Yurt dışına açılırken sorunsuz bir ödeme deneyimi sunma

Temmuz 2019

Dijital devrim, hem küçük hem de büyük şirketlerin yurt dışına açılmasına olanak sağladı. Bir işletmeyi uluslararası pazarlara başarıyla taşımak için sorunsuz bir ödeme sistemi içeren kusursuz bir satın alma deneyimi sunmak gerekiyor.

Aşağıda, uluslararası pazarlara açılma planlarınızla ilgili ne kadar yol aldığınıza bağlı olarak, müşterilerinize mümkün olan en iyi ödeme deneyimini sunduğunuzdan emin olmak için yapabileceğiniz birkaç basit kontrolü paylaşıyoruz.

1. Yeni pazarınızın ödeme tercihlerini bilin

Ödeme tercihleri pazardan pazara farklılık gösterebilir ve her biri beraberinde kendi kullanıcı davranışlarını getirir. Bir pazardaki kullanıcıların neye önem verdiğini net olarak anladığınızda, o ortama adapte olabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Worldpay'e göre, kredi ve banka kartları birçok Avrupa ülkesinde en popüler ödeme yöntemleri. Buna rağmen Almanya'da nüfusun sadece %18'i kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Bu ülkede, tüketicilerin %38'i ELV (Elektronisches Lastschriftverfahren), Giropay ve Sofort gibi online banka havalesi seçeneklerini tercih ediyor. İsveç ve Polonya'da ise tüketicilerin %21'i e-ticaret işlemlerinde internet bankacılığını tercih ediyor. Hollandalı tüketicilerin %59'u, online ödemeleri Almanya'daki ELV yöntemine benzeyen iDeal ile yapıyor.

2. Mobil ödeme seçeneği sunun

Mobil öncelikli bir dünyada yaşıyoruz ve 2020 yılına kadar toplam internet erişiminin %80'inin mobil cihazlardan sağlanacağı tahmin ediliyor. Ancak bir bağlantı kopukluğu da söz konusu. Kullanıcılar hareket halindeyken mobil cihazlarından araştırma yapmayı sevseler de çoğu zaman nihai satın alma kararını masaüstü bilgisayarlarda veriyorlar. Bu durum genellikle kötü mobil deneyimlerden kaynaklanıyor. Sorunsuz ve güvenli bir ödeme stratejisi uygulamak, sadece iç pazardaki dönüşümlerinizin artmasını sağlamakla kalmayıp aynı zamanda yeni ülkelere açılmanıza destek olabilir.

3. Satın almaya giden yoldaki adımların sayısını sınırlandırın

Dünya genelindeki kullanıcıların %69'u, karşılarına çok fazla adım çıktığı takdirde bir site veya uygulamadan ayrılacaklarını söylüyor. Bu kaybedilen bir sürü fırsat demek. Markalar, daha basit ve sorunsuz ödeme işlemleriyle dönüşümleri %35'i aşan oranda artırabilir. Google Otomatik Tamamlama Adres Formu, müşteri bilgilerini otomatik olarak doldurur veGoogle Pay sayesinde kullanıcılar oturumlarını açık tutarak sadece birkaç tıklamayla ödeme yapabilir.

4. Müşterilerinizin güvenlikle ilgili endişelerini giderin

Güvenlik müşteriler için büyük bir endişe kaynağı. Sadece Almanya'da, tüketicilerin %42'si güvenlikle ilgili endişeleri olduğu takdirde alışveriş sepetini terk edeceklerini söylüyor. Sitenizde şifre gerekliliği gibi güvenlik tedbirleri uyguladığınızdan emin olun ve her zaman resmi onaylı güvenlik mühürleri sergileyerek müşterilere güvence verin.

5. Tercihleri belirleyin ve yerel ihtiyaçlara cevap verin

Bir işletmeyi yeni bir pazara taşımak göz korkutucu olabilir. Global tüketiciler her zaman olduğundan daha talepkar ve "herkes için uygun tek bir alışveriş deneyimi" gibi bir yaklaşıma burun kıvıracaktır. Başarılı olmak isteyen işletmeler, özel ödeme imkanları, yerelleştirilmiş ödeme yöntemleri ve kullanıcı dostu işlemlerle yerel ihtiyaçlara cevap vermeli.

Market Finder, işletmelerin yerel müşterilerin ödeme işlemleriyle ilgili en çok önem verdiği şeyleri anlamasını kolaylaştıran adım adım açıklamalı bilgiler ve kılavuzlar içerir. Müşterilerle ilgili araştırma yapmak, alışveriş sepeti terk etme davranışını önlemek, ülkelere göre tercih edilen ödeme şekillerini görüntülemek ve yeni pazarlara giriş yapmanıza yardımcı olacak hizmet sağlayıcıları bulmak için bu aracı kullanın.

Yolda öğrenmeyin, yolu kendiniz çizin: İhracatla büyümeyi mümkün kılan 4 aşama