Etkinlikleri yeniden değerlendirirken dikkate aldığımız 3 unsur

Nikki Garvey / Mart 2020

Nikki Garvey, Google bünyesinde reklamlardan ve YouTube etkinlikleri ile deneyimlerinden sorumlu başkan olarak görev yapıyor. Bu makalede, Google'da çalışan etkinlik pazarlama ekiplerinin, küresel salgın döneminde yaşanan bu özel durumda nasıl yeniden değerlendirme yaptığıyla ilgili bilgiler paylaşıyor.

Gün geçtikçe daha fazla etkinlik iptal ediliyor veya erteleniyor. Bu etkinlikler işle veya başka konularla ilgili olabiliyor. Değişen bu pazar koşullarında, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimiz ve iş ortaklarımızdan sürekli şu soru geliyor: "Dijital etkinliklerimizi nasıl gerçekleştirebiliriz?"

Sektördeki başlıca olaylara, konferanslara ve müşteri toplantılarına yönelik yaklaşımımızı değerlendirirken Google'daki kendi pazarlama ekibimizde de tüm yönleriyle ele aldığımız bir soru bu.

İşler birdenbire normal seyrinden çıktı. Dünyanın dört bir yanındaki etkinlik pazarlama ekipleri de tüm unsurları yeniden değerlendirmek zorunda kalıyor. "Dijital etkinlikler", hepimizi etkileyen bu dönemde sorunları çözecek basit bir yanıt gibi görünse de her zaman doğru yanıt olmayabilir.

Etkinlik pazarlama planlarını yeniden değerlendirirken ekiplerimizin dikkate aldığı üç unsuru bu makalede bulabilirsiniz.

Dijital etkinlik gerçekleştirebiliyor olmanız, bunu yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

1. Etkinlik açıklamanızı gözden geçirin. Her etkinlik sanal ortamda gerçekleştirilmek için uygun olmayabilir

Dijital etkinlik gerçekleştirebiliyor olmanız, bunu yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Asıl önemli olan, etkinliğin en başta belirlenen hedefleri. Etkinlikle ilgili yeni bir açıklama yazarak ekibinizin bu asıl hedefe odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Etkinliğin hedefi yeni içerikler yayınlamak veya duyuru yapmaksa canlı yayın ya da seç-izle video çözümlerini kullanmak mantıklı. Ancak söz konusu içeriğin şu anda nasıl tüketildiğini göz önünde bulundurun. Ayrıca, içeriğinizin uzunluğu ile biçiminin hedef kitleniz için uygunluğundan emin olun. Etkinliğinizin asıl hedefi ilişki kurmaksa tek yönlü dijital bir etkinlik gerçekleştirmek bu amaca iyi hizmet etmez.

Hedeflerinizi göz önünde bulundurun ve alternatif çözümler üzerinde düşünün. Farklı bir yaklaşım benimsediğinizde, gösterdiğiniz çabanın daha fazla karşılık bulacağını fark edebilirsiniz.

2. Dijital etkinlikler sırasında canlı yayınlarda aşırıya kaçmamaya dikkat edin

"Canlı yayın yapalım" sözünü son zamanlarda çok sık duyuyoruz. Bu durumun Google dışında da geçerli olduğundan eminim. Canlı yayınlar, bire bir toplanmaların geniş bir kitleye ulaşmasını sağladığı için doğal olarak son derece popüler hale geldi. Ancak bir etkinliği dijital olarak gerçekleştirmeye karar vermeniz, bunu canlı yayınlamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Özellikle de gitgide daha fazla insanın yanlarında çocukları, evcil hayvanları ve sevdikleri varken, uzaktan çalıştığı bir dünyada buna dikkat edilmesi gerekiyor. Dikkat dağıtıcı unsurlar artık olağan hale geldi.

Herkesin aynı saatte dijital etkinliğinizi izlemek için toplanıp toplanmayacağını düşünün. İnsanların o anda yayınladığınız içeriği görmesi için geçerli bir neden varsa (örneğin, ürünle ilgili önemli duyurular veya herkesin aynı anda duyması gereken zamana dayalı güncellemeler) canlı yayın yapmak mantıklı olabilir. Ancak, kolay tüketilebilecek bir video oluşturmak, insanlara kendilerine uygun zamanda izleme fırsatı sunduğu için göz önünde bulundurmaya değer bir alternatif olabilir.

Kayıt yaptığınız sırada büyük olasılıkla karşınızda hitap ettiğiniz bir kitle olmayacağını unutmayın. Canlı yayınlar genellikle konuşmacıların bir oda dolusu seyirci önünde içerik sunduğu yerlerde kaydedilir. Seyircilerin canlı yayına kattığı enerjiyi hafife almayın. Gece geç saatlerde yayınlanan sohbet programlarının stüdyolarında bile enerjiyi yükseltmeleri için seyirciye yer verilir. Şu anda birçok televizyon kuruluşu, programlarını stüdyoda seyirci olmadan kaydediyor ve normalde izlediği yaklaşımı buna göre değiştiriyor. İçeriğin doğrudan kameraya sunulduğu video içeriklerinin daha uygun bir çözüm olduğunu fark edebilirsiniz.

Etkinliğinizde yayınlamayı planladığınız içerikleri değerlendirin ve bunları başka kanallarla veya biçimlerde nasıl sunabileceğinizi düşünün.

3. İçerik yayınlamaya ilişkin diğer olanaklardan yararlanın

Bir etkinliğin planlanmış olması, dijital etkinliğe dönüştürülmesi gerektiği anlamına gelmez. Özellikle de başarılı bir etkinlikte rol oynayan aydınlatma, seslendirme ve sahneleme gibi prodüksiyon unsurlarının üstesinden gelmek sanal ortamda zor veya imkansız olabilir.

Etkinliğinizde yayınlamayı planladığınız içerikleri değerlendirin ve bunları başka kanallarla veya biçimlerde nasıl sunabileceğinizi düşünün. Web siteniz, e-posta ile pazarlama kanallarınız, bloglarınız ve sosyal medya hesaplarınız gibi, markanızın sahip olduğu kanalları göz ardı etmeyin. Örneğin, ekiplerimizden biri, sahnede yayınlanması planlanan içerikleri farklı bir biçimde sunmayı düşünüyor. Bunun için içerik pazarlama kanallarımız üzerinden ölçeklendirilebilecek, animasyonlu veya metin tabanlı video prodüksiyonu üzerinde çalışıyor.

Etkinlik pazarlamanın geleceği

İçinde bulunduğumuz bu dönem, uzaktan çalışmanın verimliliğiyle ilgili dersler çıkarmamıza ve ilk fırsatta uçağa veya trene binip bir iş toplantısına gittiğimiz zamanları yeniden değerlendirmemize yardımcı olacak. Bu iyi bir gelişme. Ancak insanların bizzat katıldığı etkinliklerin, kapasiteleri biraz değişse bile tamamen ortadan kalkmayacağını düşünüyorum. Yalnızca kısa bir süredir (özellikle de APAC bölgesindeki iş arkadaşlarıma kıyasla) evden çalışmama rağmen, insanlar dünyada eskisi gibi serbest dolaşabilir hale geldiğinde, bizzat katılım gösterilen etkinliklerin her zamankinden daha önemli olacağını hissediyorum.

Profesyonel etkinliklerin asıl amacı deneyimleri paylaşmaktır. Benzersiz kişiliklerimizi, yeteneklerimizi ve ilişkilerimizi her gün yanımızda işe getirerek yeni başarılara imza attığımız bireyler olduğumuzu bize hatırlatırlar. Bu etkinlikleri eski durumuna getirene kadar, içinde bulunduğumuz durumda bunları nasıl yeniden değerlendireceğimizi görmek için sabırsızlanıyorum.

Dijital etkinlik gerçekleştirmek istiyorsanız YouTube'da online etkinlik düzenlemeyle ilgili bu kılavuzdan yardım alabilirsiniz.

YouTube'da online etkinlik düzenleme rehberi