6 kreatif direktör, derin kitle analizlerinin daha iyi hikaye anlatıcılığını nasıl beslediğini anlatıyor

Danielle Landress / Temmuz 2019

Ozzy Osbourne ve Prens Charles'ın ortak özellikleri nedir? Yalnızca demografi bilgilerine bakarsanız birçok ortak özellikleri var. İkisi de erkek ve İngiliz, ayrıca ikisi de aynı yıl doğmuş. Ancak daha önce birçok kez belirtildiği gibi, resmin tamamı bu verilerden oluşmuyor.

Kısa bir süre önce birinci sınıf reklam ajanslarına şöyle bir çağrıda bulunduk: demografik verilerin ötesinde daha derin kitle analizlerinin daha iyi ve alakalı hikaye anlatıcılığını nasıl besleyebileceğini keşfedin. Altı ajans, şu üç toplumsal meseleye dikkat çekmek amacıyla Ad Council ile iş birliği yaptı: STEM'de kız çocuklarını güçlendirmek, afetler için hazırlık yapmak ve açlığı sona erdirmek. Bu ajanslar Spor tutkunları ve teknoloji düşkünleri gibi iki niş kitleye yönelik kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak amacıyla YouTube'un yanı sıra ilgi alanları ve niyet gibi Google sinyallerinden yararlandı.

Bu derin verileri kullanarak hikayelerini daha kişiselleştirilmiş ve etkili videolarla anlatabileceklerini fark ettiler. Peki, reklam ajansları daha büyük bir etki yaratmak için kitle analizlerinden nasıl yararlanabilir? Bu süreçte neler öğrendiklerini anlamak için reklam ekipleriyle konuştuk.

1499 Inline 01

Daha ayrıntılı veriler insanları oldukları haliyle, yani çok boyutlu bir şekilde anlamamıza yardımcı oldu

"İyi bir hikaye anlatıcılığı iyi bir fikirle, analizle ve gerçekle başlar. Bence bu, hiçbir zaman değişmeyecek. Bu proje zaman içinde bana son derece spesifik olarak kiminle konuştuğumuzu bildiğimizde hikayeyi çok daha etkili bir şekilde sunabileceğimizi gösterdi."

We Are Unlimited, insanların acil bir durum için nasıl hazırlanacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak amacıyla Ad Council ile iş birliği yaptı. Dünyayı gezenler ve borsa tutkunları için oluşturdukları reklamları izleyin.

1499 Inline 02

Veri bir engel değildir. Aksine, reklam sürecinin itici gücü haline gelebilir

"Derin ve spesifik kitle analizlerini incelemek bize reklamlarla ilgili yepyeni ve farklı türde fikirler verdi. Son derece zengin olan veriler, reklamlarla ilgili farklı uygulamalardan yararlanmamıza ve ardından bunlar arasından belirli fikirlere yönelerek çalışmalarımızı odaklamamıza olanak tanıdı. Genel olarak, derin veriler farklı reklam akışları yaratmamıza yardımcı oldu."

Energy BBDO insanların acil bir duruma nasıl hazırlanacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için Ad Council ile iş birliği yaptı. Evcil hayvan sahipleri ve becerikli Kendin Yap tutkunları için oluşturdukları reklamları izleyin.

1499 Inline 03

Davranış analizleri daha derin, daha özgün hikaye anlatıcılığına olanak tanıyor

"Kitlemizin ne izlediğini görme becerisi, potansiyel müşterilerimizin nerede olduğunu, nelerden hoşlandığını ve onlarla nasıl konuşmamız gerektiğini anlamamızda bize çok yardımcı oldu. Yaptığımız çalışmaların büyük bölümü yaş ve cinsiyet gibi genel demografik verilere dayalı, ancak bence kitle sinyallerine bakmak çok daha ilginç oldu. Strateji ekibimiz özgün hikayeler anlatmak için kitle sinyallerinden yararlanabilme becerisini çok sevdi."

AMP Agency, STEM'de kız çocuklarını güçlendirmek amacıyla She Can STEM ile iş birliği yaptı. Teknoloji meraklısı ebeveynleri ve herhangi bir ürün veya hizmet için hiçbir zaman tam ücreti ödememekle övünen uygun fiyat meraklısı ebeveynleri hedefleyerek oluşturdukları reklamları izleyin.

1499 Inline 04

Veriler sayesinde marka bilinci oluşturma çalışmaları daha tutarlı hale getirilebilir

"Yalnızca kitlelerin farklılıklarını değil, aynı zamanda onları bir araya getiren bileşenleri de anlama becerisi inanılmaz yarar sağlıyor. Bu beceri, üretimin ardındaki yatırımı en üst düzeye çıkarmamıza ve tutarlı marka fikirleri oluşturmamıza olanak tanıyor."

BBDO, bağışları artırmak için Feeding America ile iş birliği yaptı. Oyun düşkünleri ve açık hava maceralarını seven kişiler için oluşturdukları reklamları izleyin.

1499 Inline 05

Kitlenizi anlamak bir süper güce sahip olmaya benzer

"Kiminle konuştuğunuzu ne kadar iyi bilirseniz sohbetiniz o kadar yararlı olur. Kitlenizi bu düzeyde bir netlikle tanımak süper güç sahibi olmak gibidir. Veriler, yapılacak iş için bilgi sağlar ve çalışmanın en küçük detaylarından her biri izleyici ile son derece alakalı ve uygun hale gelir. Bu sayede kurulan bağlantılar çok daha anlamlı olur."

Hecho Studios, STEM'de kız çocuklarını güçlendirmek için She Can STEM ile iş birliği yaptı. Kitap kurtları ve ilkokul çağında çocukları olan ebeveynler için hazırlanan reklamları izleyin.

1499 Inline 06

Kitleleri toplumsal bir mesele için harekete geçirmek istiyorsanız onlara yakın olmanız gerek

"Bence doğru zamanda yapılan doğru çalışmalar dünyayı değiştirebilir. Toplumsal bir mesele söz konusu olduğunda yaş, din ve cinsiyet gibi tanımlayıcılar insanları harekete geçirmek için yararlanılacak en uygun göstergeler olmayabilir. Bu kitle sinyalleri gerçekten yakınlaşmamıza olanak tanıdı. Başarılı bir şekilde uygulamaya aktarılan basit bir fikir, insanları konuşmaya teşvik edebilir. Ben reklamcılıkta asıl hedefimizin bu olduğunu düşünüyorum: insanların eski sorunlara yeni bir açıdan bakmalarını sağlamak."

Grey, bağışları artırmak için Feeding America ile iş birliği yaptı. Spor tutkunları ve çevreye duyarlı kişiler için oluşturdukları reklamları izleyin.

Video listesinin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

İş hayatımızda karşılaştığımız en zorlu öğrenme döneminde markalara öncülük etme