Generali Sigorta, AdWords Akıllı Teklif stratejileriyle hem ROAS’ı artırdı hem de maliyetlerini azalttı

Nisan 2018

Avrupa’nın en büyük üç sigorta firması arasında bulunan Generali, Türkiye’de 600’ün üzerinde acentesiyle geniş bir erişim ağına sahip olmasının yanında dijital kanallarıyla müşterilerine daha hızlı, daha akıllı ve basit çözümler sunarak, kullanıcı deneyimini maksimize etmeyi hedefliyor. Online satışlarını artırırken bir yandan da maliyeti azaltmak isteyen şirket, entegre bir kampanya modeli benimsemeye karar verdi.

Generali Sigorta hakkında

1831 yılında İtalya’da kuruldu

Merkez ofisi, İtalya, Trieste’de

Bireysel ve kurumsal sigorta ürün ve hizmetleri sunuyor

Hedefler

Online satışları artırmak

Dönüşüm maliyetlerini azaltmak

Yaklaşım

AdWords Akıllı Teklif stratejileri benimsendi

Tıklama başı maliyet (TBM) stratejisinden Hedef edinme başı maliyet (EBM) stratejisine geçildi

Dönüşüm hunisindeki tüm adımlar ölçümlenerek optimize edildi

Hedef EBM, sadece form dolduranlara göre değil, form doldurduktan sonra fiyat hesaplaması yapanlara göre de çalıştırıldı

Sonuçlar

İkinci adım fiyat bilgisi almada dönüşüm maliyeti bir önceki döneme göre %73 azaldı, Hedef ROAS, reklam harcamalarından elde edilen gelir, 3.5 kat arttı

Akıllı Görüntülü reklam kampanyasında Hedef ROAS yaklaşık 10 kat, Gmail kampanyalarında ise 2 kat arttı

Akıllı Görüntülü reklam kampanyasında form doldurma maliyetlerinde %45, Gmail kampanyalarında ise %43 oranında maliyet düşüşü görüldü

Sigortacılık sayesinde insanların yaşamlarını daha iyi bir hale getirmede proaktif ve öncü bir rol oynayan Generali Sigorta, veri odaklı kampanyalar kurgulayıp yöneten ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk Google Optimize 360 başarı hikayesini gerçekleştiren Hype ile birlikte, online satışlarını artırmak ve müşterilerine ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sunabilmek adına tüm ayak izlerini ölçümleyebileceği bir entegrasyon gerçekleştirmek istedi.

Kasko ürününü doğrudan satabileceği kişilere ulaşmayı ve bu kişilerin hacmini artırmayı hedefleyen Generali Sigorta, Akıllı Görüntülü reklam kampanyasıyla birlikte, AdWords Akıllı Teklif ve Hedef EBM stratejilerini kullanmaya karar verdi. Entegrasyonu Google Tag Manager üzerinden yürüten ekip, ölçümlemeler için Google Analytics’ten, raporlama süreci için de Data Studio’dan faydalandı.

Bu noktada direkt form doldurma dönüşümünü ölçmek ve buna göre optimizasyon yapmak yeterli olmayacaktı. Ekip, kampanyanın dönüşüm hedefini bir değil, iki adımdan oluşturmaya karar verdi ve ana dönüşüm hedefini formu dolduranlar yerine, ikinci adımda formu doldurduktan sonra fiyat teklifi alanlar olarak belirledi. Buradaki amaçlardan biri de, daha düşük maliyetle tamamlanmış form elde etmek değil, dönüşüm hunisinin ikinci adımı olan fiyat teklifi alma kısmında maliyetleri azaltmaktı.

Yapılan entegrasyonla birlikte, ikinci adımın yardımıyla kasko satışı yapılabilecek potansiyel kitleyi artırmak adına bir ölçümleme ve optimizasyon modeli geliştirildi. Bu yaklaşım Akıllı Teklif stratejileriyle de birleştirildi ve ulaşılmak istenilenin de üzerinde bir sonuç elde edildi. Tüm kampanyalar genelinde ikinci adımda, yani fiyat bilgisi almada dönüşüm maliyeti bir önceki döneme göre %73 azalırken, reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) tam 3,5 kat arttı. Akıllı Görüntülü reklam kampanyasında form doldurma maliyetleri %45 azalırken, ROAS yaklaşık 10 kat arttı. Gmail kampanyalarında ise %43 oranında maliyet düşüşü yaşanırken, ROAS iki kat artış gösterdi.

“Generali Sigorta olarak öncelikli hedeflerimizden biri dijital kanallarda müşterilerimize basit, hızlı ve akıllı çözümler sunarak, mutlu bir deneyim yaşamalarını sağlamak. Google'ın sunduğu yenilikçi yöntemleri bu hedef doğrultusunda uygulamaktan mutluluk duyuyoruz.”

-Kerem Ölmez, Direkt Satış ve Pazarlama Direktörü, Generali Sigorta

Generali Sigorta, kullanıcılara doğru yerde doğru mesaj ile çıkarak ihtiyaçlarına karşılık verdi ve edinecekleri online deneyimi en iyi şekilde sunmaya çalıştı. Kampanyayla ilgili Generali Sigorta Performans  Pazarlama Uzmanı Mehmet Günden ise şöyle diyor; “Yaptığımız hedefleme ve entegrasyon sayesinde hem 1. adım olan “form doldurma maliyetlerimizi”, hem de asıl hedefimiz olan 2. adımda “fiyat teklifi alanların” maliyetini düşürmüş olduk. Dönüşüm maliyetlerimiz ise neredeyse Arama kampanyaları ile eş değer seviyeye geldi.”

“Kampanyalarımızda farklı optimizasyonlar yaparak, alabileceğimiz faydayı maksimize etme adına sürekli çalışmalar yapıyoruz. Google her zaman bize aradığımız yöntemleri sunuyor. Biz de Google’ın sunduğu tüm fırsatları benimseyerek sürdürülebilir bir geliştirme modeline ulaşmayı hedefliyoruz.”

-Mehmet Günden, Performans Pazarlama Uzmanı, Generali Sigorta

Sıradan bir gün, dünyanın dört bir yanındaki insanlar arasındaki bağ hakkında bize neler öğretebilir?