Think with Innovators: Kağan Yıldızalp, Starcom MediaVest Group Yönetici Direktör

Ağustos 2016

‘Think with Innovators’ serisi, pazarlama dünyasının en özgün fikir adamlarıyla yapılan röportajlardan oluşmaktadır. İngiltere’de Marco Bertozzi (Performics, Global Gelirler Genel Müdürü) ve Stefan Berdega (Zenith, Dijital Pazarlama Müdürü) ardından Kağan Yıldızalp, Starcom MediaVest’in Yönetici Direktörü, ile dijital medya macerasındaki başarılı kampanyalarını, dijital dönüşümün sektörü inovatif anlamda nasıl değiştirdiğini ve sektörün gelecekteki durumunu konuşarak başladık.

Think with Innovators Kağan Yıldızalp

Uzun zamandır medya dünyasında başarılı projelere imza atan Kağan Yıldızalp'e unutamadığı kampanyaları sorduk. “2007 yılında yapmış olduğum Gillette Mach III Kampanyası için Rıdvan Dilmen, David Beckham’la bir araya gelerek lokalizasyonu ön planda olan bir reklam kampanyası hayata geçirmiştik. Bu kampanya, benim için dönüm noktalarından bir tanesiydi.“ Bu kampanyaya ek olarak son dönemde Türk Hava Yolları için yaptıkları Batman vs Superman marka içerik kampanyasından bahsetti. “Odak noktasında dijital ve dijital aktivasyon olan, global seviyede adından söz ettiren bir kampanya oldu.“

Kağan Yıldızalp, dijital dünyada yaşanan gelişmelerin medya sektörünü nasıl değiştirdiğini sorduğumuzda en başta içeriğin şeklini ve geleneksel olarak tabir ettiğimiz kanalların yapısını değiştirdiğini düşünüyor. “Her reklamın, her mesaj içeriğinin o iletişim kanalına göre farklılık göstermesi gerekiyor. Yani bir televizyon spotunu alıp dijitalde yayınlamamamız gerekiyor.” Nedenini ise, her dijital iletişim kanalının farklı yapısı ve dinamikleri oluşu ile açıklıyor.


"Markaların hedef alması gereken 3 önemli alan var: İlki içerik pazarlaması, ikincisi data pazarlaması yani datayı segmente etmek, üçüncüsü de bunları olabildiğince birbiriyle entegre etmek"

- Kağan Yıldızalp, Yönetici Direktör, Starcom MediaVest


Ayrıca medya dünyasında dijitalleşmenin yolunun inovasyondan geçtiğini savunan Kağan Yıldızalp, inovatif projelere bakıldığında işin iki ekseni olduğundan bahsediyor. Bunlardan ilkini “uygulama” alanındaki inovasyonlar olarak değerlendirirken, ikincisini ise teknoloji alanındaki inovasyonlar olduğunu söylüyor. “Aktivasyon tarafındaki inovasyonları işin daha fazla deneyime ve daha fazla etkileşime yönelmesi diye özetleyebilirim. Teknoloji alanındaki inovasyonlar ise; programatik, datanın kullanımı, gerçek zamanlı satın almaların yapılmasıdır.“ Kağan Yıldızalp, medya planlama ajanslarının da zaman içerisinde bu dijital dönüşümden etkilendiğini, statik bir planlamadan daha çok etkileşim ve deneyimin ön planda olduğu bir planlama anlayışına geçildiğinden söz ediyor. Markaların ise; içerik pazarlaması, data pazarlaması ve entegre pazarlamanın üzerinde durarak tüketici deneyimini ortaya çıkarmaları gerektiğinin önemini vurguluyor.

Şu An YouTube'daki En Büyük Trend Muhtemelen Hiç Duymadığınız ASMR Videoları