Veriye dayalı pazarlama stratejinizi iyileştirmeye yönelik 4 temel adım

Patrick Singer / Ocak 2020

Patrick Singer, pazarlamacıların dijital olgunluğa erişebilmelerini ve en iyi pazarlama uygulamaları aracılığıyla daha yüksek Yatırım Getirisi elde etmelerini sağlamak için kullanışlı lab'ler oluşturup sunuyor. Bu makalede, veriye dayalı pazarlama faaliyetlerini yürütmenin temelini oluşturma yollarıyla ilgili deneyimlerini bizimle paylaşıyor.

Önde gelen dijital pazarlamacılar, tüketici analizlerini ve dijital araçları, iyi düşünülmüş yeni yöntemler ve gerçek sonuçları göstermek için kullanma konusunda çığır açıyorlar. Kısa süre önce gerçekleştirilen bir BCG araştırmasına göre, dijital pazarlama olgunluğunu artırmak geliri %20 kadar artırırken maliyetleri üçte bir oranına kadar azaltabiliyor. Reklamverenlerin sadece %2'si dijital pazarlama olgunluğunun avantajlarından yararlanıyor, fakat bu reklamverenlerin başarılı olmalarını sağlayan yol şimdi hiç olmadığı kadar net.

Hemen işe koyulmak için, aşağıdaki dört yöntemden yararlanarak kısa ve uzun vadede mümkün olan en iyi veriye dayalı faaliyet biçimini oluşturmaya başlayabilirsiniz.

1. Güçlü bir veri altyapısı oluşturun

Pazarlama verileriniz, reklam sunucunuzdan arama teklif verme aracınıza, veri yönetimi platformunuzdan (VYP) YouTube ve Facebook gibi medya platformlarına kadar birçok farklı yerde bulunuyor. Kaynakları web analizi aracınız gibi tek bir yerde birleştirerek parçalara bölünmüş bu ortamı sadeleştirin. Gerçeklerin tek bir kaynaktan gelmesi, kampanya performansı veya kullanıcı davranışı trendlerini belirlemenizi ve daha fazla etkinlik ve verimlilik sağlayacak kararlar vermenizi kolaylaştırır.

Birim satışlar gibi klasik başarı göstergelerinin ötesine bakarak web sitenizdeki ve uygulamanızdaki değer yaratan tüm anlamlı etkileşimleri dikkate alın. Ardından, bu etkileşimlerin işletmenin tamamına etkisini ayrıntılı olarak düşünerek her birine finansal puan atayın.

İşte bir örnek: Bir müşteri, sorununu bir danışman yerine SSS bölümünü kullanarak çözerse şirket ne kadar para tasarrufu sağlar? Aramalar, e-postalar veya anlık mesajların uzunluğunu ve bağlantılı maliyetleri dikkate alarak SSS bölümüne yapılan kullanıcı ziyaretlerine bir değer atayabilirsiniz. Bu etkileşimlerin etmenlerini dikkate almak, web sitenizdeki ve uygulamalarınızdaki tüm varlıkların tam değerini belirlemenize yardımcı olur.

2. Zaman tasarrufu sağlamak için süreçleri otomatik hale getirin

Dijital pazarlamaya otomatik süreçler katmadığınız sürece veriye dayalı pazarlamanın etkililiği sınırlı kalacaktır. Otomatik süreçlerin sağladığı hız ve verimlilik, değerli kitleler bulmaktan gelişimi mümkün kılmaya kadar her konuda hayati öneme sahip.

Örneğin, gerçek zamanlı teklif vermeyi otomatik hale getirmek tekliflerin anında ayarlanabilmesini sağlayarak pazarlama faaliyetlerine büyük değer katıyor ve genellikle dramatik sonuçlar sağlıyor. İş akışlarını otomatik hale getirmek sizin ve ekibinizin tekrarlayan görevlere odaklanma zorunluluğunuzu ortadan kaldırarak strateji belirleme ve ilerleme için zaman ayırabilmenizi sağlıyor.

3. Kitle segmentleri oluşturun

Kitle segmentleri oluşturarak her bir segmentin ihtiyaçlarını hedef alan içerikler yayınlamaya başlayabilirsiniz. Segment oluşturmanın yollarından biri, kitlenizi "potansiyel müşteriler", "potansiyeli yüksek müşteriler" ve "mevcut müşteriler" gruplarına ayırmak. Her bir grup farklı isteklere sahip olabilir ve pazarlama stratejinizde farklı roller oynayabilir. "Mevcut müşteriler" grubunu sadece bir kez alışveriş yapmış olanlar ve düzenli müşteriler alt gruplarına bölerek segmentasyonu daha da derinleştirebilirsiniz.

Bu kitle segmentleri üç veri kaynağı kullanılarak oluşturulabilir: arama sorguları gibi platform verileri, sigorta şirketleri için hava durumu bilgilerinde olduğu gibi üçüncü taraf veriler ve CRM sisteminiz, web siteniz ve uygulamalarınız gibi size ait veriler.

4. Karmaşık müşteri yolculuklarını anlayın

Etkili bir ilişkilendirme modeli oluşturmanın temelinde, markanızla farklı temas noktalarının birbirleriyle ilişkilerini anlamak yer alıyor. Örneğin, bir müşteri reklamınızı cep telefonunda gördükten sonra dizüstü bilgisayarından web sitenize girerek satın aldığında, satın alma işlemiyle mobil reklam arasında bağlantı kurmanız ve bu işlemi doğru bir şekilde mobil reklamla ilişkilendirmeniz gerekir.

Gerçekte, müşteri yolculukları çok daha karmaşık olabilir. Fiziksel mağazalardan yapılan alışverişler dahil, farklı cihazlar arasında haftalarca sürebilir. Bu temas noktalarının birlikte nasıl çalıştığını öğrenirseniz, bu bilgileri fark yaratan kanallara yatırım yapmak veya otomatik teklif stratejilerinizi daha da akıllı hale getirmek için kullanabilirsiniz.

CHECKLIST-TR.svg

Sonuç

Veriye dayalı pazarlama, tamamen analizleri eyleme geçirmekle ilgili. Bu nedenle, ilk dört kuralın kendi pazarlama faaliyetlerinize nasıl uygulanacağına dair bir taslak oluşturun ve bir yol haritası hazırlayın. Sahipleri tanımlayın, zaman çizelgelerini belirleyin ve partnerlere değer sağlandığını gösterecek hızlı kazanımlar elde ederek ivme sağlayın.

Araştırma: Veriye dayalı pazarlamadaki dönüşümle güçlü büyüme sağlama