Future Lions 2016 – “Jüriye Sorun” Canlı Hangout

Nisan 2016

Her yıl, Future Lions yarışması tüm dünyadaki öğrencilerden geleceği şekillendirecek yenilikçi fikirler üretmelerini ister. Bu yılın teması, öğrencileri “Bir Şey Başlatmak” için teşvik ediyor ve jüri, avantaj sağlamak isteyenler için geçtiğimiz günlerde Stockholm'daki Berghs School of Communication öğrencileri ve Londra'daki School of Communication Arts öğrencileri ile bir Hangout gerçekleştirdi. Öğrencilerden ve Twitter'dan gelen soruları yanıtlayan jüri üyeleri, yenilikçi fikirlerin Cannes sahnesine taşınması için yapılması gerekenleri dile getirdi.

Bu yıl aşılması gereken zorluk, “üç yıl önce mümkün olmayan bir şekilde insanlar ile küresel bir markanın fikrini bir araya getirmek”. Yarışmacılar, fikirlerini ifade edebilecekleri ortam ve teknolojileri özgürce seçme imkanına sahipler. Böylesine dikkat çeken bir brief akıllarda çok sayıda soru işareti yarattı. Aşağıda, öne çıkanlardan bazılarını bulabilirsiniz:

Bir fikri diğerlerinden ayıran nedir?

İlk soruda jüri üyelerinden, yarışan fikirleri değerlendirirken en önem verdikleri kalite kriterini anlatmaları istendi. AKQA Uluslararası İş Geliştirme Müdürü Anna-Louise Gladwell, diğer tüm jüri üyelerinin de elzem kabul ettiği bir özelliği vurguladı: “Benim için en önemli olan şey, fikrin orijinal olmasıdır. Sınırları zorlayan fikirler görmek istiyoruz.”


"Cannes Lions Festivali'nde Yetenek ve Eğitim Müdürü Steve Latham da “Geçmişte kazananlara baktığımızda, hepsinin güçlü ve bireysel fikirler olarak öne çıktıklarını, üstelik hâlâ yeni olduklarını görebiliriz. Bu nedenle kesinlikle orijinal olmaları gerektiğini düşünüyorum."

sözleriyle Anna-Louise'e katıldığını dile getirdi.


Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'nden sorumlu Google Marka ve Tüketici Pazarlama Müdürü Torsten Schuppe, Anna-Louise’in yanıtına ek olarak katılımcılara fikirlerin orijinal olmasının yanı sıra mevcut kaynaklar ve teknolojiyle gerçekleştirilebilir olmasının da önemli olduğunu hatırlatıp soruyu şöyle yanıtladı: “Bu yılın teması ‘Bir Şey Başlatmak’ ve gerçek dünyada yapılamayacak bir şeyi başlatamazsınız. Bu nedenle, orijinalliğin yanında fikrinizin gerçekleştirilebilir olduğuna ilişkin yeterli kanıtınızın olmasının da önemli olduğunu düşünüyorum.”

Son olarak AKQA Grup Yaratıcı Yönetmeni Ian Wharton, katılımcılara fikirlerinin ilgili kitleye nasıl hitap edeceğine karar verirken bağlam ve etkileşimi göz önünde bulundurmanın önemini hatırlattı: “Dijital çağın en önemli kelimelerinden biri ‘etkileşim’; insanların ürün ve hizmetlerimizle etkileşim kurmalarını nasıl sağlarız? İnsanlara ve markalara anlamlı hizmet sunma ya da telafi edilemeyecek bir müdahalede bulunma durumundayız. Yalnızca bağlam ve amaca yönelik derin bir anlayış benimseyerek markaya hizmet verebilir ve iyi bir fikir üretebiliriz.”

Ortam mı Mesaj mı?

Jüri üyelerine birçok defa şu soru yöneltildi: Sizce fikrin kendisi mi yoksa nasıl sunulduğu mu daha önemli? Sunum konusunda, Ian Wharton öğrencilere yarışan fikirlerin film biçiminde olmasına ilişkin açık bir gereksinim olmadığına, ancak önceki yıllarda yalnızca slaytlardan oluşan sunumların iyi sonuçlar alamamış olduğuna dikkat çekti: “Bence sunumun film biçiminde olması gerektiği konusunda hemfikiriz.”

Fikirlerini ifade etmek için öğrencilerin izleyeceği sürece ilişkin olarak AKQA uzmanlarının kullandıkları bazı değerli bilgileri vermeden önce, “Kritik olan şey, temel fikrinizi sunmak için doğru ortamı ve doğru platformu seçmek.” sözleriyle Ian'a katılan Anna-Louise şöyle devam etti: “AKQA'da örnek çalışmalar oluştururken kullandığımız üç yapı var: bilgi, fikir ve etki. Film, hikayenizi oldukça basit bir şekilde ifade etmenizi sağlar.”

Ancak, hangisinin daha önemli olduğu konusunda jüri üyeleri aynı görüşteydi. Steve, “Cannes Lions kazananlarına baktığımızda daima fikrin ön planda olduğunu görüyoruz. Evet, bu fikirler iyi örnek filmlerle destekleniyor, ancak asıl önemli olan temeldeki büyük fikir.” sözleriyle panelde konuşulanları özetledi.

Hayal Gücü ile Gerçekliğin Karşılaştırılması

Future Lions, tüm dünyadaki öğrencilerden hayal güçlerini ortaya koyarak jüri üyelerinin daha önce hiç karşılaşmadığı fikirler üretmelerini istiyor, ancak sektörün kaçınılmaz bir gerçeği de hayata geçirilemeyen bir fikrin gerçekleştirilmeyecek olması. Bu ikilemi yorumlamaları istendiğinde, jüri üyeleri yarışmada başarılı olmanın anahtarının bir profesyonel gibi düşünebilmek olduğunu vurguladı.

“Biz sektörde kendimizi nelerden sorumlu tutuyorsak, siz de kendinizi bunlardan sorumlu tutmalısınız” sözleriyle öneride bulunan Ian Wharton şöyle devam etti: “Evet, benzersiz bir fikir bulmak için hayal gücümüzü mantığın ötesinde kullanmak zorundayız, ancak bizi sınırlayan bazı ticari gerçekler var. Fikirleriniz için gerekli olan şey, başarı olasılığıdır.” Ancak, Ian nihai fikrin gerçekleştirilebilir olması gerektiğini vurgularken bile, öğrencilere fikir üretme aşamasında kendilerini kısıtlamamalarını hatırlatıyor: “Mantığın yaratıcılığınızı kontrol etmesine izin vermeyin.”

Fikir seçme süreciyle ilgili görüşlerini paylaşan Anna-Louise Gladwell şunları ekledi: “Fikirlerin uygulanabilir ve gerçekçi olması gerekiyor. Değerlendirme paneli olarak, seçilen tüm fikirler için fikrin gerçekleştirilebilir olduğundan emin olmak üzere bazı arka plan denetimleri gerçekleştireceğiz.”

Kimler katılabilir?

Hangout'a katılan iki okul da iletişim bilimleri alanında eğitim veriyor olsa da bir Twitter kullanıcısı, yarışmanın yaratıcı disiplinler dışındaki öğrencilere de açık olup olmadığını öğrenmek istedi.

Ian Wharton bu konuda net bir şekilde konuştu: “Future Lions tüm bilim dallarından öğrencilere açıktır. Yaratıcılıkla ilgili bir bölümde okumanız gerekmez. Örnek vermem gerekirse geçtiğimiz yıllarda yarışmayı bir hukuk öğrencisi kazanmıştı ve şimdi reklamcılık ve tasarım sektöründe çalışıyor. Tek aradığımız, fikirlerini uygulamaya koymak için istekli olanlar.”

Fikrinizi hayata geçirmeye hazırsanız, son katılım tarihinin 6 Nisan 2016 saat 18:00 olduğunu unutmayın. Hâlâ ilham almaya ihtiyacınız varsa Hangout'un geri kalanına göz atarak jüri üyelerinin reklam engelleme, portföyünüzü yönetme ve reklamcılıkta (ve hayatta) önemli olanın iyi olanı yapmak mı yoksa para kazanmak mı olduğu konusundaki fikirlerini öğrenebilirsiniz.

YouTube neden büyük markaların ilgisini çekiyor?