazarlama dönüşümleri hakkında daha fazla bilgi edindik.

Dijital pazarlama, işletme hedeflerine ulaşmaya nasıl katkıda bulunuyor?

Markalar, dijital pazarlama becerilerini geliştirmenin, işletmeleri açısından kritik önem sahip olduğunu belirttiler. Dijital pazarlama, bazı durumlarda temel iş alanının dönüşümüne yardımcı oluyor. Otomobil üreticiliğinden ulaşım çözümleri sağlayıcılığına dönüşümü buna örnek verebiliriz. Bazı durumlarda ise dünyanın her yerinden kullanıcılara ulaşmayı kolaylaştırıyor, verimliliği artırıyor, özelleştirilmiş mesajların ve farklı ortamlarda tutarlı marka deneyiminin sunulmasına yardımcı oluyor.

Görüştüğümüz şirketlere göre, bu kazançları elde etmek için dijital dünyaya öncelik veren bir kültür edinmek gerekiyor. Bunun için temel adımlar arasında paydaşları uzun vadeli avantajları görmeye teşvik etmek, işletmenin yeni teknolojilere uyum sağlamasına yardımcı olmak ve geleneksel kanallara dijital yaklaşımlar uygulamak yer alıyor.

Reklamverenler dijital pazarlama becerilerini geliştirmenin işletmeleri için neden önemli olduğunu tartışıyor

Dijital pazarlama girişimleri ve işletme üzerindeki etkileri

Müşteriler, dijital pazarlama dönüşümü girişimlerinin işletmeleri üzerinde çok güçlü bir etki yarattığını açıklıyor. Bazıları makine öğrenimini kullanarak ürünlerini ya da hizmetlerini satın alma ihtimali en yüksek kullanıcıları belirleme şansını yakalıyor. Bu durum, işletmenin daha fazla değer elde etmesini sağlıyor. Bazıları ise ilişkilendirmeyi kullanarak kullanıcıların hangi kanaldan geldiğini görüyor ve buna göre yatırım yapıyor. Markalardan biri, videonun duyguları aktarma konusundaki benzersiz etkisi nedeniyle mümkün olan her noktada video kullanıyor.

Dijital pazarlama kullanmak, temel görevleri yerine getirmekle sınırlı değil. Dijital pazarlama, işletmenin yapısı ve faaliyet şekli üzerinde dönüşüm etkisi yaratabilir. Örneğin, şirketlerin çoğu bölgesel medya satın alma yapılarını tek bir mükemmellik merkezinde birleştirerek başarı elde ediyor. Böylece Avrupa, Orta Doğu ve Asya genelinde satın almayı, optimizasyonu ve analizi mümkün kılıyor.

Reklamverenler, bugüne dek uyguladıkları dijital pazarlama girişimlerini ve bu girişimlerin organizasyonlarında yarattığı etkiyi açıklıyor.

Dijital pazarlama dönüşümünden elde edilen sonuçlar ve öğrenilenler

Markalar ve ajanslar öğrendikleri en önemli şeyleri bizimle paylaştı. Paylaşımlardan yeni araçları, girişimleri ve kanalları denemek konusunda meraklı olmanın avantajlı sonuçlar sunduğu ortaya çıktı. Ekiplerin cesur olmanın yanı sıra, daha iyi sonuçlar üreten yeni şirket içi bağlantılara izin verecek şekilde yapı esnekliğine sahip olmaları gerektiğini öğrendik. Ekiplerin çok teknik veya detaylı anlatımdan ziyade basit bir dille iletişim kurması, gelişmeleri rakamlarla ifade etmeleri, ilerlemeyi izlemeleri ve pozitif etkileri göstererek kuruluşun önemli paydaşlarının desteğini alması gerekiyor.

Dijital pazarlama dönüşümü, ekiplerin çalışma şeklinde önemli bir etki yaratıyor. Kampanyalardan bilgi edinme imkanı, şirketlerin dijital pazarlama becerilerini sürekli olarak geliştirmelerine yardımcı oluyor. Anlamlı analizler şirketlerin kampanyaları iyileştirmesini sağlarken, daha zengin analizler markaların müşterilerin beklentilerini anlamalarına yardımcı oluyor.

Reklamverenler, bugüne dek elde ettikleri sonuçları, öğrenimleri ve bundan sonraki adımlarını paylaşıyor.
Dönüşüm ajandası: Dijital pazarlamada olgunluğa giden yol ve kilit noktaları