Google bu yıl Cannes Lions Festivali'ne neden katılıyor?

Torrence Boone / Haziran 2018

Torrence Boone, Google'ın global ajans satışları ve marka hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı, bu yıl Cannes Lions Festivali'nde sektörde gördüğü en önemli sorunları ayrıntılarıyla anlatacak ve bu sorunların Google'ın bu yıl etkinlikte sergileyeceği yaklaşımı nasıl şekillendirdiğinden söz edecek.

Cannes festivalinde bu yıl en çok tartışılacak konu markaların günümüzde ortaya bir şeyler çıkarma yöntemlerini daha fazla yansıtan bir ödül sistemini hayata geçirmek ve işletmeleri yönlendiren yaratıcı düşünceyi tekrardan odak noktası haline getirmek. Bu yaklaşım, reklam sektörünün son 12 aylık süreçte karşılaştığı zorluklarla mücadele etmesi için de pozitif bir çözüm önerisi sunacak.

Geçtiğimiz yıl içinde çok sayıda CMO, ajans yöneticisi ve sektör lideriyle görüşme imkanım oldu ve herkesin dilinden düşürmediği üç temel mesele var. Bunların hiçbiri şirketlerin tek başlarına üstesinden gelebilecekleri sorunlar değil.

1. Arka plandaki yetenek çeşitliliğinin eksikliği

Yalnızca %54 oranında reklamcı son beş yıl içinde sektörde çeşitliliğin çoğaldığını düşünüyor. Bu tespiti yapmamız önemli. Çünkü ekiplerdeki çeşitlilik beraberinde daha iyi iş sonuçları getiriyor. Çünkü Y kuşağı tarihimiz boyunca en çok çeşitliliğe sahip jenerasyon ve reklamların kendilerini yansıttığını görmek istiyorlar. Çünkü markaların farklılıklar ve ırkçı yaklaşımlarla ilgili konularda duyarlı olmalarını bekliyorlar.

2. Dijital reklamcılığın daha sıkı çalışma, sınırların ötesine geçme ve alaka düzeyini doğru belirlemeye olan gereksinimi 

Elimizin bir hareketiyle daha iyi başka bir içeriğe ulaşabiliyoruz. Dolayısıyla insanların ilgisini çekmek için üzerinde daha çok çalışılmış rekabetçi reklamlarınız olması gerekiyor. Kitlelerin ilgisini çekmenin kolay olduğu günler geride kaldı, artık markaların anlattığı hikayeler ve bunları anlatırken kullandıkları araçlar, platformlar ve kişiler hiç olmadığı kadar önemli. Çözüm, kitlelere ulaşmayı sağlayacak alaka düzeyini doğru belirlemekten geçiyor.

3. Reklamcılığın güvenliğiyle ilgili sorular 

Günümüz reklamcılığında güven sorunları yaşandığının sektörel düzeyde farkındayız. Tüketiciler verilerin nasıl kullanılacağı konusunda çok daha dikkatli, markalar ise onlara yol gösterecek hesap verebilir iş ortakları ve platformlar arıyor.

Google bu yıl Cannes'da ne başarmayı hedefliyor? 

Bunların tamamı önemli sorunlar ve bunların çözüme kavuşması sektörün birlikte çalışmasını gerektiriyor. Her yıl sektör liderlerini bir araya getiren Cannes Lions Festivali, karşı karşıya olduğumuz bu zorlukların çözümlerini tartışabileceğimiz en doğru platform.

Bunları bir kenara koyalım ve bu yıl Cannes'da gündeme getirmek istediğimiz konulardan söz edelim.

İlk olarak, çeşitlilik ve yaratıcılık konularında gelişme kaydedilmesi gereksinimini gündeme alacağız. Google'ın Creative Lab ekibinden Robert Wong ve Steve Vranakis sahnede olacak ve çeşitlilik içeren bir topluluğun sektörümüzde oynayabileceği merkezi rolle ilgili bir konuşma yapacak. Bununla birlikte, Roger Hatchuel Academy ile iş birliği kapsamında Cannes'da ilk Google Creative Campus'ü faaliyete geçireceğiz. Yarısından fazlasını geçmişteki reklamcılık ve pazarlama faaliyetlerinde yeterince temsil edilmeyen kesimlerden gelenlerin oluşturduğu 45 kişilik bir öğrenci grubu bu akademi çalışmalarına katılacak.

Ayrıca, bir hafta boyunca Lightning Talks'un moderatörlüğünde yaratıcı düşüncenin gelecekteki değerinin tartışılacağı bir platform oluşturulacak ve bu tartışmalar Google Beach üzerinden izleyicilere canlı olarak sunulacak. UN, WPP, AMV BBDO, Carat, BBH, Ogilvy ve diğer ajansların çeşitli konuşmacıları "Ajansların geleceği nasıl şekillenecek?", "Reklamlar neden kadınların dilinden konuşamıyor?" ve "Veri yönetimi reklamları nasıl daha iyi hale getirebilir?" gibi sorulara yanıtlar arayacak.

Son olarak, YouTube CEO'su Susan Wojcicki kitleler ve markalara yönelik gelecek vizyonunu anlatacağı konuşmasını yapmak için sahneye çıkacak. Wojcicki'nin ardından sahneye gelecek olan L’Oréal'ın CDO'su Lubomira Rochet devasa güzellik sektörünün dijital dünyayla nasıl bütünleştiğini anlatacak. Sonrasında, YouTube Global Head of Music görevini yürüten Lyor Cohen, YouTube platformuna ve müziğin yaklaşmakta olan "altın çağı"na yönelik görüşlerini izleyenlerle paylaşacak.

Bu meselelerin çözümlerine ulaşma amacıyla sizlerle iş ortaklığı yapma ve ortak çalışma imkanına sahip olduğumuz için çok heyecanlıyız. Cannes Lions'da Google'u takip edin, geleceğin değerlerini birlikte belirleyelim.

Salonda olacaksanız ya da festivalin canlı yayınını takip edecekseniz Google'ın Cannes Lions etkinlik programını inceleyebilirsiniz.

Sıradan bir gün, dünyanın dört bir yanındaki insanlar arasındaki bağ hakkında bize neler öğretebilir?