DenizBank, Alo Mevduat ürünü başvurularının %77’sini Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyalarından elde etti

Mayıs 2018

20 yılı aşan sektör yolculuğunda salt bankacılık lisansından, kapsamlı bir “finansal süpermarkete” dönüşen DenizBank’ın odak noktasını perakende müşteriler, KOBİ’ler, ihracatçılar, ticari ve kurumsal müşteriler oluşturuyor. Banka, geniş yelpazede sahip olduğu inovasyon kabiliyetiyle de, sunduğu bankacılık hizmetlerinin ötesinde, insanların hayatına farklı yollardan dâhil olarak deneyim yaratma imkânı tanıyan çalışmalarıyla farklılaşıyor. 11 milyonu aşkın müşteriye geniş bir finansal hizmet yelpazesi sunan DenizBank, Alo Mevduat ürünü başvuru maliyetlerini azaltmak ve başvuru hacmini yükseltmek için bir kampanya başlatmaya karar verdi.

DenizBank hakkında

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri

1997’de kuruldu

Merkezi İstanbul’da

Hedef

Alo Mevduat ürünü başvuru maliyetlerini azaltmak ve başvuru hacmini yükseltmek

Yaklaşım

Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları başlatıldı

Yeniden pazarlama ve ilgi alanı hedefleme yöntemleri benimsendi

Sonuçlar

Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyası’nın başvuru maliyeti TBM (tıklama başı maliyet) bazlı kampanyalara kıyasla %44 daha uygun oranda gerçekleşti

6683 mevduat hesabı başvurusu alındı ve bu başvuruların %77’si Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyası’ndan elde edildi

Başvuru maliyeti önceki döneme göre %25 azaldı

Toplam başvuruların %85 mobil cihazlardan gerçekleşti

DenizBank, kullanıcıların TL cinsinden birikimleriyle bankada Alo Mevduat ürünü üzerinden hesap açmalarını ve böylece hem bankanın müşterisi olmalarını hem de birikimlerine Mevduat hesabıyla devam etmelerini sağlamak istedi. Arama ve Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında gerçekleşen Alo Mevduat ürünü başvuru maliyetleri DenizBank’ın hedefleri doğrultusunda yüksek maliyetli kalıyordu. Bu sebeple hedeflenen uygun maliyetli başvuru toplama noktasında, performans pazarlama ajansı Clixous ile birlikte yayına alınan Akıllı Görüntülü Reklam kampanyası, Hedef EBM (edinme başı maliyet) doğrultusunda iletişim yapılan ürüne başvuruyu tetikleyerek kampanya duyurumunun ana mecrası olarak konumlandı.

Kampanya, Arama reklamlarına ek olarak Görüntülü Reklam Ağı’nda yeniden pazarlama ve ilgi alanı hedefleme yöntemleriyle başladı. Google’da mevduat, vadeli ve birikim hesabı gibi aramalar yapan ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda ilgili sayfalarda gezen kullanıcılar markanın hedef kitlesini oluşturdu. Belli bir başvuru sayısına ulaşıldıktan sonra, Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyası yayına alınarak başvuru oranının artırılması ve maliyetlerin aşağı çekilmesi hedeflendi. İkinci adımda ulaşılmak istenen Hedef EBM için kampanya 5 farklı kreatif görsel ve 3 farklı kreatif metinle yayına alındı. Yapılan optimizasyonlar ve makine öğrenimi kullanılarak hedeflenen maliyetle başvurular tetiklenmiş oldu.

denizbank

Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyası’nın başvuru maliyeti, TBM bazlı Arama ve Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarının başvuru maliyetine kıyasla %44 daha uygun, başvuru oranı da %144 daha yüksek oranda gerçekleşti. Kampanya süresince toplan 6683 mevduat hesabı başvurusu elde edildi ve bu başvuruların %77’si Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyası’ndan elde edildi. Ayrıca ikinci adımda makine öğreniminin devreye girmesiyle, başvuru maliyeti ilk haftaya kıyasla %25 azaldı. Başvuruların %11’i ise mevduat hesap açılışına döndü. DenizBank Reklam ve Halkla İlişkiler Grup Müdürü Zeki Bilsel, kampanyayla ilgili şöyle diyor; ““Akıllı Görüntülü Reklam kampanyasından elde ettiğimiz uygun maliyetli performans sayesinde Clixous ile birlikte, diğer bankacılık ürünlerinde de bu modelin kullanımını artırmaya karar verdik.”

Kampanyanın ana kriteri, yalnızca başvuru hacminin artırılması değil, aynı zamanda başvuru maliyetinin müşterinin karlılığını koruyabilecek seviyede gerçekleşmesiydi. Tıklama başı maliyet bazlı kampanyalarla bunu devam ettirmekse mümkün görünmüyordu; bu sebeple marka, Akıllı Görüntülü Reklam modelinden faydalandı ve hem TBM bazlı kampanyalara oranla %44 daha uygun maliyetli başvuru topladı, hem başvuru hacmini artırdı, hem de DenizBank’ın dijital hedefleri tutturuldu.

“2017 yılının son dört ayında yürüttüğümüz kampanya sonrası, günlük vadeli hacim kazanımlarımız kampanya öncesi döneme göre iki kat artış gösterdi. Beklediğimizin ötesinde müşteri ve mevduat hacmi kazanımı yarattık. Google ile yürüttüğümüz iş birliği sayesinde özellikle Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları aracılığıyla başvuru maliyetlerimizi efektif bir seviyeye indirmeyi başardık.”

- Zeki Bilsel, DenizBank Reklam ve Halkla İlişkiler Grup Müdürü

The Update: Yeni dönemde Google online etkinlikleri nasıl yönetiyor