Türkiye'de en kolay kullanılan mobil siteler hangi markalara ait?

İndir
Shane Cassells / Şubat 2018

Google, kullanılabilirlik uzmanı cxpartners ile birlikte, mobil kullanım kolaylığı konusunda başarılı olan ancak yine de geliştirilmesi gereken mobil siteleri belirlemek için Perakende, Finans ve Seyahat sektörlerinde Avrupa'nın en çok ziyaret edilen yaklaşık 500 sitesini inceledi.

Şu anda mobil bir dünyada yaşıyor olmamızın çoğu pazarlamacı için haber özelliği yok. Akıllı telefonlar yaygınlaştıkça tüketiciler de hareket halindeyken işlerini yapmaya alışkın hale geldiler. Ceplerinde, web'den yararlanmalarını sağlayan güçlü portal sayesinde, uçak bileti rezervasyonu yaptırma, bankada hesap açtırma veya yeni bir kulaklık satın alma gibi işlemleri yakınlardaki bir restoranı aramak veya bir arkadaşlarına mesaj göndermek kadar kolay bir şekilde yapmak istiyorlar.

Ama çoğu durumda gerçekler yine de beklentilerden epey farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Yavaş çalışan mobil siteler, kafa karıştıran gezinme sistemleri, bir ürün satın almak için pek çok alanı doldurmayı veya çeşitli adımları tamamlamayı gerektiren karmaşık ödeme adımları bunlardan bazılarını oluşturuyor. Sitelerdeki bu tür yetersizlikleri gören tüketiciler siteden çıkma eğiliminde oluyor. Şanslıysanız, bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarı kullanıyor olabilir ve tekrar sitenize geri dönebilirler ama en kötü senaryoda, sitenize bir daha asla gelmezler.

Bu nedenle mobil sitelerin hızlı olması, kullanım kolaylığı çok önemli ancak bu sadece geliştiriciler için geçerli değil. Etkileşim tasarımı alanındaki yeniliklerin temposu kullanıcı beklentilerini de sürekli olarak değiştiriyor, o yüzden pazarlamacıların kampanyalarında reklamını yaptıkları mobil deneyimin kalitesine tam güven duymaları gerekiyor. Hız ve kullanım kolaylığı sürekli olarak dikkate alınması gereken unsurlar olmalı ancak değişimdeki bu hız nedeniyle bazen belli bir noktada neyin iyi olduğunu tam olarak bilmek zor olabilir.

2017 yılında yapılan bir çalışmanın ardından; Google, her ülkede ve sektörde mobil kullanım kolaylığı konusunda "1 numara" olan siteleri belirlemek için Perakende, Seyahat ve Finans hizmetlerinde en çok ziyaret edilen bazı web sitelerini hız ve kullanım kolaylığı açısından inceledi. 

Sonuçlara göre, en kolay kullanılabilen mobil web siteleri Perakende alanında Danimarka'da, Finans alanında Norveç'te, Seyahat alanında ise Fransa'da yer alıyor.

Bu makalede, çalışmamızda yer alan Türkiye'deki markalarla ilgili sonuçlara daha yakından bakacağız.

Perakende 

Perakende alanında Türkiye'nin 1 numaralı markaları şöyle: GittiGidiyor, Morhipo ve Modanisa

Mobil Site Karşılaştırma Çalışması 2018 - Perakende Sektöründe Türkiye'nin İlk 5 Markası

mSite Benchmarking Report

Mobil deneyimi iyileştirme konusunda şirket çapında politikalar uygulanıyorsa markalar daha yüksek puan alıyor.


"2017 yıl sonu itibarıyla trafiğimizin yüzde 70'i, toplam iş hacmimizin ise yaklaşık yüzde 45'i mobilden geliyor. Kullanıcı deneyimi alanında yaptığımız iyileştirmeler ve mobil hızı artırmaya yaptığımız yatırımlar sayesinde mobil web'de satışa dönüş oranımızı son 2 yılda yüzde 60 yükseltip siteden çıkış oranını da büyük ölçüde azalttık."

- Öget Kantarcı, GittiGidiyor Genel Müdürü ve eBay MENA Bölge Direktörü


morhipo

Çalışmanın sağladığı ilk yararlı bilgilerden biri, önceki yıllara kıyasla Perakende sitelerinin arama işlevlerini geliştirmiş olması. Küçük ekranların mobil cihazlarda yazım hatalarına neden olabildiği gerçeğini dikkate alan pek çok site artık yazım hatalarını algılıyor ve otomatik olarak düzeltiyor. Ancak birkaç site orijinal sorguyu göstererek, "gömlek", "çömlek" gibi benzer şekilde yazılan kelimeler arasından seçim yaparken yanlış düzeltme yapma ihtimaline açık kapı bırakıyor.

Çalışma ayrıca, sitelerdeki kullanışlı tek sayfalık ödeme adımına ek olarak, gitgide daha fazla sayıda Perakende sitesinin PayPal, Google Pay veya Apple Pay gibi üçüncü taraf ödeme sistemleri kullanmaya başladığını gösteriyor. Bu entegrasyonlar, bir ödeme sistemine kaydolmuş kullanıcılar için ödeme işlemlerini önemli ölçüde modernleştirme potansiyeli sunarken, muhtemel tuzaklar da barındırıyor. Entegrasyon işlemleri dikkatli bir biçimde yapılmazsa, müşterilerin adres bilgilerini hem sitede hem de ödeme sağlayıcısında girmesini gerektirerek ödeme işlemini uzatıp, müşteriyi bıktırabiliyor. Son bir teknik not olarak, araştırmamız pek çok Perakende sitesinin https:// kullanarak güvenli bir ödeme sistemi oluşturduğunu, ancak hâlâ sitelerinin tümünü güvenli hale getirmesi gerekenlerin de bulunduğunu gösteriyor.

Seyahat

Seyahat alanında Türkiye'nin 1 numaralı markaları şöyle: Booking.com, Etstur ve oBilet.

Mobil Site Karşılaştırma Çalışması 2018 - Seyahat Sektöründe Türkiye'nin İlk 5 Markası

mSite Benchmarking Report
"Sahip olduğunuz mobil site hızlandıkça, daha yüksek kullanıcı etkileşim oranı edinirsiniz ve iyi tasarlanmış kullanıcı deneyimi sayesinde, kullanıcılar istediklerini daha kolay bulabilir ve dönüşüm hunisinde kolayca ilerleyebilirler."

- Ali Yılmaz - Co-Founder Obilet.com

 

Seyahat rezervasyonları nispeten yüksek değerli rezervasyonlar olduğundan, ödeme sırasında kullanıcıların güvenini kazanmak için net bilgiler sağlamak çok önemlidir. Bu açıdan, satın alma sürecinin her noktasında tam fiyatı dikkat çekecek şekilde görüntüleyen Booking.com diğerlerinden üstün durumda. Ödeme adımlarında ilerleme durumu bir durum çubuğuyla gösteriliyor ve kullanıcılar girdikleri bilgiler kaybedilmeden ve aynı bilgileri tekrar girmek zorunda kalmadan ileri, geri tıklayarak sayfalar arasında geçiş yapabiliyor.

Perakende alanında yapılan geliştirmelere benzer şekilde, Kayak.co.uk gibi Seyahat siteleri de küçük ekranlarda sonuçların yönetimini kolaylaştırmak amacıyla mobil arama işlevlerini geliştirmek için büyük yatırımlar yaparak, yararlı otomatik doldurma ve güçlü filtreleme seçenekleri sundular. Kayak, net anlaşılan sayfa düzenleri, kolay okunan başlıklar ve dokunmatik ekranlarda kullanım için boyutu iyi ayarlanmış simgeleriyle, mobil açıdan kullanımı kolay tasarım konusunda da en iyi performans gösteren siteler arasında bulunuyor.

Finans

Finans alanında Türkiye'nin en iyi markaları şöyle: Garanti, DenizBank ve Yapı Kredi.

Mobile Site Karşılaştırma Çalışması 2018 - Finans Sektöründe Türkiye'nin İlk 5 Markası

mSite Benchmarking Report

Finans siteleri çok sayıda ürünle ve Perakende ile Seyahat alanındaki web sitelerinin barındırmak zorunda olduğu ilgili verilerle uğraşmak zorunda kalmadığından genellikle oldukça hızlıdır. Ancak bankaların, kullanıcıların seçimine sundukları ürünler sayıca daha az olsa da, o seçeneklerle ilgili bilgi veren ayrıntılar oldukça karmaşık olabilir.


"Zingat.com olarak müşteri deneyimine her zaman itina gösteriyor, en iyi hizmeti sunmanın yeni yollarını arıyoruz."

- Zingat


Daha az içerik finans sitelerinin genellikle hız konusunda iyi puan alması anlamına gelirken, çalışmamızda kullanım kolaylığı ile ilgili bazı sorunlar da açığa çıktı. Arama işlevi, kullanım senaryosu içinde en çok ihtiyaç duyulan unsur olmasına rağmen bazı bankalar bunu mobil sitelerinden kaldırıyor. Benzer şekilde, otomatik doldurma işlevi de çoğu zaman zayıf kalıyor ve gereksiz zorluklar yaratarak müşteriyi bıktırıyor.

Finansal hizmetlere kaydolmak pek çok bilgi girmeyi gerektirebiliyor. uSwitch.com ise her bilgi parçasının niçin gerekli olduğunu açıklayarak ve kullanıcı yanlış yanıt verdiğinde net anlaşılan hata bildirimlerinde bulunarak bu konuda mükemmel bir iş çıkarmış. Üstelik uSwitch sitesi kullanıcıların yaptığı girdileri koruyarak ziyaretçilerin daha önce girdikleri bilgileri kaybetmeden önceki adıma geri gidebilmesine olanak veriyor.

yapı kredi

Kullanım kolaylığı ile ilgili araştırmamızda, ortalama olarak üç Türkiye sektörü %53-72 arasında puan aldı, bu da mobil kullanıcı deneyimini iyileştirmek için daha fazla yol almaları gerektiğini gösteriyor. Kendi sitenizin durumunu öğrenmek istiyorsanız araştırmada kullanılan en başarılı örneklerin yer aldığı çerçeveye başvurabilir ve Lighthouse aracını kullanarak sitenizin performansı ile kalitesini otomatik olarak kontrol edebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen araştırmayla ilgili tüm metni okuyun ve en iyi uygulama önerilerini içeren arşivimize başvurun.

Ticaretin geleceği artık bizimle. Hazır mısınız?